2010 Liepos 21

Antanas Kulakauskas

Politologas, M.Romerio universiteto profesorius Antanas Kulakauskas

veidas.lt

– Nutaręs burti visuomeninį judėjimą A.Zuokas paliko dešimtmetį vadovautą Liberalų ir centro sąjungą, Tautos prisikėlimo partijos pirmininkas A.Valinskas kuria paralelinį visuomeninį judėjimą. Kažką buria ir A.Matulevičius. Čia kas – nauja mada? O gal politikai nusivylė partijomis?

– Nerimta būtų manyti, kad politikai galėjo nusivilti partijomis. Veikiau reikėtų sakyti, kad jie nebemato arba savo vadovaujamų partijų, arba savo vietos tose partijose perspektyvos. Manau, kad užėjusi visuomeninių judėjimų steigimo mada susijusi su artėjančiais savivaldybių tarybų rinkimais. Bent jau A.Zuoko atvejo kitaip paaiškinti neišeina.

Žinoma, dabar, kai Seimas vis dėlto neleido visuomeninėms organizacijoms lygia greta su partijomis dalyvauti savivaldos rinkimuose, toks būdas patekti į savivaldybių tarybas tapo keblesnis. Tačiau visuomeninės organizacijos gali rinkti savarankiškai rinkimuose dalyvaujančius kandidatus remiančių žmonių parašus, o šie savarankiškai išsikėlę asmenys gali formuoti rinkimų sąrašus. Tad būdų, kaip grupei asmenų nepriklausant jokiai partijai patekti į savivaldybę, galima rasti.

– Po praėjusių rinkimų už Seimo borto likę politikai dabar bando sugrįžti, aktyviai bendraudami su paprastais žmonėmis. Kaip manote, ar tokia taktika gali pasiteisinti per savivaldos, o vėliau ir per Seimo rinkimus?

– Priklauso nuo to, apie kokius politikus kalbėsime. Jeigu apie A.Zuoką, A.Paulauską ar A.Matulevičių, tai visi jie jau politikos veteranai, nebe pirmą dešimtmetį puikiai pažįstami rinkėjams, kurie parodė savo konkretų požiūrį į juos. Nežinau, ką šie politikai turėtų padaryti, kad kas nors patikėtų, jog jie iš esmės pasikeitė. Žinoma, tam tikrą būrį šalininkų jie turi, bet rimtų jų perspektyvų aš nematau. Daugių daugiausia vienas pats ar su keliais šalininkais gali vėl patekti į Seimą ir ten sėdėti, nedarydamas didelės įtakos.

Tačiau kartą paragavus politikos, ypač aukšto lygio, pasitraukti visiems laikams darosi sunku. Politika – tai kaip užkrečiama liga. Neįsivaizduoju, kad A.Paulauskas norėtų visą savo likusį gyvenimą užsiimti vien advokato praktika, nors tai ir duotų geras pajamas, arba A.Zuokas pasiryžtų visam laikui sugrįžti į verslą.

Todėl jie ir ieško įvairiausių būdų sugrįžti, kuria visuomenines organizacijas, nes dabar tapo populiaru manyti, esą jei tuose pačiuose savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvaus ne partijos, o visuomeninės organizacijos, kažkas iš esmės pasikeis. Bet juk vis tiek tokia organizacija veiks kaip partija, tik dar mažiau stabili.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...