2010 Gegužės 04

Skola

Valstybės skola auga kaip ant mielių

veidas.lt

Pirmadienį  Vyriausybė vertybinių popierių aukcione vėl pasiskolino 20 milijonų litų. “Skolinantis patyliukais, kad ir nedidelėm sumom – visa valstybės skola auga kaip ant mielių, o atiduoti ją teks visiems Lietuvos žmonėms, mūsų vaikams ir vaikaičiams”, – rašoma socialdemokrato Algirdo Butekvičiaus pranešime.

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, 2009 m. valdžios sektoriaus deficitas sudarė 8 milijardus 213 milijonų litų, arba 8,9 proc. BVP. Praėjusių metų valdžios sektoriaus pajamos siekė 31 su puse milijardo litų, o išlaidos – beveik 40 milijardų. Biudžeto skylę bandyta užkaišioti skolinantis. 2009 m. pabaigoje valdžios sektoriaus skola nominaliąja verte sudarė per 27 milijardus litų, arba 29,3 proc. BVP. Praėjusiais metais valdžios sektoriaus skola padidėjo beveik 10 milijardų litų. Jos santykis su BVP padidėjo (2008 m. pabaigoje valdžios sektoriaus skola nominaliąja verte sudarė 17, 374,8 mlrd. litų, arba 15,6 proc. BVP).

Remiantis statistiniais duomenimis, didžiąją valdžios sektoriaus skolos dalį sudarė neišpirkti vertybiniai popieriai – 23 milijardai litų. Net 95,6 proc. valdžios sektoriaus skolos dalį 2009 m. sudarė ilgalaikė skola. Trumpalaikė skola sudarė 4,4 proc. valdžios sektoriaus skolos.

„Didžioji skolintų lėšų dalis buvo panaudota valstybės skolai ir valstybės socialinės apsaugos fondų skoliniams įsipareigojimams dengti. Galima sakyti, kad milijardai pravalgomi, užuot įliejus juos į ekonomikos skatinimą. Tokiu būdu skolos augina naujas skolas, tik atiduoti teks su palūkanomis. Žalos verslui ir ekonomikai atnešusi mokesčių reforma privertė didelę dalį verslo trauktis į šešėlį – biudžetas prarado pajamas. O Vyriausybė ir toliau skolinasi, tik apie tai Lietuvos žmonės sužino tuomet, kai pats faktas jau įvykęs. Jei jau skolinamasi Lietuvos žmonių vardu, tai šalies gyventojai turi būti apie tai informuoti plačiau”, – mano LSDP frakcijos seniūnas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...