2013 Gruodžio 23

Rimo Valeikio kurtos atvirutės skatins saugiai rinkti taupiąsias lemputes

veidas.lt


Šią žiemą teisingai atsikratyti perdegusiomis taupiosiomis lemputėmis kvies žinomo menininko Rimo Valeikio kurtos kalėdinės atvirutės. Lankomiausias sostinės vietas jau pasiekė 15 tūkst. nemokamai dalinamų menininko darbų. Šiomis atvirutėmis energiją taupančių lempučių surinkimą Lietuvoje organizuojanti „Ekošviesa“ siekia priminti, kad perdegusias tokias lemputes reikia atiduoti perdirbti.

„Stengiuosi būti draugiškas aplinkai, namuose naudoju tik taupiąsias lemputes, tačiau iki šios akcijos nežinojau, kad jas reikia perdirbti. Panaudotas lemputes tiesiog kaupiau namuose, na, o dabar, tikrai nunešiu jas į surinkimo punktą, – sako R. Valeikis. – Labai džiaugiuosi tokiomis iniciatyvomis, kurios skatina rūpintis gamta. Pats stengiuosi kuo mažiau vartoti ir palikti šiukšlių. Nemanau, kad nustekenus Žemę bus labai paprasta persikraustyti gyventi į Marsą, ko aš ir visai nenoriu.“

Kalėdinėse „Ekošviesos“ atvirutėse vaizduojamas ant banginio plaukiantis pingvinas, besistengiantis pristatyti nebeveikiančią taupiąją lemputę ten, kur jai ir vieta – į surinkimo punktą. Ir visai nesvarbu, kad Kalėdos. Rimo Valeikio teigimu, atvirutėje vaizduojamas pingvinas turėtų paskatinti žmones veikti, įrodyti, jog net ir būdamas nedidele visuomenės dalimi, gali nuveikti reikšmingų darbų planetos labui.

Socialinei akcijai skirtas Rimo Valeikio atvirutes galima rasti lankomiausiose Vilniaus vietose: UAB „Amber food“ priklausančiuose restoranuose („Charlie pizza“, „La Crepe“, „Katpėdėlė“), kavinėse „Coffee inn“, Vilniaus centre bei Ukmergės g. esančiuose greito maisto restoranuose „Mc Donald‘s“, kino teatre „Pasaka“, daugelyje kitų Vilniaus centre ir Senamiestyje įsikūrusių barų bei kavinių.

„Tikimės, jog žaismingos ir spalvotos atvirutės atkreips visuomenės dėmesį ir informuos, kad taupiąsias lemputes perdirbti yra būtina, – teigia VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė. – Šiose lemputėse esantis, nors ir minimalus, gyvsidabrio kiekis yra pavojingas aplinkai: teršia vandenį, žemę bei augmeniją. Dėl šios priežasties perdegusios taupiosios lemputės negali būti išmetamos kartu su buitinėmis atliekomis, bet turi būti atnešamos perdirbti.“ T. Ruželė primena, jog panaudotas taupiąsias lemputes reikėtų atnešti į specialius surinkimo punktus, esančius visoje šalyje.

Jau kelerius metus 46-iuose šalies miestuose veikia daugiau nei 150 tokių punktų, kuriuose priimamos energiją taupančios lemputės. Specialių dėžučių energiją taupančioms lemputėms rinkti yra prekybos tinklo „Senukai” parduotuvėse (40 dėžučių), buities technikos tinklo „Topo centras“ parduotuvėse (21 dėžutė), Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus „Lesto“ klientų aptarnavimo centruose (40 dėžučių).

„Ekošviesa“ energiją taupančių lempučių surinkimą Lietuvoje organizuoja nuo 2010 m. Surinktos lemputės yra atiduodamos elektroninių atliekų perdirbėjams, kurie, naudodami specialias technologijas, saugiai pašalina gyvsidabrį, o stiklą perdirba antriniam panaudojimui. Elektrą taupančių lempučių surinkimo punktų adresai skelbiami interneto svetainėje www.ekosviesa.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...