2010 Gegužės 20

Teisėsauga

Vaikai išvežami vykdyti nusikaltimų

veidas.lt

Lietuvos pareigūnai sako esą sunerimę dėl naujos prekybos žmonėmis formos – iš Lietuvos išvežami nepilnamečiai, kad vykdytų smulkius nusikaltimus užsienyje.

“Šiuo metu užfiksuojami faktai, kai iš Lietuvos išveža vaikus tiesiog kriminaliniams nusikaltimams. Turėjome tokius atvejus būtent su Norvegija, kai iš Norvegijos tie vaikai buvo grąžinti”, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovė Audra Sipavičienė.

Pasak pareigūnės, šiuo metu statistikos dėl minėtų nusikalstamų veikų nėra, tačiau manoma, kad vaikai tokiu būdu yra išvežami ne tik į Norvegiją, tačiau ir į kitas valstybes. Tai ji sakė pristatydama Baltijos jūros regioninę konferenciją “Prekybos žmonėmis prevencijos ir kontrolės regioniniai aspektai”.

Pareigūnės teigimu, vienas išvežimo atvejis buvo užfiksuotas praėjusiais metais, keli – šiemet, bet, anot jos, Tarptautinės migracijos organizacijos pareigūnai turi duomenų tik apie atvejus, kada prašoma pagalbos atvežti vaikus. Ji tvirtino, kad jau buvo sulaikyta ir grupuotė, kuri išveždavo vaikus, o 5 nepilnamečiai buvo identifikuoti.

A.Sipavičienė sakė, kad dažniausiai išvežami 13-14 metų vaikai. Jie būna iš probleminių šeimų, ir tėvai dingusių nepilnamečių neieškodavo, arba iš vaikų namų.Vaikams esą yra pažadama, kad jie užsidirbs, o paskui jie yra verčiami nusikalsti, daugiausia vagiliauti prekybos centruose.

“Tai yra naujas reiškinys, kurį svarbu apčiuopti ir imtis užuomazgoje kažkokių priemonių. To anksčiau nebuvo (…) Konferencijoje nagrinėsime du aspektus – prekyba žmonėmis seksualinio panaudojimo tikslais ir prekyba dėl nelegalaus darbo. Į priekį jau galima nužymėti naują temą – prekybą vaikais (…) kriminalinių nusikaltimų darymo tikslais”, – sakė Vidaus reikalų ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo departamento direktorius Olegas Skinderskis.

Pasak A.Sipavičienės, šios naujos nusikalstamos veiklos formos atveju itin svarbus yra tarpvalstybinis bendradarbiavimas.

Tai pabrėžė ir Janas Austadas, Norvegijos teisingumo ministerijos ir Baltijos jūros valstybių tarybos Darbo grupės kovai su prekyba žmonėmis atstovas. Jis tvirtino, kad tiek Baltijos regione, tiek Norvegijoje prekyba žmonėmis yra paplitusi.

“Mes žinome, kad prostitucijos organizatoriai lietuviai yra labai brutalūs”, – sakė J.Austadas. Jis pažymėjo, kad su prostitucija Osle yra siejama ir šiuo metu yra nagrinėjama byla, kurioje lietuvio nužudymu yra kaltinami kiti lietuviai.

Taip pat, pasak J.Austado, nerimą kelia ir lietuvių darbo sąlygos Norvegijoje.

Kriminalinės policijos valdybos viršininkas Eugenijus Ušinskas pažymėjo, kad kalbant apie Lietuvą šiuo metu yra pasiektas lūžis: įvesta prekybos žmonėmis sąvoka į Baudžiamąjį kodeksą ir ši veika dabar yra tinkamai kriminalizuota, be to, yra specializuotų pareigūnų komanda, kuriai pavesta kovoti su prekyba žmonėmis ir tokio pobūdžio nusikalstamomis veikomis. Tyrimai esą yra vykdomi, bylos atiduodamos į teismus, taigi teismuose jau susidariusi praktika, kaip teisti teisės pažeidėjus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...