2011 Vasario 15

Lietuva

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo ateityje pensijas skaičiuoti taikant “taškų” sistemą

veidas.lt

Ateityje pensijas siūloma apskaičiuoti taikant “taškų”, o ne nacionalinių virtualių sąskaitų sistemą, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas.

“Scenarijus (“taškų” sistemos – BNS) baigiamas rengti. Mes norime, kad būtų taškų sistema. Geriau atitinka šios dienos aktualijoms, ji būtų ne tokia skausminga, ir “taškų” sistemos įvedimas nebūtų sudėtingas”, – antradienį Seimo Audito komitete, kur svarstyta būsima pensijų ir “Sodros” reforma, tvirtino viceministras.

Šiuo metu Seime ir ministerijoje svarstomi du pensijų sistemos modeliai – vadinamoji “taškų” sistema, kurios laikomasi Vokietijoje ir Prancūzijoje, ir nacionalinių virtualių sąskaitų sistema, kurią turi švedai, latviai, lenkai.

“Taškų” sistemos esmė ta, kad gyventojo pensija priklausytų nuo surinktų “taškų” kiekio.

“Bus galima tuos “taškus” nusipirkti, jeigu žmogui truks šiek tiek iki pilnos pensijos – jis įneš tam tikrą pinigų sumą”, – aiškino viceministras.

Pasak jo, “taškų” kiekis priklausys nuo žmogaus sumokėtų įmokų dydžio, darbo stažo, jo algos ir infliacijos indekso.

Visi sukaupti “taškai” būtų padauginti iš jo vertės, kurią, pasak A.Bitino, galėtų nustatyti Seimas. “Taško” vertę būtų galima keisti, atsižvelgiant į infliaciją ar kitus ekonomikos reiškinius.

A.Bitinas prognozuoja, kad 2020-2025 metais numatomas demografinis bumas: “Apie 2020 metus būtų galima kalbėti apie “Sodros” įmokų mažinimą arba perdavimą biudžetui”.

Nacionalinių virtualių sąskaitų sistemą siūlo Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimundas Kuodis.

“Žmonės savo pinigus matytų virtualioje sąskaitoje, kiek jie susikaupė pensijai, todėl ši sistema skaidresnė, už sąskaitą būtų mokamos palūkanos, kurio priklausytų nuo demografinės padėties ir darbo rinkos”, – sakė R.Kuodis.

Pasak jo, tokios sąskaitos niekas nekonfiskuotų, jeigu jos savininkas “trumpam išlėktų į Angliją”: “Žmonės į pensiją išeitų kada nori, ir sugrįžtų iš jos, jeigu susirastų darbą”.

Jis taip pat siūlo pradėti taikyti socialinio kredito sistemą, į kurią galėtų įsijungti nedirbusios jaunos moterys, kurios ketina gimdyti, ir gautų paskolą motinystės pašalpai, studentai – mokslui: “Juk tie žmonės ateityje užsidirbs daug ir padengs įsiskolinimą”.

Prognozuojama, kad nauja pensijų reforma galėtų startuoti 2012 metais

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Aurimas Aurimas rašo:

    Su taškų sistema bus grynas fiasko:

    a) diskriminacija darbo atžvilgiu
    b) nėra galimybių užtikrinti, kad taškai nebus savavališkai “koreguojami”
    c) turi būti įkurta atskira Institucija nepavaldi Seimui, susidedanti iš kvalifikuotų tam tikrą aukštąjį išsilavinimą arba doktorantūrą baigusių žmonių (idealiausia – socialinį aukštąjį išsilavinimą, ekonominį aukštąjį išsilavinimą ir teisinį aukštąjį išsilavinimą)

    Kitais atvejais ji nebus skaidri. Galimos manipuliacijos. Labiau priimtinesnis antrasis variantas, vien dėl to, kad jis nepriklausomas nuo Seimo (depolitizuotas).


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...