2012 Sausio 12

Ukmergės pavyzdys: valstybė gali efektyviau valdyti šilumos ūkį

veidas.lt


Žiniasklaidoje sulaukiame vis daugiau pasisakymų, kad privačioms bendrovėms išnuomotas šilumos ūkis turėtų būti grąžinamas į valstybės nuosavybę.

Ukmergės rajono savivadybė tai kartoja jau nuo 2009 metų, kai pati pasiryžo nutraukti nuomos sutartį su ją pažeidinėjusia ir net žalinga pavertusia privačia bendrove. Nepaisydama aukščiausių valdžios pareigūnų spaudimo, savivaldybė perėmė šilumos ūkį į savas rankas ir dėl šio žingsnio kiekvienas šilumos vartotojas jau sutaupė ne vieną tūkstantį litų.

Dabar matome situaciją, kai Ukmergėje ir Vilniuje šilumos kaina beveik vienoda, tuo tarpu Vilnius, kur šilumos ūkis ženkliai didesnis, turi galimybių jį valdyti ženkliai efektyviau. Kalbant metaforiškai, Ukmergėje šilumos vartotojai vežami po keturis automobiliuose, o Vilniuje po penkis šimtus traukiniu, tačiau bilieto kaina Ukmergės ir Vilniaus keleiviams yra tokia pati. Argi reikia būti dideliu kainų skaičiavimo ekspertu, kad galėtum plika akimi nustatyti: keleivių vežimo gelžinkeliu savikaina yra ženkliai mažesnė nei automobiliu?

Ukmergės rajono savivaldybei perėmus šilumos ūkį, tokių problemų, kurios dabar kyla Vilniuje, pavyko atsikratyti. Oro sąlygos praėjusių metų lapkritį, lyginant su 2010 m. lapkričiu, buvo labai panašios, todėl ir šilumos energijos suvartojimas Ukmergėje praktiškai nesiskyrė: jis tebuvo 0,6 proc. didesnis. Gruodį suvartojimas buvo mažesnis 35 proc. ir, nepaisant to, kad dujos, lyginat su 2010 m., pabrango apie 25 proc., išsiųstos sąskaitos gyventojams ženkliai mažesnės nei praėjusių metų gruodį.

UAB „Ukmergės šiluma“ skaičiavimai atspindi, kad standartinis 50 kv. m ploto butas nerenovuotame senos statybos daugiabutyje 2011 metų gruodį vidutiniškai suvartojo 755,43 kWh šilumos energijos, kuri kainavo 223 litus. Analogiškam butui apšildyti 2010-ųjų gruodį reikėjo vidutiniškai 1264,19 kWh šilumos, kuri kainavo 317,90 litus. Vadinasi, už gruodį tokio buto savininkas gaus 42 proc. mažesnę sąskaitą.

2009 m., kai buvo nutraukiama sutartis, privataus šilumos operatoriaus „Miesto energija“ šilumos kaina buvo apie 29 ct/kWh, nors dujos, palyginus su šiandiena, nebuvo tokios brangios. Beveik tokia pati kaina, kuri buvo Ukmergėje prieš dvejus metus, dabar yra Vilniuje ir Lietuvos premjeras situaciją pavadino „skandalinga“. Labai gaila, kad Ukmergės rajono savivaldybei iškėlus šią problemą, vietoj to, kad valstybinės institucijos stotų vartotojų pusėn, jos ėmė ginti privatininkų interesus ir nuo savivaldybės nusigręžė.

Deja, bet tokias sąskaitas kaip Vilniuje daugelis kitų miestų, kur šilumos ūkį valdo privačios bendrovės, gauna jau seniai. Tačiau tik dabar, vilniečiams, tuo pačiu ir pačiam premjerui, ir jo patarėjų komandai, susidūrus su panašia situacija, visi puolė ją spręsti. Energetikos inspekcija savivaldybės kontroliuojamą įmonę „Ukmergės šiluma“ tikrina itin struopiai – niekur kitur patikrinimai taip dažnai nevykdomi kaip Ukmergėje. Jeigu inspekcija tokį dėmesį būtų skyrusi „Vilniaus energijai“, galbūt nebūtų susikaupę tiek daug problemų.

Algirdas Kopūstas, Ukmergės rajono savivaldybės meras

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Jurgis Jurgis rašo:

  Nacionalizuot ir kuo skubiau.
  Kodėl elektros ūkį šviesos greičiu sutvarkė.

 2. Teip Teip rašo:

  Kai ponams Vilniuje pasidarys riesta, tai ir problemas su šildymu spręst pradės. Tik iki to laiko paprastam mužikui miestelyje teks paskutinį apdarą nusimest sąskaitoms apmokėti. Va tada tai jau šildyk nešildęs, vistiek šalta bus. Toks pavyzdys “ne į temą” – kol mašalai nepasiekia Vilniaus subinių, tai sako reikia gamtą mylėt ir nenaikint Nemune. Visa meilė gamtai išgaruoja, kai parausta viskas nuo kasymosi. Tas pats pvz. su kormoranais Neringoje. Va apdergtų galvytę kokiam politikui, kur plaukų ant galvos dar turi – ir jau KUBILIUS.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...