2011 Balandžio 04

Komunalinis ūkis

Šiluma nuo rudens brangs

veidas.lt

Šildymo sezonas jau baigiasi, tačiau jau aiškėja, kokia šilumos kaina Lietuvoje bus kitą sezoną, nes pasaulyje brangstanti nafta pažėrė blogų nuojautų dėl dujų kainos ateityje.

Kainų reguliuotojai įspėja, kad dujos prieš naująjį sezoną brangs 30 proc., pirmadienį rašo dienraštis “Lietuvos rytas”.

“Jei naftos kaina nekils ir išsilaikys ties šiandieniniu lygiu, dujos rudenį turėtų brangti 30 proc. Mes taip prognozuojame įvertinę ateities sandorių kainas”, – sakė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininko pavaduotojas Danas Janulionis, pasak kurio, šiuo metu jau galima kalbėti apie pirmą būsimo šildymo sezono pusę.

Gamtinių dujų kaina paprastai 6 mėnesiais atsilieka nuo naftos produktų kainų pokyčių – kiek pabrangsta nafta, tiek šokteli ir dujų kaina.

Šildymo sezonas pernai prasidėjo galiojant balandžio mėnesio naftos kainai – tuo metu barelis naftos kainavo apie 85 JAV dolerius, o vėliau net šiek tiek nukrito.

Šildymo sąskaitas savotiškai pakoregavo ir itin šalta žiema.

“Niekas negalėjo nuspėti, kad įvykiai Libijoje taip suaktyvės ir kad reikės įsikišti tarptautinėms pajėgoms”, – sakė finansų maklerių įmonės “Orion Securities” investicijų valdymo skyriaus vadovas Karolis Pikūnas.

Dujų tiekėjai irgi jau perspėja, kad mūsų šalies laukia šilumos kainų šuolis.

“Naftos kainų didėjimas labai paveiks ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio ekonomiką. Jeigu nafta kainuos daugiau kaip 140 JAV dolerių už barelį, gali kilti naujos ekonomikos krizės pavojus”, – sako dujų tiekimo bendrovės “Dujotekana” prezidentas Vladimiras Orechovas.

Gamtinių dujų kainos Lietuvai nustatomos pagal formulę, susietą su naftos produktų kainų pokyčiais rinkoje. Tačiau pakeisti formulę, tiekėjų teigimu, bent jau kol kas nėra jokių galimybių.

“Dujų kainų apskaičiavimo formulės keisti negalima, nes ji numatyta ilgalaikėje dujų tiekimo sutartyje su bendrove “Gazprom”. Bet mes su Rusijos koncernu tariamės, kad Lietuvai būtų taikomos lengvatos”, – tvirtino V.Orechovas.

Dujininkai prognozuoja, kad dabartinio naftos kainų pakilimo įtaką dujų kainai Lietuvos vartotojai turėtų pajusti jau vasaros viduryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...