2010 Gruodžio 13

Lietuva

Keisis dokumentų kainos

veidas.lt

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo nustatyti mažesnę valstybės rinkliavą už asmens tapatybės kortelės (ATK) ir padidinti už paso išdavimą. Jei Vyriausybė pritartų pateiktoms nutarimo “Dėl Konkrečių valstybės rinkliavos dydžių ir šios rinkliavos mokėjimo ir grąžinimo taisyklių patvirtinimo” pataisoms, ATK išdavimo bendra tvarka rinkliava nuo 80 litų sumažėtų iki 30 litų, o paso pabrangtų nuo 100 litų iki 150 litų.

“Tokį sprendimą lėmė keletas priežasčių, – teigia vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis. – Pirma, siekdami tinkamai plėtoti elektroninės valdžios paslaugas, t.y., kad jos taptų prieinamos daugumai piliečių ir tų paslaugų spektras maksimaliai plėstųsi, turime sudaryti ATK “kritinę masę”. Pasak ministro, šiuo metu jau yra išduota daugiau nei pusė milijono naujausio pavyzdžio ATK. Daugelis žmonių naudojasi jomis įvairioms elektroninėms paslaugoms gauti – gyventojai įvertino dokumento teikiamus privalumus. Rinkliavos mažinimas dar labiau paspartins ATK išdavimą – įtaką renkantis asmens dokumentą gyventojams daro ir jo kaina.

“Antra, rinkliavos už paso išdavimą padidinimas yra vienas būdų mažinti nusikalstamų veikų. Šiuo metu lietuviškas pasas, lyginant su kitomis valstybėmis, yra labai pigus, todėl jį apsimoka “pamesti” ir išsiimti naują, senąjį perleidžiant asmenims, vėliau jį naudojantiems nelegalioms kelionėms į užsienį, prekybai žmonėmis ir kitoms nusikalstamoms veikloms. Taip pat pasus ypač dažnai keičia po 3-4 kartus per dieną Europos Sąjungos išorės sieną kertantys mūsų piliečiai. Jie atsiveža pigių akcizinių prekių ir dažniausiai jas perparduoda turguose, nemokėdami Lietuvai jokių mokesčių”, – teigia ministras R. Palaitis.

Patvirtinus naujus įkainius, už ATK išdavimą skubos tvarka per 1 darbo dieną rinkliava būtų 110 litų vietoj dabar mokamų 160 litų, o per 5 darbo dienas – 70 litų vietoj 120 litų. Atitinkamai paso išdavimas skubos tvarka per 1 darbo dieną kainuotų nebe 200 litų, o 250 litų, per 5 darbo dienas – 200 Lt, o nebe 150 litų.

Pasak ministro R.Palaičio, paso išdavimo rinkliava Lietuvoje yra viena mažiausių Europos Sąjungoje. Pavyzdžiui, Suomijoje šis dokumentas kainuoja 165 litus, Nyderlanduose – 175, kitose šalyse paso kainos svyruoja nuo 200 litų iki 400 litų.

Nuo 2011 m. įsigalioja VRM inicijuotos Paso ir Asmens tapatybės kortelės įstatymų pataisos, leidžiančios piliečiams patiems apsispręsti, kuris asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas jiems labiau reikalingas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...