2014 Gegužės 22

Vytautas Landsbergis

“Tai jūsų užduotis ir atsakomybė”

veidas.lt

BFL

“Tikriausiai dėsningai liko du kandidatai”, – apie prezidento rinkimus kalba Aukščiausiosios Tarybos vadovas ir kadenciją baigiantis europarlamentaras prof. Vytautas Landsbergis.
Jis taip pat mano, kad iš lėto Lietuvos visuomenė demokratiškai bręsta ir ateina nauja ryžtinga karta, tačiau 50 proc. nebalsuojančių vidinių emigrantų negali nejaudinti.

VEIDAS: Kaip vertinate prezidento rinkimų pirmojo turo rezultatus? Ką parodė balsavimas? Ar faktas, kad nė vienas kandidatas nesurinko daugiau nei pusės balsų ir vyks antrasis rinkimų turas, rodo rinkėjų demokratinį brandumą, ar atvirkščiai?
V.L.: Nei vieno, nei kito. Pirmiausia, jei klausiama apie rinkėjus: ar tai vien susipratę ir ateinantys balsuoti piliečiai, o kiti – nebe rinkėjai arba dar ne piliečiai, tik šalies gyventojai? Ar visi laikomi rinkėjais, nors nebalsuoja, moja ranka ir atsisako svarbiausios piliečio teisės? Apie kurių ir kaip suvokiamą demokratinį brandumą kalbėsime? O kaip vertinti šimtus tūkstančių išvykusiųjų, kurie tebeturi formalią pilietybę, bet jos nevertina ir nesirūpina Lietuvos likimu, nebalsuoja? Tada atsigręžkime ir į 50 proc. nebalsuojančių vidinių emigrantų ir matykim visą sodybų bei miestelių tuštėjimo metą.
VEIDAS: Tad gal Lietuvoje reikėtų įgyvendinti privalomąjį balsavimą?
V.L.: Privalomasis balsavimas su baudomis ignoruojantiems demokratinius rinkimus, boikotuojantiems ir tingiai nebalsavusiems būtų aštrus eksperimentas. Tikriausiai Seimas neišdrįstų priimti tokio įstatymo. Bet viešas idėjos svarstymas būtų naudingas, paskatintų mąstyti apie laukiamą piliečių visuomenę. Jos norėtųsi siekti kitokiais būdais.
VEIDAS: O ir kalbant bendrai – kiek Lietuvos visuomenė demokratiškai subrendusi?
V.L.: Imant visus gyventojus – dar neryškiai bręstanti. Vis dėlto apie pusę – jau į tą pusę. Po didžiojo posąjūdinio nuosmukio, po nesmagaus plūduriavimo sovietizmo atliekose ateina ryžtinga, kryptinga Rūtos Meilutytės karta.
VEIDAS: Sugrįžkime prie prezidento rinkimų. Prieš kelis numerius “Veidas” atliko kandidatų analizę ir išskyrė septynias svarbiausias savybes ir kriterijus, kuriuos turėtų atitikti prezidentas (vienijanti asmenybė, kompetencija politiniais klausimais, vadovavimo patirtis, užsienio politikos išmanymas, reputacija, visuomenės parama ir komanda). O jūsų nuomone, kokiomis savybėmis turėtų išsiskirti idealus Lietuvos prezidentas?

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 202014" bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-20-2014-m
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

 1. Kukusinski. Kukusinski. rašo:

  Zinau tavia visaip ikainuoja,daug tu supranti apie
  demokratija,nuo kokio vokiecio jau 2-u kart i sre-
  tuve butum gaves.Pati Europa demokratijos defic-
  te gyvyna,o kam jai visku grasiai daro,manai ne
  tu ir su savo rajaliu tik tiem groji,kas varioku nu-etas.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...