2011 Liepos 01

Sprendimo Baltarusijos problemai kol kas nėra

veidas.lt

BFL
Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis penktadienį sėkme pavadino Europos Sąjungos kaimynystės politiką, tačiau pripažino, jog galingiausi demokratiški tarptautinės politikos veikėjai – ES ir JAV – dar nerado efektyvaus sprendimo, kaip autoritarinę Baltarusiją nukreipti demokratijos keliu.

“Vienareikšmio atsakymo, kaip efektyviausiai veikti kartu remiant opoziciją ir išlaikant suverenitetą, pasaulyje dar nesugalvota. Tačiau tai nereiškia, kad mes turime liautis galvoję apie tai ir bandyti įvairius būdus, kaip Baltarusijos žmones išvaduoti iš diktatorystės”, – penktadienį Vilniuje vykstančioje Demokratijų bendrijos ministrų konferencijoje žurnalistams sakė A.Ažubalis.

“JAV ir ES yra strateginiai partneriai, taip kad ir politika yra daugiau mažiau panaši. Tai, kad 16 metų šie du partneriai nerado efektyviausio būdo, kaip pasipriešinti žmogaus teisių pažeidimams Baltarusijoje, rodo, kad nėra lengvas klausimas”, – kalbėjo Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas.

Pasak jo, ES lygių veiksmų Baltarusijos atžvilgiu imsis bendrai, nes “atskiri išsišokimai į vieną ar kitą pusę nieko gero neduoda”.

A.Ažubalis taip pat paragino baltarusius išlikti vieningus.

“Likite vieningi ir išnaudokite visas galimybes apšviesti likusią tautos dalį. Nebijokite, esate drąsūs žmonės. (…) Mes šiandien esame laisvi todėl, kad turėjome drąsių žmonių, kurie nebijojo, išėjo į gatves ir nugalėjo”, – sakė ministras.

Kartu jis ragino ES kaimynystės politikoje ieškoti teigiamų dalykų.

“ES kaimynystės politika yra sėkmė. Kodėl? Pateiksiu vieną paprastą pavyzdį: jeigu metų pabaigoje Ukraina pasirašys gilią visa apimančią laisvos prekybos sutartį su ES, tai reikš, kad valstybės, didesnė už Prancūziją, tampa (…) bendra mūsų ekonomine erdve”, – teigė A.Ažubalis.

Jo teigimu, Moldova taip pat juda panašios sutarties ir “iki, pasakyčiau labai drąsiai, bevizio režimo” su ES link.

Pirmininkavimą Demokratijų bendrijai iš Lietuvos perėmusios Mongolijos prezidentas Tsakhijaginas Elbegdoržas Vilniuje taip pat atkreipė dėmesį į situaciją Baltarusijoje.

“Neteisinga, kad kovojant dėl prezidento posto vienas tampa prezidentu, o kiti atsiduria kalėjime. Tai neteisinga, aš to nesuprantu. Aš džiaugiuosi, kad galiu tarnauti savo šaliai laisvu mūsų žmonių pasirinkimu. Mano oponentai vaikšto, gyvena, yra laisvi ir reiškia savo požiūrį. Tai normalu. Tai suteikia man postūmį ir energijos dirbti geriau”, – kalbėjo Mongolijos vadovas.

Vilniuje ketvirtadienį ir penktadienį vyko renginiai, skirti pažymėti dvejų metų Lietuvos pirmininkavimo Demokratijų bendrijai pabaigą. Ši tarpvyriausybinė struktūra sako siekianti skatinti demokratijos plėtrą visame pasaulyje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...