2013 Lapkričio 25

Trumpėjant dienoms, lempučių pardavimai išauga keletą kartų

veidas.lt


Atėjus šaltajam, o kartu ir tamsiajam metų laikui, buities technika prekiaujančiuose centruose prekyba lemputėmis išauga keliais kartais. Prognozuojama, kad šių metų pradžioje iš prekybos išėmus kaitrines lemputes, per paskutinius metų mėnesius ypač augs elektros energiją taupančių lempučių pardavimai.

„Lapkritį ir gruodį, kai dienos yra trumpiausios, įvairių tipų lempų ir lempučių parduodame 3-4 kartus daugiau nei, pavyzdžiui, gegužę ar birželį, – sako bendrovės „Senukų prekybos centras“ komunikacijos projektų vadovė Laima Petraitytė. – Tokiu metu žmonės dažniausiai renkasi didesnės galios lemputes, įvertindami ant pakuotės nurodomus vatus, kaip pagrindinį parametrą.“ Ji priduria, jog renkantis lemputes svarbus ne tik galingumas, bet ir skleidžiamas šviesos srautas (matuojamas liumenais – Lm).

Taip pat stebima tendencija, kad vis dažniau, kaip viena iš alternatyvų kaitrinėms lemputėms, perkamos taupiosios lemputes. Jos šviečia beveik 15 kartų ilgiau nei kaitrinės, naudoja 5 kartus mažiau elektros energijos ir šviesa paverčia net 80-90 proc. sunaudotos energijos. Per metus standartinei lietuvių šeimai taupiosios lemputės leidžia sutaupyti iki 250 Lt. Pasak L. Petraitytės, iš elektros energiją taupančių lempučių populiariausios 15-25 W, mažų gabaritų, spiralės formos. Be to, kai kurie pirkėjai renkasi taupiąsias halogenines lemputes, kurios savo forma ir funkcija idealiai atitinka buvusias įprastas kaitrines lemputes. Prekybos centruose „Senukai“ taupiųjų lempučių pardavimai sudaro apie 30 proc. visų lempučių pardavimų.

Lietuvoje perdegusių taupiųjų lempučių priežiūra besirūpinančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė atkreipia dėmesį, kad nors šios lemputės tarnauja ilgiau, tačiau perdegusias būtina saugiai ir teisingai atiduoti į specialius punktus, iš kurių jos išvežamos perdirbti. „Kiekvienoje taupiojoje lemputėje yra 5 mg gyvsidabrio. Tai pakankamai mažas kiekis, nekeliantis pavojaus mūsų sveikatai, tačiau, jei vienoje vietoje sudužtų kelios dešimtys tokių lempučių, kiltų realus pavojus tiek mūsų sveikatai, tiek aplinkai, nes, pavyzdžiui, apie 20 ha vandens telkinį gali užteršti vos 1 mg gyvsidabrio“, – pabrėžia T. Ruželė.

Žmonės gali nešti neveikiančias lemputes saugiam jų utilizavimui į visas prekybos tinklo „Senukai“ parduotuves, kur yra pastatytos specialiosios dėžės. L. Petraitytė pastebi, jog atnešančiųjų perdegusias elektros lemputes nėra labai daug – vidutiniškai 1-2 žmonės per dieną, tačiau daugėja besiteiraujančių apie galimybę atnešti čia elektrą taupančias lemputes, kai jos perdegs. Šiose parduotuvėse perdegusios lemputės surenkamos nepriklausomai nuo to, ar žmogus pirko ką nors, be to, neribojamas ir priimamų lempučių skaičius.

Jau kelerius metus 46-iuose šalies miestuose veikia daugiau nei 150 punktų, kuriuose priimamos energiją taupančios lemputės. Specialių dėžučių energiją taupančioms lemputėms rinkti yra ne tik prekybos tinklo „Senukai” parduotuvėse (40 dėžučių), bet ir buities technikos tinklo „Topo centras“ parduotuvėse (21 dėžutė), Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus „Lesto“ klientų aptarnavimo centruose (40 dėžučių).

„Ekošviesa“ energiją taupančių lempučių surinkimą Lietuvoje organizuoja nuo 2010 m. Surinktos lemputės yra atiduodamos elektroninių atliekų perdirbėjams, kurie, naudodami specialias technologijas, saugiai pašalina gyvsidabrį, o stiklą perdirba antriniam panaudojimui. Elektrą taupančių lempučių surinkimo punktų adresai skelbiami interneto svetainėje www.ekosviesa.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...