2010 Lapkričio 13

Algis Kašėta

Trumpasis interviu su Algiu Kašėta

veidas.lt

– Pasiūlėte sušaukti neeilinę asamblėją, kurioje būtų galima ramiai aptarti pastaruoju metu tarp Lenkijos ir Lietuvos kylančią įtampą. Ar Lenkijoje pasiūlymas priimtas?

– Dar nežinau. Laišką savo kolegei iš Lenkijos pusės Ewai Kierzkowskai nusiunčiau visai neseniai, tikiuosi artimiausiomis dienomis gauti atsakymą. Tikrai reikėtų susitikti jei ne visai Asamblėjai, tai bent jau jos prezidiumui ir atvirai pasikalbėti, nes pastarojo meto įtampa ir akivaizdžiai kaistanti retorika kenkia Lietuvos ir Lenkijos santykiams.

Tiesą sakant, Asamblėją reikėtų šaukti bet kuriuo atveju, nes jau beveik dvejus metus posėdžiai nevyko. Pastarasis susitikimas buvo pernai Vilniuje, planuota, kad kitas posėdis bus šiemet pavasarį ar vasarą Varšuvoje, bet, kaip žinome, įvyko Katynės tragedija, paskui Lenkijoje vyko prezidento rinkimai, tad vis nebūdavo kaip susirinkti.

Nors neslėpsiu – dar iki tol jautėme tam tikrą vilkinimą iš Lenkijos pusės. Tai, kad nesirinkdavo parlamentarai, dar nereiškia, jog turėjo nutrūkti visas Asamblėjos darbas. Juk yra darbo grupės, jos turėjo dirbti ir švietimo, ir žemės grąžinimo klausimais. Logiška būtų, kad Lenkijos pusė, turinti daugiau pretenzijų, darbo grupėse rodytų daugiau iniciatyvos. Tačiau atvirkščiai – Asamblėjos darbe tvyrojo tyla. Gal tam turėjo įtakos bendra pastarojo meto Lenkijos politikos tendencija? Juk politikui labai sunku išlikti nuosaikiam, kai aplinkui visi audringai kalba, žurnalistai uždavinėja provokuojančius klausimus.

– Pastarųjų dienų iš pradžių Lenkijos užsienio reikalų ministro Radoslawo Sikorskio, o paskui ir premjero Donaldo Tusko pasisakymai Lietuvos atžvilgiu, tegu ir išlaikant piktą toną, tarsi liudytų, kad Varšuva irgi norėtų grįžti prie bendravimo su Vilniumi.

– Prisipažinsiu, kaip liberalas, buvau labai apstulbintas kolegos liberalo D.Tusko kalbos tono. Jis akivaizdžiai dubliavo mums gerai pažįstamą, tad nebestebinančią, R.Sikorskio kalbos manierą. per visus susitikimus D.Tuskas visados kalbėdavo ramiai, vardydavo problemas ir vengdavo tokių žodžių, kaip “reikalavimas”. Na, o pasakymas “nenaudosime brutalaus spaudimo” – tiesiog neskanus. Tarsi norima pasakyti – ką jau darysi, teks su tais lietuviais bendrauti, nors jie ir nėra lygiaverčiai partneriai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...