2010 Gruodžio 12

Užsienis

Sprogimai Stokholme yra “teroristinis nusikaltimas”, sako slaptoji tarnyba

veidas.lt

Du Stokholmo centre nugriaudėję sprogimai buvo “teroristinis nusikaltimas”, sekmadienį paskelbė Švedijos slaptoji tarnyba SAPO.

“Pradedame tyrimą pagal Švedijos įstatymus dėl teroristinio nusikaltimo”, – sekmadienį, kitą dieną po minimų sprogimų judriame Švedijos sostinės rajone, per spaudos konferenciją sakė SAPO saugumo departamento vadovas Andersas Thornbergas (Andersas Tornbergas).

Judrioje Stokholmo gatvėje netoli Drotningatano sprogus automobiliui, tame rajone po parduotuves vaikščiojusius žmones apėmė panika. Netrukus po pirmojo sprogimo toje pačioje gatvėje nugriaudėjo ir antras.

Įtariamas sprogdintojas, kurio tapatybė viešai neskelbiama, žuvo, bet A.Thornbergas spaudos konferencijoje sakė, jog neaišku, ar jis planavo pats susisprogdinti.

“Jei tai buvo mirtininko ataka, Švedijoje tai būtų naujiena”, – sakė jis.

Premjero Fredriko Reinfeldto (Fredriko Reinfelto) atstovė sakė, kad vyriausybė šios atakos kol kas nekomentuos. Stokholmo policija pranešė, kad patruliavimas bus sustiprintas.

“Tyrimą perėmė SAPO”, – minimoje spaudos konferencijoje sakė Stokholmo policijos viršininkas Erikas Widstrandas (Erikas Vidstrandas).

Policija šeštadienio išpuolio motyvų nekomentuoja, bet viena švedų naujienų agentūra pranešė 10 minučių prieš pirmąjį sprogimą gavusi elektroninį laišką, kuriame minima musulmoniškąjį pasaulį papiktinusi Pranašo Muhammado (Muhamado) karikatūra ir švedų kariai Afganistane.

A.Thornbergas nepatvirtino vietos žiniasklaidos pranešimų, kad žuvęs vyras sprogmenis turėjo prisitvirtinęs prie kūno.

Švedija, kurioje iki šiol nebuvo jokių didelių teroro išpuolių, spalio 1 dieną dėl Švedijoje veikiančių grupių “veiklos pokyčių” padidino parengtį galimiems teroro išpuoliams nuo “žemo” iki “aukštesnio” laipsnio.

SAPO generalinis direktorius Andersas Danielssonas (Andersas Danielsonas) tuo metu sakė, jog tai pirmas kartas, kai parengties laipsnis Švedijoje yra toks aukštas.

Saugumo policija tuo metu taip pat nurodė, kad terorizmo grėsmė Švedijoje išlieka žema, palyginti su situacijomis kitose Europos šalyse, ir kad greitu metu nesitikima jokių išpuolių.

JAV konsultantė terorizmo klausimais Evan Kohlmann (Evan Kolman) sakė, kad Švedijoje jau kuris laikas yra maža karingų islamistų bendruomenė. Tačiau, jos nuomone, šeštadienio incidentas – jeigu buvo išpuolis – yra vieno žmogaus darbas.

“Tačiau, atsižvelgdama į šios atakos mastą ir taikinį, įtariu, kad tai yra vietinis ekstremistas, kuris galėjo turėti arba neturėti ryšių su kokia nors tikra teroristine organizacija, – sakė ji. – Visoje Šiaurės Europoje matėme panašių kovotojų-vienišų vilkų, kurie vienaip ar kitaip buvo įsiutę dėl tos karikatūros polemikos, bandymus įvykdyti išpuolius”.

A.Thornbergas sakė, kad šeštadienio išpuolis nepakeis parengties laipsnio šalyje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. paul paul rašo:

    Daugiau musulmonų į Europa ramiau gyvensim……


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...