2010 Rugsėjo 28

SPAUDOS AKTUALIJA

Socialdemokratai: energetikos vadas atsakymus vynioja į vatą

veidas.lt

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai susitikime su energetikos ministru Arvydu Sekmoku taip ir nesulaukė konkretaus atsakymo, kodėl neskiriamas finansavimas tokiai svarbiai dujų sistemos užžiedinimo atšakai Jurbarkas-Klaipėda, neatsakyta ir į kitus parlamentarų klausimus.

LSDP frakcijos nuomone, energetikos ministras daug kalbėjo apie saugumą, tačiau konkretūs veiksmai rodo, kad šia kryptimi nėra dirbama. Jeigu energetikos ministras atsakymų nepateiks iki metų galo, neatmetama galimybė rengti A. Sekmokui interpeliaciją.

„lrytas.lt informuoja:

“Pateiktas atsakymas, kad dar nagrinėjami šaltiniai, o pinigai Jurbarko dujų trasai galbūt bus paskirti iki metų pabaigos, frakcijos narių netenkina. Net pasigirdo siūlymų rengti ministrui interpeliaciją. Ministras vėluoja pateikti Seimui informaciją apie Visagino atominės elektrinės statybą. Argumentuota, neva strateginį investuotoją vis dar renkamasi, tačiau iš ko – tai lieka paslaptyje. Ministras buvo žadėjęs tokią informaciją pateikti dar liepą, bet terminai jau seniai baigėsi, o informacijos taip ir nesulaukėm. Frakcija laukia konkrečių ministro atsakymų”, – sakė J. Olekas.

AB “Lietuvos dujos” generalinis direktorius Viktoras Valentukevičius minėjo, kad informacijos apie svarbius projektus bendrovė gauna ne iš paties Ministro, bet iš žiniasklaidos, kad Ministras neranda laiko pokalbiams. LSDP frakcijos seniūno Algirdo Butkevičiaus manymu, susitikimas dar kartą įrodė, jog tarp Energetikos ministerijos ir energetikos bendrovės “Lietuvos dujos” nėra glaudaus ryšio.

“Trūksta valdžios informacijos. Ministras nesugeba pasikviesti savo žmonių, neatsako į jų laiškus. Toks elgesys tikrai netoleruotinas. Juk galiausiai kentės Lietuvos vartotojai “, – sako A. Butkevičius.

Į Seimo narės Birutės Vėsaitės klausimą dėl galimo dujų kainų kilimo, išskaidžius bendrovę – atskyrus transportavimą nuo paskirstymo, ministras atsakymo nepateikė.

Susitikime kalbėta ir apie lengvatinio tarifo vartotojams, naudojantiems elektros virykles, panaikinimo. Šiuo metu elektrinėmis viryklėmis maistą ruošiantys gyventojai už kilovatvalandę (kWh) moka 2–4 centais mažiau. Tokia lengvata anksčiau buvo aiškinama tuo, kad ruošti maistą elektra – brangiau nei dujomis.

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkė Diana Korsakaitė teigė, kad komisija susirūpino, ar vartotojams lengvatos yra pagrįstos.

“Mūsų nuomone, lengvata turėtų būti suteikta priklausomai nuo suvartoto elektros energijos kiekio. Bazinis tarifas nebrangtų, bet kuo daugiau vartoji, tuo mažiau moki”, – dėstė savo poziciją D. Korsakaitė. Tačiau B. Vėsaitė nesutinka ir teigia, kad lengvatos naikinimas – yra tarifo didinimas ir Lietuvos gyventojų skurdinimas.

„Delfi.lt“ praneša:

Šiam naujienų portalui energetikos ministras sakė, kad brangesnės dujos Lietuvai lemia 5-10 proc. didesnes elektros kainas ir 20 proc. brangesnę šilumą. Lietuvai už tūkstantį kubinių metrų dujų mokant apie 100 dolerių (256 Lt) daugiau nei Vokietijai, už elektrą mokame apie 5-10 proc. brangiau, mat dalis elektros energijos šiuo metu gaminama naudojant dujas. Dujų kainos skirtumai prie sienos taip pat lemia ir 20 proc. brangesnes šilumos kainas didžiuosiuose miestuose. Tokią informaciją antradienį pateikė energetikos ministras Arvydas Sekmokas, dalyvavęs socialdemokratų frakcijos posėdyje.

Kalbėdamas apie dujų kainą, ministras sakė besiremiąs Rusijos ambasadoriaus Vladimiro Čchikvadzės interviu, kuriame jis teigė, kad dujas tiekti pigiau Lietuvai neapsimoka dėl mažų prekybos apimčių.

„Tai atsiliepia visai mūsų ekonomikai. Kaip žinote, kai kurios įmonės kaip „Achema“, sunkiai begali konkuruoti rinkoje, kai yra tokia energetikos išteklių kaina. Antras dalykas, tokios dujų kainos mūsų energetikai lemia elektros brangimą. Esant tokioms dujų kainoms, turime apie 5-10 proc. elektros brangimą, nes mes dalį elektros dėl elektros sistemos stabilumo turime gaminti gamtinių dujų pagrindu Elektrėnuose ir kogeneracinėse elektrinėse. Tai taip pat lemia šilumos brangimą didžiuosiuos miestuose iki 20 proc.“, – frakcijos posėdyje teigė A. Sekmokas

„Diena.lt“ rašo:

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas įspėja – jeigu šilumos energijos gamybai bus naudojami neefektyvūs atsinaujinantys šaltiniai, gali išaugti šilumos kainos.Jis siūlo pirmenybę energijos gamyboje teikti efektyvių atsinaujinančių šaltinių naudojimui.

“Kainos, energetinės kainos gali labai ženkliai šoktelėti, ir tai atsilieps ne tik vartotojams, bet ir visai ekonomikai”, – pareiškė ministras.

Pasak A.Sekmoko, dabar Lietuvoje naudojami neefektyvūs atsinaujinantys energijos ištekliai.

“Mūsų naudojami atsinaujinantys energijos ištekliai nepasižymi aukštu efektyvumu, ypač vėjo ir saulės ištekliai”, – komiteto nariams sakė ministras. Pasak jo efektyviausias atsinaujinantis šaltinis – biokuras.

“Absoliučiai akivaizdu, kad turime plėsti biomasės panaudojimą energijos gamybai – miško atliekas, medžio ir baldų pramonės atliekas, šiaudų deginimą. Tai galima pasakyti ir be jokių specialių studijų”, – sakė ministras.

A.Sekmokas mano, kas saulės energija galėtų būti efektyviau panaudojama šilumos gamybai, o ypač vandens pašildymui. Pasak jo, energijai pagaminti naudojant vandenį, būtų galima “akis kreipti” tik į buvusias užtvankas, nes naujų naudoti dėl ekologinių dalykų nelabai galima.

Lietuva Europos Sąjungai (ES) yra įsipareigojusi 2020 metais 23 proc. energijos pagaminti iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių ES kol kas yra subsidijuojama ir kol kas superkama labai brangiai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...