2011 Balandžio 14

Antanas Kulakauskas

Trys klausimai Antanui Kulakauskui

veidas.lt

– Ar įmanoma ką nors padaryti, kad iš savivaldos valdžios formavimo dingtų tie užkulisiniai susitarimai, kai žmonės į valdžią renka vienus, o valdo kiti?

– Praktiškai nieko, nes įstatymai šitai leidžia. Tai jau politinės kultūros reikalas, kad valdančiosios daugumos formavimo iniciatyva turi būti suteikiama tai partijai, kuri per rinkimus užima primą vietą. Atitinkamai tos partijos lyderis turėtų būti siūlomas į mero postą. Bet tai teorija, o praktikoje žinome, kaip būna. Ir jokiu įstatymu neįpareigosime politikų elgtis kitaip.

– Kai kuriose valstybėse taikomas principas “nugalėtojas gauna viską”, pagal kurį pirmą vietą užėmusi partija gauna visą valdžią, ir jokių koalicijų.

– Teoriškai tokį įstatymą sukurti galima, bet kas Lietuvoje už jį balsuos?! Nė viena partija neatmeta galimybės pasididinti įtaką savivaldybėse išnaudodama dabartinę, užkulisiniams susitarimams palankią tvarką. Bet to, juk tokį principą reikėtų taikyti ir per Seimo rinkimus.

– Tai ką daryti? Susitaikyti su dabartine tvarka, kai dėl valdžios tariamasi nors ir su velniu?

– Būtina keisti visą savivaldos sistemą, daryti kaip Lenkijoje – taikyti griežtą valdžių atskyrimą: tiesiogiai renkamas meras formuoja vykdomąją valdžią, o atskirai renkama savivaldybės taryba tvirtina mero teikiamą biudžetą ir kontroliuoja vykdomąją valdžią.

Dabartinė lietuviška savivaldos sistema kompromituoja pačią žmonių savivaldos idėją. Rinkėjai renka ne vietos valdžią, o tik savo delegatus, kurie paskui tą valdžią patys sau išsirenka. Ir patys ją paskui kontroliuoja, kaip jiems patogiau.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Adomas Adomas rašo:

  Nesamonė, kad rinkėjai kažką renka. Jie tik balsuoja už partinių pachanų sąrašus,kuriems tas pat ar jonas ar mikas iš jo sąrašo atsidurs seime ar t.v. savivaldybėje. Vis vien tai “Savi” žmones, arba nusipirkę vietą sąraše, kaip į krepšio varžybas.

 2. ik ik rašo:

  tegu jie sau daro ka tik nori…jie seniai jau sukompromitavo viska ka tik galejo…po paskutiniu rinkimu mano sazine visiskai rami,kad juose nedalyvauju…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...