2013 Kovo 07

Tapome besibylinėjančia tauta

veidas.lt


Mažiau nei 3 mln. gyventojų turinčioje Lietuvoje 2012 m. buvo iškelta per 226 tūkst. civilinių ir baudžiamųjų bylų. Nors ir nebe taip sparčiai kaip ankstesniais metais, naujų bylų teismuose ir toliau daugėja: 2011 m. iš viso buvo iškelta 225 tūkst., o prieš devynerius metus – vos 151 tūkst. bylų.
Pasak advokato Rimo Andrikio, tokį didelį bylinėjimosi mastą šalyje lemia įstatymų spragos bei nustatytos pernelyg mažos bylinėjimosi išlaidos. „Raskite atvejį JAV, kad žmogus galėtų kreiptis į teismą nemokėdamas nė dolerio. Ten į teismą kreipiamasi tik gerai apskaičiavus, ar galima sau tai leisti. Na, o Lietuvoje sumokėjęs keliasdešimt litų gali prasibylinėti devynerius metus”, – sako R.Andrikis. – Lietuva pirmauja Europoje pagal kalinių, suėmimų skaičių, bausmių griežtumą – čia mes lyderiai, nors nesame kokia nors Pietų šalis, o beveik „šaltakraujai“ gyventojai.“
Tiesa, civilinių bylų pastaraisiais metais jau nedaugėjo, tačiau toliau gausėjo baudžiamųjų. Pasak advokato, priežastis ta, kad Lietuvoje yra kriminalizuoti ir aiškiai civilinio pobūdžio ginčai bei mažareikšmės, menkai paplitusios veikos. Advokato teigimu, tai būdinga daugeliui besivystančių skurdžių valstybių. „Mūsų politikai, įstatymų leidėjai yra atitrūkę nuo tikrovės“, – konstatuoja R.Andrikis.
Dar viena dėme Lietuvos baudžiamosios teisės istorijoje autoritetingas teisininkas laiko itin siaurą susitaikymo mechanizmą baudžiamosiose bylose: „Mano supratimu, esant bent jau nesmurtiniams nusikaltimams susitaikymo mechanizmas turėtų būti numatytas, taip daugybė baudžiamųjų bylų užgestų jau iki ikiteisminio tyrimo stadijos.“

Teismuose iškelta bylų
2003 m.    2012 m.
151 660    226 162

Pastaba: nurodytas bendras gautų baudžiamųjų ir civilinių bylų skaičius pirmos ir apeliacinės instancijos teismuose
Šaltinis: Nacionalinė teismų administracija

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...