2014 Rugsėjo 08

Turkija: autoritarizmo ir reislamizacijos grėsmė

veidas.lt

Prieš dvi savaites Turkijos prezidentu tapęs Recepas Taypas Erdoganas tikisi suteikti daugiau įgaliojimų šalies vadovo postui ir tęsti „naujosios Turkijos“ kūrimą.

 

Recepo Taypo Erdogano kritikai Turkijos politikoje įžvelgia vis daugiau autoritarizmo požymių ir teigia, kad demokratinėje valstybėje vis labiau įsigali naujas sultonas.

Naujasis senasis Turkijos vadovas, daugiau nei dešimtmetį tris kadencijas iš eilės ministro pirmininko pareigas ėjęs valdančiosios Teisingumo ir plėtros (AKP) partijos lyderis, nevienareikšmiškai vertinamas tiek valstybės viduje, tiek pasaulyje. Viena vertus, charizmatiškas vadovas siejamas su sparčiu Turkijos ekonomikos augimu, gerėjančia socialine piliečių padėtimi bei kariuomenės, kuri turėjo didelę įtaką valstybės politikoje (yra nuvertusi ne vieną valdžią) depolitizavimu.

Kita vertus, R.T.Erdoganą bei jo partiją persekioja korupcijos šešėliai, jis kaltinamas į pasaulietišką valstybę grąžinantis vis daugiau islamo mokymo. Jam prikišamas kruvinas susidorojimas su pernai vykusiais studentų protestais.

Nors politikas kalba apie vieningos „naujosios Turkijos“ kūrimą, bent šiuo metu jo veiksmai veda ne į vienybę, o į nevienalytės Turkijos visuomenės susiskaldymą.

Rinkimai ant populizmo bangos

Per pirmuosius tiesioginius prezidento rinkimus Turkijos istorijoje pergalę R.T.Erdoganas, surinkęs beveik 52 proc. rinkėjų balsų, iškovojo jau pirmajame ture. Jis įveikė du opozicijai priklausančius kandidatus: dviejų didžiausių opozicinių partijų – centro-kairės Respublikonų liaudies (CHP) ir dešiniųjų Nacionalistinio judėjimo (MHP) paremtą Ekmeleddiną Ihsanoglu ir kurdams atstovaujantį Selahattiną Demirtasą. Vis dėlto, politologų teigimu, R.T.Erdoganas tikėjosi didesnės pergalės, maždaug 58–60 proc. visų balsų, nes tai būtų suteikę jam svaresnį mandatą vykdyti užsimotas konstitucines reformas.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 342014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt/1,16 EUR. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-34-2014-m

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...