2010 Birželio 04

Analizė

Turtų areštų šiemet sumažėjo

veidas.lt

UAB „Creditreform Lietuva“ atliko 2010 m. gegužės mėnesio turto areštų Lietuvos įmonėse analizę.

Įmonėms įregistruotų turto areštų skaičius 2010 m. pradžioje mažėjo. Gegužės mėnesį buvo areštuotas 1134 įmonių turtas (žr. 1 pav.). Lyginant su „piku“ 2009 m. kovo mėnesį, turto areštų sumažėjo 2,5 karto, o įmonių, kurioms įregistruoti areštai – beveik dvigubai. Tačiau lyginant su prieškriziniu lygiu (2008 m. gegužę), turto areštų buvo įregistruota 1,42 karto daugiau.

Įregistruota įmonių turto areštų 2008-2010 m. mėnesiais

Beveik visus mėnesius daugiau buvo įregistruojama nei išregistruojama turto areštų. Galiojančių įmonėms turto areštų skaičius tebedidėja, o skaičius įmonių, kurios turi galiojančių turto areštų, 2010 m. pradžioje mažai keitėsi ir siekė apie 15.000 (2 pav.).

Galiojantys turto areštai įmonėse 2008-2010 m. mėnesiais

Turto areštai pagal ūkio šakas

Visose stambiose ūkio šakose turto areštų mažėjo. Sparčiausiai naujų areštų skaičius krito yra statybos sektoriuje, bet padėtis lieka gana sudėtinga. Akivaizdi stabilizacija pastebima transporto ir pramonės sektoriuose.

Tendencijas atskirose veiklos šakose geriausiai pastebimos lyginant skirtingų metų 5 mėnesių laikotarpį nuo sausio iki gegužės mėnesio.

Lyginant 2010 m. 5 mėnesius su tokiu pačiu 2009 m. laikotarpiu, skaičius įmonių, kuriose įregistruota turto areštų, sumažėjo vidutiniškai 24%:

pramonėje - 33%,
statyboje - 31%,
transporte - 30%.

Tuo tarpu sektoriuose, nukreiptuose į vidaus paklausą, šis įmonių su turto areštais mažėjimas (2010 m. ir 2009 m. sausis-gegužė) buvo kuklesnis.

prekyboje ir maitinime – 17%,
paslaugose - 12,5%.

Dažniausiai buvo areštuojamas smulkių nespecializuotoms parduotuvių bei ilgalaikėmis prekėmis prekiaujančių įmonių turtas. Iš paslaugų įmonių dažniausiai turto areštai 2010 m. 01 – 05 mėnesiais buvo įregistruojami reklamos, projektavimo, smulkioms leidybos įmonėms, taip pat namų bendrijoms ir mažoms pastatų aptarnavimo įmonėms.

Paslaugų įmonėse naujų turto areštų skaičius ženkliai aplenkė transporto sektorių.

Pav. 3 Įmonės su įregistruotais turto areštais skaičius pagal veiklos šakas sausio-gegužės mėn.

Tendencijos ir prognozės:

Turto areštai š.m. gegužės mėnesį įregistruoti 1134 įmonėms, iš jų pirmą kartą įregistruoti 227 įmonėms – kas penkta įmonė anksčiau neturėjo turto areštų:

275 statybos ir NT įmonėms (iš jų 14% anksčiau neturėjo turto areštų);
162 pramonės įmonėms (13%);
178 transporto įmonėms (20%);
340 prekybos ir maitinimo įmonių (iš jų 24 % anksčiau neturėjo turto areštų);
179 kitų veiklų (daugiausia paslaugų) įmonėms (iš jų net 29% anksčiau neturėjo turto areštų)

Daugiausiai „naujokų“, kurių turtas areštuotas pirmą kartą, veikia reklamos, teisinės ir apskaitos paslaugų bei projektavimo sektoriuose. Atkreiptinas dėmesys, kad pradėjo daugėti turto areštų pernai augusiame įdarbinimo sektoriuje.

Galima atsargiai prognozuoti, kad, blogiausių naujienų metas jau praėjo pramonės ir statybų sektoriuje. Turto areštų tendencijos transporto įmonėse artimiausios šalies pokyčių vidurkiui, o prekybos, maitinimo ir paslaugų įmonės dar gali pateikti naujų nemalonių staigmenų, skelbia UAB „Creditreform Lietuva“.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...