2010 Spalio 21

Tarptautinis valiutos fondas

TVF ragina Rytų Europos šalis mažinti biudžeto deficitą

veidas.lt

Rytų Europos vyriausybės turi mažinti biudžeto deficitą, atgaivinti bankų sistemas ir skatinti ekonomikos augimą, mano Tarptautinis valiutos fondas (TVF).

Fondo prognozėmis, šiemet Rytų Europos bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugis sieks 3,8 proc., o kitąmet – 3,9 procento. Pernai, nutrūkus kapitalo srautui, regiono ūkis smuko 6 procentais.

“Dabar, kai regionas pagaliau atsigauna, atėjo laikas imtis biudžeto konsolidavimo ir per ateinančius kelerius metus užtikrinti tvaresnį biudžeto deficito lygį”, – interviu agentūrai “Bloomberg” pareiškė TVF Europos departamento Besivystančios Europos regioninio padalinio vadovas Basas Bakkeris (Basas Bakeris).

Siaučiant krizei, Vengrija, Latvija, Ukraina, Rumunija ir Serbija gavo TVF paskolas, kurios leido šalims išvengti bankroto ir atlaikyti problemas, susijusias su valstybės skolos, kuri šiose šalyse paprastai nominuota užsienio valiuta, refinansavimu. Iš viso Rytų Europos šalys gavo iš TVF, Europos Sąjungos ir Pasaulio Banko pagalbos už daugiau kaip 100 mlrd. JAV dolerių.

Finansų krizė išryškino esmines Rytų Europos biudžeto problemas, teigiama TVF ataskaitoje. Kol ekonomika augo, didėjo ir įplaukos iš mokesčių, kurios užtikrino normalų biudžeto balansą, nors išlaidos taip pat sparčiai augo.

Vidutinis biudžeto deficitas besivystančiose Europos šalyse 2008 metais, TVF duomenimis, buvo nulinis, o 2009 metais padidėjo iki 6 proc. BVP. Valstybės skola pernai vidutiniškai padidėjo nuo 24 proc. metais anksčiau iki 30 procentų.

Šiemet, spėjama, Rytų Europos šalių biudžeto deficitas vidutiniškai sumažės iki 5,2 proc. BVP, o 2011 metais – iki 4,1 procento. Tuo tarpu valstybės skola padidės iki atitinkamai 30,8 proc. ir 32,1 procento.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...