2015 Balandžio 29

Sostinėje – dailininkės Sofijos Romerienės regėtas pasaulis

veidas.lt

Sostinės galerijoje „Kunstkamera“ atidaryta Sofijos Romerienės (Zofia Romer, 1885-1972) kūrybinio palikimo paroda „Sofijos pasaulis“, kurioje pristatoma daugiau kaip dvi dešimtys dailininkės darbų. Šiandien nepelnytai primiršta kūrėja tapė aliejumi, akvarele, piešė pieštuku ir pastele, sukūrė nemažai grafikos lakštų.

Menininkės tapyboje vyrauja tarpukario visuomenės veikėjų portretai: S.Romerienė yra nutapiusi  prezidento Kazio Griniaus, premjero Antano Merkio, advokato Vladislovo Stašinskio, profesoriaus Juozo Tonkūno, rašytojo Juozo Tumo-Vaižganto, prelato Adomo Dambrausko, poeto Maironio ir daugelio kitų iškilių žmonių portretus.

Būsimoji menininkė, Vilniaus gydytojo Tadeušo Dembowskio ir krokuvietės Matildos Grosse duktė, dailės mokėsi Vilniaus piešimo mokykloje bei privačiai pas tapytoją Eleną Romerytę. Vėliau studijavo Krokuvoje, Miunchene ir Paryžiuje. Ištekėjusi už dvarininko, ekonomisto Eugenijaus Romerio, apsigyveno Tytuvėnų dvare. 1941 metų birželį kartu su vyru buvo ištremta į Komijos ATSR. Po vyro mirties 1943 metais su Lenkijos ambasada evakavosi į Teheraną. Keletą metų praleidusi Kaire, atvyko į Angliją. 1950 metais apsigyveno Kanadoje, iš pradžių Sent Adelėje, vėliau Monrealyje. 1955 metais persikėlė į Vašingtoną, tačiau po aštuonerių metų sugrįžo į Monrealį, kur ir mirė 1972-aisiais.

Dailininkės kūryba glaudžiai susijusi su jos biografija, kelionėmis. Nors pokario metais ji daugiausia tapė užsakytus portretus, šio laikotarpio kūryboje galima atrasti ir laisvalaikiu tapytus spalvingus arabų šalių gyventojus, Kairo rūmų interjerus, peizažus ir natiurmortus. Grafikoje S.Romerienė dirbo vario raižinio, sausos adatos ir akvatintos technika. Estampuose ir piešiniuose vaizdavo Tytuvėnų, su kuriais siejo gražiausias gyvenimo akirmirkas, ir aplinkinių vietovių gamtos motyvus, architektūrinius miestų ir miestelių peizažus.

S.Romerienė yra surengusi personalinių parodų Kaune, Vilniuje, Rygoje, Krokuvoje, Lvove, Paryžiuje, Kaire, Londone, Monrealyje, Vašingtone, Niujorke. Dailininkės kūrybinio palikimo paroda „Kuntskameros“ galerijoje surengta minint 130-ąsias dailininkės gimimo metines.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...