2011 Birželio 14

“Tere”, senasis Kalevo mieste!

veidas.lt

"Moters savaitgalio" archyvas

Kai ilgesnėms atostogoms nėra galimybės, o būtinybė nors trumpam pabėgti nuo kasdienių rūpesčių ir noras keliauti didesni nei “ženytis” – verta leistis į turiningą pažintį su tolimiausiai į Šiaurę nutolusia Baltijos šalies sostine – Talinu.

Nebrangi galimybė

Nuvykti iš Lietuvos į Taliną patogu ir palyginti nebrangu – nelygu kokį keliavimo būdą pasirinksite. Iš Vilniaus autobusu į vieną pusę bilietas kainuoja nuo 48 Lt: išvykus 22 val. Taline būnama jau prieš 7 val. ryto. Galite grįžti tą patį vakarą arba prasitęsti pažintį su Talinu ilgesniam laikui. Tuomet nakvyne patartina pasirūpinti iš anksto.

Kaip ir vykstant į kitas Europos sostines ar didžiuosius miestus, itin pravartu paieškoti specialių nakvynės pasiūlymų interneto rezervacinėse sistemose, pvz., booking.com, travelonline.lt, hotels.com ir pan. Mums pavyko rasti nakvynę jaukiame dviejų žvaigždučių viešbutyje prie pat senamiesčio su pusryčiais už 53 Lt asmeniui, o tai beveik tas pats, kaip apsistoti pigiausiuose nakvynės namuose (hostelyje) – čia nakčiai vien lova kainuoja apie 12–15 eurų.

Senųjų gatvelių viliotinis

Talinas – vienas seniausių Šiaurės Europos sostinių, kurios senamiestis nuo 1997 m. įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Klaidžiojant autentiškomis siauromis, akmenimis grįstomis senamiesčio gatvelėmis, vis dar jaučiama senoji viduramžių dvasia, kurią sukuria beveik nepakitusios išlikusios pirklių rezidencijos ar smailėjantys viduramžiais statytų bažnyčių bokštai. Netrukus dingsta kasdieniai rūpesčiai ir greitai perimi ramų estų būdą. Besigėrėdama vis atsiveriančia miesto panorama pamiršti sekti žemėlapį – kažkokiu mistiniu būdu pavyksta atsidurti tau reikiamoje vietoje, o klaidžiojant senamiesčio gatvelėmis ne kartą apima jausmas, kad pro šią vietą jau eita.

"Moters savaitgalio" archyvas

Didžiausia Talino kupolinė bažnyčia – 1900 m. statyta Aleksandro Nevskio stačiatikių katedra

Ir nenuostabu – Talino senamiestyje susijungia senieji aukštutinis ir žemutinis miestai, kuriuos vienija autentiška 2 km miesto siena ir gynybiniai bokštai. Per kalnuotą Toompea aukštutinio miesto dalį siauromis grįstomis gatvelėmis nusileidžiama į žemutinę miesto dalį, atvedančią iki rotušės ir Rotušės aikštės.

Pažintis iš viršaus…

Anksčiau aukštajame Taline gyveno miesto kilmingieji, kurie ne itin palankiai žiūrėjo į žemutinėje dalyje gyvenančius praturtėjusius pirklius. Dabar virš senamiesčio kylančioje Toompea kalvoje įsikūrusi miesto valdžia ir ambasados, pagrindinėje Toompea pilyje dabar yra Estijos parlamentas, priešais stovi Aleksandro Nevskio stačiatikių katedra, kuri, pasak legendų, pastatyta ant estų tautos didvyrio Kalevo kapo, o kiek atokiau – baltos spalvos gotikinė Švč. Mergelės Marijos katedra. Toompea (arba katedros) kalvoje įkurtos net kelios apžvalgos aikštelės, iš kurių atsiveria unikali Talino senamiesčio ir uosto panorama į skirtingas miesto dalis. Belieka nusipirkti čia pat siūlomų spragintų migdolų, karštos arbatos, kavos ar vyno ir bent akimirką atsipūsti, bežvelgiant į didingus ir jaukius pastatų stogus…

"Moters savaitgalio" archyvas

Nedidelis uostas šalia senamiesčio

… ir iš apačios

Pažvelgus iš apačios, Toompea kalvos atrodo lyg pakibę ant skardžio. Žemutinėje senamiesčio dalyje gausu istoriją menančių ir įdomių lankytinų vietų. Visų pirma, viena iš Talino miesto simbolių – XIII a. statyta rotušė ir Rotušės aikštė.

■ Rotušė. Anksčiau čia buvo vykdomos mirties bausmės, tačiau kai kas liko nepakitę iki šių dienų – tai vis dar yra pagrindė žmonių susibūrimo vieta. Susidomėjimą kelia 64 m aukščio rotušės gotikinio bokšto viršūnė, ant kurios iškeltas Senojo Tomo vėjarodis. Ir jei galva nuo aukščio neapsisuko ar nepabūgote įveikti 115 pakopų, spiraliniais laiptais galite pakilti į šio bokšto viršūnę, iš kurios atsivers miesto panorama.

■ Aplink Rotušės aikštę įsikūrusios jaukios ir autentiškos kavinės, restoranai, smuklės ir vyninės, į kurias vilioja užsukti viduramžių ar tautiniais drabužiais apsirengęs personalas. Deja, prieš žengiant į vidų tenka prisiminti, kad Taline kainos – europinės, pavyzdžiui, alaus bokalas kainuoja nuo 4–6 eurų, o be 10–15 eurų užkąsti nepavyks… Stebėtis neverta, gana dažnai restoranus ir kavines apgula turistai iš Suomijos – teko girdėti, kad per dieną iš ten atplaukia 40 keltų.

■ Netoliese galima pamatyti XIV a. statytą Šventosios Dvasios bažnyčią, kuri yra viena seniausių Taline. Virš įėjimo į šią bažnyčią kabo seniausias miesto laikrodis, papuoštas raižiniais.

■ Senoji vaistinė. Visai šalia Rotušės aikštės pasidairykite seniausios ne tik Talino, bet ir visų Baltijos šalių vaistinės, kurioje anksčiau keistokų dalykų galėjai nusipirkti, pavyzdžiui, rupūžės kojos miltelių su katino krauju.

■ Neaplenkite kito Talino miesto simbolio – Šv. Olavo bažnyčios, anksčiau viliojusios praplaukiančius laivus, dabar – norinčius pasigrožėti miesto stogų ir uosto panorama. Kurį laiką (nuo 1549 iki 1625 m.) ši bažnyčia su 123,7 m siekiančiu bokštu didžiavosi aukščiausio pasaulio statinio titulu. Nusiteikite, lipti teks itin siaurais ir stačiais laipteliais… Kaina – 2 eurai, moksleiviams ir studentams perpus pigiau.

Jei turite daugiau laiko

Lankytinų ir įdomų vietų rasite ne tik senamiestyje ar miesto centre – verta apsidairyti ir tolėliau. Kad ir pavažiuoti į 2 km Piečiau nuo miesto centro įsikūrusius Petro I rūmus, kuriuose dabar veikia Kadrioro meno muziejus. Baroko stiliaus rūmus supa gražus parkas su išpuoselėtais gėlynais ir romantiškais fontanais.

Siaurais parko takeliais pakeliavę į vieną pusę – prieisite jūros krantą, pasukę į kitą pusę pateksite į modernų Kumu meno muziejų, kuriame eksponuojami klasikų ir šiuolaikinio meno atstovų darbai.

Nuo šios vietos įveikus lygiai tokį pat 2 km atstumą į šiaurės rytus, pateksite į miesto dalį Pirita, kurioje 1980 m. Maskvos olimpinių žaidynių metu čia vyko olimpinės regatos varžybos. Taip pat teka Pirito upė, yra gražus botanikos sodas ir Talino televizijos bokštas, kuriame, kaip ir Vilniuje, jums leis pasikelti į apžvalgos aikštelę – sakoma giedrą dieną iš jos matyti net Suomijos krantai.

Ne tik Estijos, bet ir kultūros sostinė

Šiemet, kaip ir Suomijos miestas Turku, Talinas perima Europos kultūros sostinės titulą. Talinas ir šiaip garsėja kaip vienas tolerantiškiausių, priverčiančiu kiekvieną pasijusti kaip namie miestu, pasitinkantis gražiu gamtovaizdžiu, sostinėje nuolat verda įvairūs muzikos, teatrų pasirodymai, festivaliai. Tapęs Europos kultūros sostine, miestas pasiryžęs atskleisti žavesį bei pateikti lankytinų kultūrinių renginių įvairovę. Be viso to, tarp gausių Europos kultūros sostinės renginių numatomos Talino jūros dienos, Dainų šventė, įvairios dailės ir foto darbų parodos, Talino senamiesčio dienos, Brigitos operos muzikos festivalis, kino festivaliai ir dar daugelis kitų 2011 m. numatytų renginių. Todėl, jei iki šiol nesusiruošėte aplankyti senojo Talino – kitos tokios progos gali ir nepasitaikyti…

Tai įdomu!

■ Talinas – Estijos sostinė ir svarbiausias uostas, įsikūręs prie Baltijos jūros, 80 km nuo Suomijos sostinės Helsinkio.

■ Gyventojų skaičius 410 tūkst. Taline gyvena daugiausiai ne Europos Sąjungos piliečių, palyginti su kitomis ES sostinėmis. Mieste galima susišnekėti ne tik estiškai, bet ir rusiškai, angliškai ar suomiškai. Bent kelis žodžius vietine kalba mokantis atvykėlis – maloni pagarba vietos žmonėms. Todėl vykstant į Estiją išmokite bent svarbiausius žodžius: “labas” – “tere”, “viso gero” – “nāgemist”, “prašom” – “palun”, “ačiū” – “tānu”.

■ Mieste galima keliauti: autobusais, troleibusais ir tramvajais. Kitas miesto dalis galima pasiekti ir elektriniais traukiniais. Patartina bilietėliais pasirūpinti iš anksto, nes kioske bet kurio viešojo transporto vienkartinis važiavimo bilietas kainuoja 0,80 euro, o perkant jį viešajame transporte teks sumokėti dvigubai – 1,6 euro.

■ Talino kortelė. Norintiesiems gerai ištyrinėti miestą ši kortelė padės gerokai sutaupyti. Ją turėdami galėsite be papildomo mokesčio apžiūrėti 40 muziejų, nemokamai važinėtis miesto transportu, nemokamai arba su 50 proc. nuolaida leistis į įvairius pažintinius turus, taip pat galite tikėtis nuolaidų įvairiose kavinėse, restoranuose, koncertuose ir pan. Talino kortelę galima įsigyti: 6 val. – 12 eurų, 24 val. – 24 eurai, 48 val. – 24 eurai, 72 val. – 40 eurų, vaikams iki 14 m. šios kortelės perpus pigiau.

■ Iš Talino uosto keltu galite persikelti: į Helsinkį, Stokholmą, Alandų salas, Sankt Peterburgą, Rostoką.

■ Lauktuvės. Be abejo, tai pačių įvairiausių skonių “Kalev” šokoladai, stiprus Jamaikos romo likeris “Vana Tallinn”, estiškų raštų mezginiai.

Sigita Košinskaitė

“Moters savaitgalis”

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...