2011 Spalio 11

STT nepajėgia pričiupti kyšininkų

veidas.lt


Per pusantro savo gyvavimo dešimtmečio Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nesugebėjo sėkmingai baigti nė vienos triukšmingai iškeltos stambios korupcinės bylos.

Prieš porą savaičių STT vėl susimovė. Kadaise triukšmingai pradėta korupcijos Vilniaus savivaldybėje byla tyliai subliūško teisme. Buvęs Vilniaus savivaldybės narys, kadaise už pasikėsinimą sukčiauti stambiu mastu jau teistas Audrius Butkevičius išteisintas dėl kaltinimų bandžius papirkti kitą savivaldybės tarnybos narį Vidą Urbonavičių. Už tą patį nusikaltimą teistas buvęs savivaldybės narys ir vicemeras Gintaras Kazakas atsipirko 22 tūkst. litų bauda, trečias bylos dalyvis, irgi buvęs Vilniaus vicemeras, Evaldas Lementauskas spėjo tapti Seimo nariu ir įgyti imunitetą, tad teisminis persekiojimas jo atžvilgiu buvo nutrauktas.

STT netinkamai atliko tyrimą

Sprendimą paskelbęs Vilnaus 1-asis apylinkės teismas pabrėžė, kad trijuose iš penkių G.Kazakui inkriminuotų bylos epizodų STT pareigūnai netinkamai taikė nusikalstamos veikos imitavimo modelį, laiku nesuėmė jau nusikaltimą padariusio politiko, savo veiksmais skatindami jį toliau daryti nusikaltimus. Dėl tų pačių priežasčių – netinkamo nusikalstamos veikos imitavimo modelio taikymo – teismas atmetė kaltinimus ir A.Butkevičiui.
Pažymėtina, jog teismas iš esmės pripažino, kad G.Kazakas yra kyšininkas, bandęs papirkti V.Urbonavičių, o A.Butkevičius irgi tai daręs, tik STT išprovokuotas. Atsižvelgiant į visas žinomas bylos aplinkybes, E.Lementausko bandymas papirkti savivaldybės kolegą, siekiant išsaugoti Juozą Imbrasą Vilniaus mero poste, irgi kelia menkų abejonių.
Bet viena yra žinoti, jog vyksta korupcinis nusikaltimas ar netgi užkirsti jam kelią, o visai kas kita – įrodyti šitai teisme, kad kyšininkai neišvengtų atsakomybės. Vienu atveju pakanka pasidaryti vaizdo ir garso įrašus, surasti po vonia pakištą paketą su 50 tūkst. litų, kitu atveju – būtina visa tai nepriekaištingai teisiškai apiforminti ir kiekvieną veiksmą pagrįsti nenuginčijamais įrodymais. STT šito padaryti nesugebėjo, nors nuo pat pradžių bylą galėjo tirti tiesiog šiltnamio sąlygomis: papirkinėjimo objektas, jaunas konservatorius V.Urbonavičius, iš karto pranešė STT apie bandymus sugundyti jį pinigais mainais į politines paslaugas ir bendradarbiavo, iš esmės atlikdamas dalį STT agentų darbo.
Nepaisant to, STT vis tiek sugebėjo bylą sukurpti atžagariomis rankomis – tą pabrėžė ir teismas. Beje, ne vien Vilniaus savivaldybėje. Analogiškų pastabų STT agentai sulaukė ir Šiauliuose, nagrinėjant miesto savivaldybės politikų korupcijos bylą. Nors du teisiamieji vis dėlto gavo realias laisvės atėmimo bausmes, Šiaulių apygardos teismas atmetė dalį STT Šiaulių skyriaus pareigūnų padarytų įrašų, nes jie padaryti pažeidžiant Operatyvinės veiklos įstatymą. Atsižvelgiant į tai, ko gera, galima kalbėti apie sistemines STT agentų profesinio parengimo spragas.
Žlugusi korupcijos Vilniaus savivaldybėje byla buvo svarbiausia iš keleto STT 2007–2008 metais pradėtų savivaldos politikų korupcijos tyrimo bylų, prasidėjusių triukšmingais sulaikymais. „Veidas“ pažvelgė, kokią stadiją šios bylos yra pasiekusios šiandien, praėjus beveik ketveriems metams nuo jų pradžios.

Kaunas

Buvęs Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas, STT įtartas organizavęs Kauno apskrities viršininko pavaduotojo Virginijaus Vizbaro piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, siekiant asmeninės naudos dėl jam faktiškai priklausančio žemės sklypo, prieš tris mėnesius Kauno apygardos teismo kolegijos visiškai išteisintas, ko ir buvo galima tikėtis nuo pat pradžių. STT agentų filmukas apie tai, kaip V.Muntianas duoda V.Vizbarui „į pinigus panašius daiktus“ už sklypo dokumentų sutvarkymą, teismui įspūdžio nepadarė.
Kituose bylos epizoduose savo kaltę pripažinęs buvęs Kauno vicemeras Antanas Balutis nuteistas vienų metų laisvės atėmimo bausme, jos vykdymą atidedant tokiam pat laikotarpiui. Dvi Kaune pagarsėjusios verslininkės Laima Baranauskienė ir Birutė Jablonskienė nuteistos atitinkamai pustrečių ir dvejų metų laisvės atėmimo bausme, jos vykdymą atidedant dvejiem metams. Vienintelis V.Vizbaras nuteistas realiai kalėti ketverius metus.

Trakai

2008 m. vasarį sulaikyti buvę meras Vytautas Petkevičius, pirmasis vicemeras Saulius Raščiauskas bei savivaldybės administracijos direktorius Leonardas Karnila šiuo metu teisiami Vilniaus apygardos teisme dėl kyšininkavimo, papirkimo bei turto prievartavimo. Bylą sudaro vienuolika epizodų, net devyniuose jų kalbama apie kyšininkavimą.

Šiauliai

Du buvę savivaldybės nariai Romanas Čokovas bei Igoris Strupeikis sulaikyti 2008 m. vasarą įtarus, kad juodu galėję reikalauti daugiau nei 200 tūkst. litų kyšio už žemės sklypų detaliųjų planų tvirtinimą Salduvės parke. 2010-aisiais Šiaulių apygardos teismas abu politikus pripažino kaltais dėl kyšininkavimo ir skyrė po ketverius metus laisvės atėmimo, abu bylą apskundė Apeliaciniam teismui, reikalaudami išteisinti. Bylos nagrinėjimas numatytas šį mėnesį.
Viešai skelbtų įtarimų merui Genadijui Mikšiui ir vicemerei Almai Javtokienei davus melagingus parodymus pirmųjų sulaikytųjų kyšininkų byloje STT patvirtinti nesugebėjo. G.Mikšys sėkmingai tęsia politiko karjerą, o A.Javtokienė, baigusi kadenciją, užsiėmė verslu.

Panevėžys

Eksmeras ir buvęs savivaldybės administracijos direktorius Visvaldas Matkevičius, sulaikytas 2008 m., įtariamas paėmęs iš vienos bendrovės kyšį mainais į milijoninį statybos darbų užsakymą. Jo ir kito buvusio savivaldybės administracijos direktoriaus Vytauto Stepono Buterlevičiaus baudžiamosios bylos šiuo metu nagrinėjamos teisme.

Alytus

Alytaus savivaldybės vadovai STT buvo sulaikyti šiek tiek vėliau, 2010-ųjų spalį, po teatrališko prezidentės Dalios Grybauskaitės pažado alytiškiams surengti pirtį prastai dirbančiai ir miesto valdžios korupcijos netiriančiai teisėsaugai. Šiemet vasarą byla, kurioje dėl turto iššvaistymo, piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo kaltinami Alytaus miesto savivaldybės buvęs meras Česlovas Daugėla, buvęs administracijos direktorius Giedrius Dereškevičius, buvusi vicemerė Rima Rakauskienė ir kiti valdininkai, perduota Kauno apygardos teismui.

Sveikatos apsaugos ministerija

Regis, STT svajonė – tokios bylos kaip buvusio sveikatos apsaugo viceministro Artūro Skiko. Sulaikytas 2010-ųjų sausio pabaigoje už pinigų partijai reikalavimą iš Nacionalinio kraujo centro direktoriaus mainais į drausminės nuobaudos neskyrimą, jis nedelsdamas viską prisipažino, patvirtino, atgailavo, tad nepraėjus ir mėnesiui jau buvo nuteistas: dvejiem metams laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant dvejiem metams, ir 3250 litų bauda.
Visa bėda, kad kiti pinigų partijoms iš įmonių reikalaujantys politikai nėra tokie tiesmuki kaip A.Skikas ir sugalvoja daug sudėtingesnes rėmimo schemas, tad STT jų pagauti niekaip nepavyksta, nors daug kas, kaip „Veidas“ neseniai rašė, tiesiog plika akimi matyti. O gal STT sąmoningai nenori jų pagauti? Juk paskui ir bėdų galima turėti.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Pėdsekys Pėdsekys rašo:

    V. Urbonavičiaus pėdomis jau daugiau niekas, tikriausiai, nebeis…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...