2014 Kovo 06

Škotijos dilema: būti ar nebūti

veidas.lt


Škotijoje jau šį rudenį vyksiantis referendumas dėl atsiskyrimo nuo Jungtinės Karalystės bus savaime istorinis, tačiau politiškai veikiausiai liks nerealizuotas, mat šio drastiško sprendimo nauda kol kas nepranoksta rizikos sąnaudų.

Pastarieji Didžiosios Britanijos muzikos apdovanojimai neišvengė politinio atspalvio. Tam užteko vienintelio sakinio, kurį geriausiu atlikėju pripažinto Davido Bowie vardu ištarė jo kalbą perskaičiusi manekenė Kate Moss: „Škotija, lik su mumis.“
Milijonus gerbėjų turintis muzikantas tapo anaiptol ne pirmuoju viešu asmeniu, simbolišku gestu įsitraukusiu į diskusiją dėl Škotijos ateities. Skirtingas pozicijas išreiškiančios žvaigždės prabilo ne veltui: rugsėjo pabaigoje škotai eis prie balsavimo urnų ir spręs, ar šalis žengs istorinį žingsnį: taps nepriklausoma ir atsiskirs nuo Jungtinės Karalystės. Klausimas, į kurį teks atsakyti “taip” arba “ne”, rinkėjams bus nedviprasmiškas: „Ar Škotija turi būti nepriklausoma valstybė?“

Sudėtinga istorija

Kaimyninių Škotijos ir Anglijos santykiai daugelį šimtmečių buvo komplikuoti ir aplaistyti krauju. Dar XIII–XIV a. škotų sukilėliai, vedami garsiajame Holivudo filme „Narsioji širdis“ aktoriaus Melo Gibsono įkūnyto Williamo Wallace‘o, siekė išstumti dominuojančią anglų politinę įtaką. Konfliktai tęsėsi ir vėliau, kol galiausiai 1707 m. po ilgų derybų buvo sudaryta Sąjungos sutartis, pagal kurią įkurta Jungtinė Didžiosios Britanijos Karalystė. Ji sujungė parlamentinę Anglijos Sąjungą, kurios sudėtyje buvo Velsas, bei Škotiją, paliekant škotams savivaldumą teisinėje ir švietimo sistemose, tačiau panaikinant nacionalinį parlamentą.
Vis dėlto ilgi šimtmečiai buvimo jungtinėje karalystėje, kurį savo parašais laisva valia patvirtino Škotijos didikai, iš škotų galvų neištrynė nepriklausomybės idėjos. Moderniaisiais laikais ją įkūnijo Škotijos nacionalinė partija, įkurta 1934 m. Ilgainiui ši politinė jėga įgijo vis didesnę galią ir pasinaudojo nauju istorijos puslapiu, kuris buvo atverstas 1999 m. Būtent tuomet, remiantis dvejais metais anksčiau įvykusiu referendumu, buvo atkurtas Škotijos parlamentas, suteikiant jam pirminę teisėkūrą švietimo, sveikatos, teisės, aplinkosaugos, ekonominės plėtros, savivaldos ir policijos srityse. Tačiau kiti svarbiausi sprendimai, kaip ir pastaruosius beveik 300 metų, priimami Vestminsteryje.
Iš pradžių Škotijos nacionalinė partija tenkinosi opozicijos vaidmeniu, tačiau 2011 m. laimėjo net 69 vietas iš 129-ių ir įgijo absoliučią daugumą. Vienas rinkimų pažadų, kurį akcentavo partijos lyderis ir Škotijos vyriausiasis ministras Alexas Salmondas, buvo referendumas dėl Škotijos atsiskyrimo. Nepaisant kritiškos Londono reakcijos į šią iniciatyvą, 2012 m. Didžiosios Britanijos premjerui Davidui Cameronui teko pasirašyti Edinburgo susitarimą, pagal kurį referendumas dėl Škotijos numatytas šių metų rugsėjo 18 d. Jei žmonių atsakymas per referendumą būtų teigiamas, Škotija taptų nepriklausoma jau 2016 m. kovo mėnesį.

Visuomenė vertina atsargiai

Nepaisant užtikrintos Škotijos nacionalinės partijos pergalės rinkimuose ir politinio dominavimo, škotai atsargiai vertina galimybę nutraukti 307 metus trunkančią sąjungą ir atsiskirti nuo Didžiosios Britanijos. Devynių apklausų, atliktų nuo 2013 m. pabaigos, duomenimis, referendumo atsakymas būtų neigiamas, o skeptikų gretos atsiskyrimo šalininkus pranoktų nuo 8 iki 28 proc. Tiesa, iš keturių milijonų rinkėjų, tarp kurių specialiu sprendimu bus ne tik pilnamečiai, bet ir paaugliai nuo 16 metų, net ketvirtadalis iki šiol nėra apsisprendę, todėl daryti apibendrinimų neskubama. „Būtų kvaila prognozuoti, nes laiko dar daug“, – agentūrai „Reuters“ sakė sociologas Markas Diffley.
Tuo metu lažybų kontoros kol kas aiškiai krypsta skeptikų pusėn ir atsiskyrimo galimybę vertina kukliu santykiu vienas prieš keturis. Nors 1948 m. panašiomis aplinkybėmis autsaideriu laikytas Harry Trumanas buvo išrinktas JAV prezidentu, pakartoti tokį laimėjimą bus sudėtinga. Tai realu tiek pat, kiek metant kauliuką išmesti šešetą. Kitaip tariant, šansai riboti, bet pamėginti verta.
Todėl pagrindinis referendumo iniciatorių tikslas – paveikti tuos, kurių nuomonė svyruoja, o tokių anaiptol netrūksta. „Šiuo metu vyksta debatai, paremti logika juoda – balta. Man tai nepatinka, nes juk sprendžiant šį klausimą yra gausybė kitų atspalvių… Dabar esu labiau prieš. Vis dėlto atsiradus pagrįstų argumentų savo nuomonę galiu pakeisti“, – atsakydamas į „The Guardian“ žurnalistų klausimą neslėpė mokesčių konsultantas Tony Knottas.
Jam antrino matematikos mokytoja Lesley Murphy, laikraščiui „The Independent“ teigdama: „Diskusijose sumaišoma tiek skirtingų dalykų, kad sunku suvokti, kas nutiks, jei Škotija iš tikrųjų atsiskirs. Širdis lyg ir sako balsuoti už, bet būdama pakankamai išsilavinusi privalau pasverti racionalius abiejų pusių argumentus.“

Dilemos

Apklausų duomenimis, galutinį rinkėjų verdiktą nulems ekonominiai argumentai – jie pranoko antroje vietoje likusias pensijas ir toliau vardytus aspektus, tokius kaip bendra gerovė, santykiai su Didžiąja Britanija ir kitus. Pavyzdžiui, iki šiol nėra aišku, kokia būtų šalies valiuta: liktų svarų sterlingas, būtų įvestas euras ar sukurta nauja nacionalinė valiuta.
Pasak britų vyriausybės, šiandieniniai ekonominiai šalių santykiai yra puikiai sureguliuoti, todėl nėra prasmės sukelti papildomų trukdžių keičiant politinę sistemą. „Valiutos sąjunga veiksminga tik tuomet, kai egzistuoja ekonominė ir politinė sąjunga, – prieš šiuos dalykus nacionalizmas yra miręs”, – teigia buvęs Didžiosios Britanijos kancleris Alistairas Darlingas.
Tačiau škotai netiki, kad svaras iš jų gali būti atimtas. Pasak Škotijos finansų sekretoriaus Johno Swinney, valiutų sąjungos nauda pernelyg akivaizdi, kad būtų keičiama. Vis dėlto neatmetama, kad kitos valiutos scenarijus išlieka realus, o tai apsunkintų prekybą, mat tyrimai rodo, jog tarp dviejų skirtingų valstybių visuomet prekiaujama mažiau nei tarp tos pačios šalies regionų.
Panašiai atremiami ir kiti referendumo šalininkų argumentai, priduriant, kad be Didžiosios Britanijos finansinės galios škotams bus sunku konkuruoti globaliame pasaulyje. Pasak D.Camerono, nėra prasmės atsisakyti keturių esminių privilegijų: didesnės šalies ekonominės galios, didesnės tarptautinės įtakos, taip pat ryšių tarp žmonių ir kultūrų. Tačiau realybėje daug kas priklausytų nuo pačios Škotijos priimamų ekonominių bei kitų sričių sprendimų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. Rev John Ehichioya Rev John Ehichioya rašo:

  Šventoji santuoka PASKOLOS Finacial FIRMA
  Paštas: .. holymatrimonyloanfinacial@gmail.com

    Ar jums reikia skubiai paskolos išvalyti sąskaitą, pradėti savo verslą?
  Šventoji santuoka PASKOLOS Finacial įmonė siūlo paskolas individualiai,
  taip pat bendrovės, kuri svyruoja nuo …

  LAISVŲ paskolos pasiūlymas
  Mes siūlome šių rūšių paskolas:
  * Asmeniniai Paskolos. * Verslo paskolos.
  * Investicijos Paskolos. * Pradžia Paskolų
  * Automobilių paskolos * Studentų paskolos ir daug daugiau …
  ===========================

  Teikiamos paslaugos apima;
  * Refinansavimas
  * Home Improvement
  * Investicijų paskolos
  * Auto Paskolos
  * Skolos konsolidavimas
  * Verslo paskolos
  * Asmeniniai Paskolos
  * Tarptautinis Paskolos.

  PIRMOSIOS INFORMACIJOS Būtinos:
  Gavėjo pavadinimas: ………
  Šalis: ………
  Lytis: ………
  Pareigos: ……..
  Suma Reikalinga ……….
  Paskolos paskirtis ……..
  Paskolos Trukmė: ………
  Telefono numeris ……….

  Paštas: .. holymatrimonyloanfinacial@gmail.com
  Thanks and regards

  Rev John Ehichioya

 2. Rimvydas Mieliauskas Rimvydas Mieliauskas rašo:

  Devynių apklausų, atliktų nuo 2013 m. pabaigos, duomenimis, referendumo atsakymas būtų neigiamas, o skeptikų gretos atsiskyrimo šalininkus pranoktų nuo 8 iki 28 proc.
  Tuo metu lažybų kontoros kol kas aiškiai krypsta skeptikų pusėn ir atsiskyrimo galimybę vertina kukliu santykiu vienas prieš keturis.

  As dabar gyvenu Skotijoje ir su tom isvadom nesutinku, daug didesne tikimybe, kad Skotija balsuos uz nepriklausomybe. Skotija kazkuo pnasi i Lietuva, jos sajunga su Anglija labai primena Lietuvos ir Lenkijos sajunga, skirtingi keliai tik po Rusijos isikisimo. Naujausios apklausos skeptikam duoda nuo 3 iki 14 proc, tad skirtumas mazeja. Kompanija vyksta taip – unionistai gasdina kaip bus blogai po nepriklausomybes ir nieko gera negali pasakyti, jei balsavimas bus Ne, nacionalistai pasakoja apie sviesia ateiti po balsavimo Taip, o tik retkarciais nedetalizuodami uzsimena kas bus po balsavimo Ne, jei kompanija vyktu ir toliau taip, Skotija tur but balsuotu Ne, bet tai ne viskas.
  Skotija yra finansuojama pagal Barnett formule,kuri kiekvienam skotui duoda 1200 funtu daugiau negu anglui ir Vestminsteris nori sulyginti Anglijos ir Skotijos finansavima -m Skotija prarastu apie 4 milijardu funtu ir tai duoda nacionalistams du tuzus endspiliui – issilavinimas ir sveikatos apsauga. Anglija privatizuoja sveikatos apsauga ir ivede mokesti uz aukstaji moksla, o Skotija, pasinaudojusi didesniu finansavimu, to isvenge ir tuo isiutino anglus, kurie atvirai reikalauja panaikinti Barnrtt formule.
  Kai Cameron ir Salmond taresi del referendumo salygu, daugumai pasirode keistas Salmond pasiulymas itraukti 16-17-mecius i balsuojanciu sarasa. Dabar didzioji dalis is ju balsuotu Ne, nes jiems tai mazai rupi.
  Likus minimaliam laikui iki referendumo SNP vyriausybe detalizuos, ka ji darys po balsavimo Ne ir mokestis uz moksla kaip Anglijoje bus vienas is punktu, mes baltuciai ir pukuoti padarem viska, kad isvengti, bet reali finansine butinybe vercia mus ivesti, o tai uz 4 metus – 36 000 funtu.
  Ir tai tiesiogai paliecia 400 000-500 000 jaunu balsuojanciu zmoniu, o kur dar ju teveliai ir dar teveliai su jaunesniai vaikais, o tai dar 1-2 mln zmoniu, kam malonu sau ar savo atzalai uzkrauti tokia skola ir plius dar galima isnaudoti ir antra koziri – sveikatos apsauga.
  O kompanijos pabaigai keli simtai tukstanciu plakatu su tokio tipo lozungais – Balsuodamas Ne tu balsuoji Taip mokesciui uz moksla.
  Ir 3-14 proc. istirps kaip sniegas.
  Tad Lietuva tures nauja ir gera drauga, tokia pat maza ir nepriklausoma Skotija.

 3. diamond homes diamond homes rašo:

  Mes siūlome paskolas privatiems asmenims, kuriems reikalinga finansinė parama
  ar privatiems ar komerciniams tikslams, minimali vertė siūlome
  yra 3,000.00, o didžiausia vertė yra 5,000,000.00 norimo trukmę
  Mes licencijuota ir visiškai registruotas paskolos bendrovė. Ši paslauga yra
  nemokamai kredito. Mes apdalinti paskolas 2% palūkanų norma, pagal aiškiai ir
  suprantama ir grąžinimo grafikas.
  KATEGORIJOS:
  * Asmeniniai Paskolos
  * Verslo paskolos
  * Pradžia nuosavo kapitalo paskola
  * Paskolos Skolos konsolidavimas
  * Corporate Finance
  * Įranga Finansavimas
  * Mažmeninė Kredito finansavimas
  * Orlaivio Finansavimas
  * Energijos Finansai ir investicijos
  * Finansavimas sveikatos priežiūros
  * Komercinio nekilnojamojo turto
  PASTABA: Visi atsakymai ir paskolų pareiškėjai turėtų susisiekti su mumis per mūsų įmonės elektroninio pašto adresas: diamondloanhomes@yandex.com


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...