2016 Vasario 04

TRYS KLAUSIMAI

Su gerais partneriais situacijas sprendžiame drauge

veidas.lt

BFL

Trys klausimai „Lietuvos energijos“ generaliniam direktoriui Daliui Misiūnui

– Lietuvos dujų prekybos bendrovei „Litgas“ susitarus su Norvegijos kompanija „Statoil“, suskystintų gamtinių dujų (SGD) kaina mažės daugiau nei trečdaliu, lietuviško SGD terminalo išlaikymo išlaidos – apie 23 proc. Norvegiškų dujų kaina, kaip sakėte žiniasklaidai – 16-20 eurų už megavatvalandę, tapo konkurencinga su koncerno „Gazprom“ tiekiamų dujų kaina. Kokie buvo Lietuvos argumentai derybose su „Statoil“ pasie­kiant tokią nuolaidą?

– Svarbiausias argumentas – partnerystė. Ilgalaikė partnerystė buvo deklaruojama nuo pat pradžių. Su gerais partneriais susidariusias situacijas sprendžiame drauge. Kitas argumentas – padėtis rinkoje, kuri pasikeitė nuo pradinės sutarties pasirašymo. Atsirado daugiau SGD pa­siū­los. Pasikeitė ir Lietuvos vidaus rinkos būklė. Dabar yra mažesnis SGD poreikis energetikoje, kur iki šiol būdavo daugiausia suvartojama.

Be to, mūsų partneris „Statoil“ mato ir kitų veiklų, kurias nori plėtoti su įmone „Litgas“ ir Lietuva – būtent mažesnės apimties dujų krovinių vežimą Baltijos jūra. Tai būtų kuro tiekimas laivams, kurie varomi suskystintomis gamtinėmis dujomis.

– Ar amerikietiškos dujos, atsižvelgiant į strateginius santykius su „Statoil“, Lietuvai yra rinkos prekė?

– Taip, amerikietiškoms dujoms kelias į Lietuvą atviras. Pagal sutartį su „Statoil“ galima užtikrinti maždaug pusę SGD kiekio, kurį galima tiekti per terminalą Klaipėdoje. Kita pusė bus tiekiama įvertinant visas galimybes – taip pat ir amerikietiškų dujų pa­siūlą. Pirmasis galimas krovinys iš JAV netiko dėl to, kad dujų cheminė sudėtis neatitiko mūsų sistemos techninių reikalavimų.

Mes prognozuojame, kad ateityje atitikimas bus pasiektas. Jei bus tinkamos ekonominės sąlygos – kodėl gi ne? Tai yra vienas iš naujų, bet patrauklių tiekimo šaltinių.

– Lietuviško terminalo pajėgumai gerokai didesni nei Lietuvos vartotojų poreikiai. Kokių klientų, be mūsų vietinių, dar galime tikėtis?

– Reikia šiek tiek laiko. Mūsų prioritetas yra vidaus vartojimas. Vadinamasis paskirtasis tiekimas jau sustyguotas. Klausimas, ar kiti vartotojai įsigis dujų per terminalą. „Achema“ tokią galimybę linkusi svarstyti. Teigiamo sprendimo atveju tai gerokai padidintų per terminalą perkamų SGD kiekį.

Tiekimas į Estiją pradėtas jau praėjusių metų pradžioje. Tai vyko visus metus ir toliau tęsiasi. Gali būti, kad ten poreikis didės. Latvijos rinka dar kol kas nėra atverta dėl tam tikrų teisinių dalykų – Latvijos dujų įmonės bandymo sustabdyti rinkos atvėrimą. Bet anksčiau ar vėliau tai pajudės – turėsime klientų ir ten. Realiai visa Baltijos šalių rinka galės naudotis terminalu. Variantai įvairūs – Lietuvos prekiautojai dujomis perparduos dujas arba kitų šalių klientai mūsų terminalu naudosis tiesiogiai

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...