2010 Gruodžio 07

WikiLeaks

Tinklalapio “WikiLeaks” vadovas Assange’as suimtas Londone

veidas.lt

Tinklalapio “WikiLeaks” įkūrėjas Julianas Assange’as (Džulianas Asandžas) antradienį buvo suimtas Londone pagal Švedijos išduotą tarptautinį arešto orderį dėl įtariamo išžaginimo, pranešė britų policija.

Kaip praneša sostinės policija, 39 metų J.Assange’as buvo sulaikytas 9 val. 30 min. Grinvičo (11 val. 30 min. Lietuvos) laiku, kai atvyko į iš suplanuotą susitikimą vienoje policijos nuovadoje Londone. Vėliau antradienį šis Australijos pilietis turėtų stoti prieš Vestminsterio magistrato teismą.

“Sostinės policijos ekstradicijos skyriaus pareigūnai gruodžio 7 dienos, antradienio, rytą suėmė Julianą Assange’ą Švedijos valdžios vadu dėl įtariamo išžaginimo, – sakoma policijos pranešime. – Švedijos pareigūnai jį kaltina dėl vieno neteisėtos prievartos atvejo, dviejų seksualinio priekabiavimo atvejo ir vieno išžaginimo, kurie visi, kaip teigiama, buvo įvykdyti šių metų rugpjūtį”.

J.Assange’o advokatai kol kas šio žingsnio nekomentavo, tačiau sakėsi kovosiantys, kad jų klientas nebūtų išduotas Švedijai. Jų teigimu, Stokholmas gali nuspręsti išduoti jį Jungtinėms Valstijoms.

Viena iš J.Assange’o advokatų Londone Jennifer Robinson (Dženifer Robinson) sakė, jog jos klientas “izoliuotas ir persekiojamas”, o tinklaraščiuose buvo paskelbta grasinimų nužudyti jo sūnų.

“Manau, kad jam bus surengtas sąžiningas teismas čia, Britanijoje, tačiau galvoju…, jog jeigu jis kada nors būtų grąžintas į Jungtines Valstijas – o tai yra rimta grėsmė – sąžiningas teismas, mano nuomone, būtų beveik neįmanomas”, – advokatė sakė Australijos nacionaliniam transliuotojui ABC prieš J.Assange’o areštą.

Stokholmo teismas J.Assange’o arešto orderį išdavė lapkričio 18 dieną.

Pasak jo advokatų, šios bylos esmė – įtariamojo lytiniai santykiai su dviem moterimis, kurie, kaip teigia atsakovas, vyko abipusiu sutarimu.

Tikėtina, kad J.Assange’o ekstradicijos procesas užsitęs ištisas savaites ar netgi mėnesius.

Rimtų organizuotų nusikaltimų tyrimo agentūra (SOCA) prieš J.Assange’o areštą sakė AFP, kad asmeniui, suimtam pagal Europos arešto orderį, stojus prieš teismą suteikiama galimybė sutikti būti išduotam.

Jeigu sprendimas išduoti įtariamąjį kitai šaliai užginčijamas, organizuojamas antras posėdis, kuriame teisėjas išklauso prokurorų ir įtariamojo atstovų argumentus, nurodė agentūra, atsakinga už tarptautinių arešto orderių priėmimą ir patvirtinimą.

Po antrojo posėdžio teisėjas sprendžia, ar įvykdyti ekstradiciją, ar asmuo turi būti paleistas.

Įtariamasis gali per septynias dienas apskųsti nutartį dėl jo išdavimo. Jeigu apeliacija per šį laikotarpį nepateikiama, sulaikytasis turi būti per dešimt dienų perduotas jo ieškančiai šaliai.

Apeliacijos paprastai nagrinėjamos kelis mėnesius ir galiausiai gali pasiekti Aukščiausiąjį Teismą.

Vienas policijos šaltinis sakė, kad J.Assange’as veikiausiai nebus paleistas už užstatą, nes yra pakankamai didelė rizika, kad jis mėgins pabėgti iš Didžiosios Britanijos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...