2011 Kovo 07

Kultūra

“Tu esi mano ramybė”

veidas.lt

Mūza Rubackytė apie Ferenzą Listą: “aš visuomet esu kupina meilės jam”

“Aš niekuomet nedariau to, ko nemėgstu. [...] Instrumentas ir visa, ką darau gyvenime, man visuomet yra susiję su meile. Negalėčiau dirbti per prievartą,” – interviu bernardinai.lt teigia pianistė Mūza Rubackytė. Kovo 17 dieną, ketvirtadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salė visus melomanus kviečia paklausyti jos rečitalio “Tu esi mano ramybė”, kuriame skambės Franzo Schuberto ir Ferenzo Liszto opusai. Ypatingomis pastarojo kompozitoriaus kūrinių interpretacijomis garsėjanti, Liszto-Bartóko pianistų konkurse Budapešte Grand Prix pelniusi atlikėja savo pasirodymą skiria F. Liszto gimimo 200-osioms metinėms. “Aš visuomet esu kupina meilės jam”, – prisipažįsta M. Rubackytė.

“Manęs dažnai klausinėja apie Lisztą – jo muzika išties tarsi auksinė gija driekiasi per mano biografiją. Nors tai labai malonu, antra vertus, tai tam tikru atžvilgiu apriboja. [...] Aš tikrai nepaprastai mėgstu ir kalbėti apie Lisztą, ir skambinti jo muziką, bet norėčiau pabrėžti, kad tai tik vienas iš mano mėgstamiausių autorių,” – toliau tęsia pianistė. “Liszto muzikos aš groju itin daug. Iš pastarųjų metų, žinoma, pažymėčiau “Klajonių metų” įrašą.”

“Lyrinx” kompanijoje išleistas F. Liszto “Klajonių metų” trijų kompaktinių plokštelių rinkinys M. Rubackytei pelnė išskirtinį dėmesį. Kritikai išgyrė pianistės techniką, subtilų garso išgavimą ir ypatingą jautrumą muzikai. Trijų šio ciklo koncertų, vykstančių vieną dieną, maratoną šiemet ji kelis kartus pristatys prestižinėse Prancūzijose salėse. Beje, “Klajonių metų” II-osios dalies fragmentus ji atliko soliniame koncerte Klaipėdos koncertų salėje 2005 metų gruodį.

Šįkart Prancūzijoje gyvenanti lietuvių pianistė Klaipėdoje gros F. Schuberto Sonatą a-moll, F. Schuberto – F. Liszto “Jaunoji vienuolė”, “Margarita prie ratelio”, “Tu esi mano ramybė”, “Ave Maria”, “Girių karalius”, “Antrininkas”, “Miestas”, “Rylininkas”, t. y. fortepijonines dainų transkripcijas ir F. Liszto Sonatą h-moll. Šią programą M. Rubackytė dar atliks Vilniuje, Kaune, įvairiose Prancūzijos salėse ir koncertiniame turne Pietų Amerikoje, kuris vyks šį rudenį. Na, o lapkritį Vilniuje, Lietuvos nacionalinės filharmonijos rengiamame Tarptautiniame fortepijono festivalyje jo meno vadovė M. Rubackytė skambins abu F. Liszto Koncertus fortepijonui ir orkestrui.

Muzikologės Živilė Ramoškaitės nuomone, “kiekvienas pianistės Mūzos Rubackytės pasirodymas Lietuvoje suteikia mūsų muzikiniam gyvenimui spindesio, meninės energijos ir naujų impulsų. Manau, niekas neišdrįs neigti, jog šaunioji Mūza, tarsi šviesioji pasakų fėja, turi nepaprastą gebėjimą spinduliuoti teigiamą energiją.”

M. Rubackytė: “Lietuva yra mano gimtinė, mano dvasinės pusiausvyros šalis, mano sielos penas. Vilniuje gyvena mano mama, bičiuliai, mano studentai – juk aš esu Lietuvos muzikos akademijos profesorė. Visa tai mane ir traukia čia.”

Tarptautinį pripažinimą pelniusi atlikėja, pedagogė, kultūros veikėja, tarptautinių konkursų žiuri narė – tai tik dalis plačios M. Rubackytės veiklos, už kurią ji buvo įvertinta Lietuvos nacionaline premija.

“Mūza Rubackytė minėtina tarp ryškiausių ir svarbiausių mūsų dienų pasaulio pianistų,” – rašo Chicago Tribune. “Fenomenalios įtaigos menininkė,” – taip ją apibūdina Fanfare Magazine.

Kritikai pastebi, kad M. Rubackytės interpretacijoms būdinga romantizmo estetika. Pianistė mano, kad “šioje profesijoje (nors vargu ar galime pavadinti tai profesija – tai veikiau tarnystė, neišmatuojama nei laiku, nei atlyginimu) viską lemia individualybė. Juk, kasdien dirbdami su jautria, subtilia, nepaprastų dvasinių gelmių kupina materija, nuolat gyvendami ant emocinių peilio ašmenų, mes visi esame nepaprastai jautrūs žmonės. [...] Taigi, man nesvetima viskas, kas užgauna pačias ploniausias stygas.”

“Tu esi mano ramybė”, – fortepijono klavišais dainuos Mūzos siela. Išgirskime šią nuostabiai jautrią muziką!

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...