2010 Rugsėjo 20

Stephen Gallogly

Trys klausimai Stephenui Gallogly

veidas.lt

“Veidas”: Jūsų žiniomis, ar egzistuoja pasaulyje nors viena energetikos požiūriu visiškai saugi valstybė?

S.G.: Ne, tokios nėra nė vienos. Net jei viską darai idealiai šalies viduje, tu niekada netapsi nuo pasaulinės rinkos nepriklausoma sala. Jei nesi energijos išteklių pirkėjas, tai esi jų pardavėjas, ir nuo to iš dalies priklauso tavo ekonomika.

Apskritai net ir turimi nuosavi energijos ištekliai savaime neužtikrina valstybės saugumo. Jei netinkamai tuos išteklius naudosi, gali tik pakenkti šalies sveikatai. Pavyzdžiui, jei subsidijuosi vietinę pramonę energijos ištekliais, ji praras natūralų stimulą tobulėti ir taps nekonkurencinga. Arba šalyje gali kilti įtampa, kai turimi ištekliai tarnauja tik dalies visuomenės, o ne visų žmonių gerovei didinti.

Pasaulyje nestinga atvejų, kai valstybės turi praktiškai visus energijos išteklius, tačiau nėra ekonomikos stebuklų pavyzdžiai. Ir atvirkščiai, didelė dalis ekonomiškai stipriausių valstybių to pasiekė visiškai ne dėl energetikos ir yra priverstos importuoti didelę dalį energijos išteklių.

“Veidas”: Bet sutikite, kad Lietuvai, kuri neturi nuosavų išteklių ir yra labai priklausoma nuo Rusijos, su kuria mus sieja sudėtinga istorija, yra nedaug galimybių tapti energetikos požiūriu saugia šalimi.

S.G.: Viskas yra tik jūsų pačių rankose. Ir dabar viską darote teisingai, stengdamiesi diversifikuoti energijos išteklius: svarstote dėl naujos atominės elektrinės statybos, planuojate elektros tiltus į Vakarus, ketinate statyti suskystintų gamtinių dujų terminalą. Būsite tuo saugesni, kuo daugiau alternatyvų apsirūpinti susikursite. Tada ateityje galėsite būti ne tik rusiškos energijos vartotojai, bet ir verslo partneriai, suteikiantys savo kanalus energijai iš Rytų tekėti į Vakarus.

“Veidas”: Skalūninės dujos jau yra tapusios svarbiu JAV ekonomikos elementu, Europoje kol kas tai labiau mokslinių tyrinėjimų sritis. Ar šie nauji ištekliai gali ateityje perbraižyti Europos, ir kartu Lietuvos, apsirūpinimo dujomis žemėlapį?

S.G.: Skalūninės dujos yra labai svarbus elementas ateities energetikoje – tai nauja kryptis didinti dujų resursus. Didžioji dalis dujų JAV vis dar išgaunama tradiciniu būdu, tačiau skalūno atradimas padidino ramybę rinkoje – šiek tiek nukrito dujų kainos, sukaupėme daugiau rezervų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...