2014 Liepos 24

Surenkama per mažai mokesčių? Puolam verslininkus!

veidas.lt


Nesurinkus planuojamos mokesčių sumos, Lietuvos Vyriausybė rengiasi šias spragas užpildyti verslininkų sąskaita. Daliai jų net iš karto taikydama kaltumo prezumpciją. Mat, valdžios požiūriu, verslininkas – tai sukčiaus sinonimas.

Šalies valdantieji jau kurį laiką sprendžia Mokesčių administravimo įstatymo pataisų likimą, kuriomis siekiama įtvirtinti kol kas nematytą taisyklę – Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) turės teisę be teismo iš įmonės, kuriai įtariama mokesčių nepriemoka, išieškoti 10 proc. šios nepriemokos, neatsižvelgiant, ar VMI to reikalauja teisėtai, ar inspektoriai vis dėlto suklydo skaičiuodami nesumokėtų mokesčių dalį.
Maža to, šiomis pataisomis galima būtų įtvirtinti, kad jei įmonė neturi tų 10 proc., bus areštuojama dalis įmonės turto. Ir tik tada verslininkas galės kreiptis į teismą, kad šią pinigų dalį susigrąžintų. Taigi visą laikotarpį, kol truks teisminiai procesai, verslininkas neturės šių lėšų, o tai gali skaudžiai atsiliepti jo finansinei padėčiai.
Tokiomis įstatymo pataisomis siekiama užtikrinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) surinkimą, nes jis, pasak finansų ministro Rimanto Šadžiaus, praėjusiais metais buvo mažesnis, nei planuota: vietoj numatytų 1,961 mlrd. Lt į biudžetą surinkta 1,899 mlrd. Lt PVM.
Taigi Finansų ministerija nusprendė atsigręžti į verslininkus, kurių sąskaita trūkstama mokesčių dalis atkeliautų į valstybės iždą. Būtent ji dar birželio mėnesį parengė šias nuostatas, o joms jau pritarė Seimo Biudžeto ir finansų komitetas.
Išvada paprasta: patvirtinus neįvykdomą mokesčių surinkimo planą, trūkstamą lėšų dalį bandoma gauti prievartiniais būdais.

Kritikos strėlės
“Planas neįvykdomas todėl, kad yra pernelyg optimistinis. Štai PVM šiemet planuojama surinkti beveik dešimtadaliu daugiau, nei faktiškai buvo surinkta pernai. Pirmiausia reikia tvirtinti pagrįstus planus, o ne “šienauti” mokesčių mokėtojus į kairę ir dešinę ne visada pagrįstomis mokestinėmis prievolėmis, kad tik kokiu nors būdu būtų surinkti pinigai į biudžetą”, – “Veidui” teigė Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) vyresnioji ekspertė Kaetana Leontjeva.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 282014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-28-2014-m

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...