2010 Rugsėjo 01

Nelegalai

Sunkmečiu klesti tik nelegalus darbas

veidas.lt

Sunkmetis ir padidinti mokesčiai taip iškreipė darbo rinką, kad šimtai verslininkų jau be mažiausios gėdos prisipažįsta samdantys nelegalius darbuotojus ir nė neketinantys šios praktikos atsisakyti, net jeigu verslo reikalai pagerėtų.

Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Vilius Mačiulaitis “Veidui” teigė, kad šiemet per septynis mėnesius išaiškinta 50 proc. daugiau nelegaliai dirbusių asmenų nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Bendri visų institucijų, tikrinančių nelegalų darbą, rezultatai rodo, kad nelegalaus darbo išaiškinamumas šiemet pagerėjo apie 40 proc.

Tačiau Valstybinės darbo inspekcijos pajėgos, nepaisant padidėjusio nelegalios veiklos masto, sumažėjo. Biudžeto karpymą skaudžiai pajuto ir darbo inspektoriai. “Nelegalaus darbo kontrolei visoje Lietuvoje šiandien galime skirti keturis penkis inspektorius per dieną. Tai labai mažai, turint galvoje, kad reiduose būtinai turi dalyvauti du trys inspektoriai, vadinasi, tik dvi grupės per visą šalį”, – apgailestauja V.Mačiulaitis.

Ne ką mažesnė problema ir tai, kad žmonės atvirai toleruoja nelegalų darbą. Darbo inspekcija susiduria ir su tokiais atvejais, kai užklupti per reidą asmenys teisinasi neuždarbiavę, o po mėnesio patys ateina į inspekciją skųstis, kad darbdavys jiems nesumokėjo. “Legalioje įmonėje bent įsiskolinimas darbuotojams kaupiasi, o nelegalus darbuotojas neturi jokių galimybių teisme įrodyti, ką buvo susitaręs su darbdaviu”, – įspėja pašnekovas.

Bet ne ką geriau teismuose sekasi ir pačiai darbo inspekcijai. Šiemet teismų skiriamos baudos darbdaviui už nelegalų darbą vidurkis tėra 2200 Lt – netgi mažiau negu minimali bauda (3000 Lt). “Tai rodo, kad nelegalus darbas nėra vertinamas kaip ypač didelis pažeidimas. Kartais bylos nutraukiamos arba skiriamos juokingos baudos – po 100 Lt. Teismas atsižvelgia į tai, kad pažeidėjas turi daug vaikų arba daug paskolų”, – stebisi V.Mačiulaitis.

Plačiai nuskambėjo atvejis Šiaulių krašte, kai ūkininkui talkinęs kaimynas buvo skubiai įdarbintas kitą dieną po patikrinimo, bet teismas vis tiek nelegalaus darbo neįžvelgė.

Matant ir girdint visas šias aktualijas gana komiškai skamba Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pranešimas, kad ji jau parengė kovos su nelegaliu darbu įstatymo projektą. Tikinama, neva šis įstatymas užkirs kelią nesąžiningiems darbdaviams išvengti mokesčių samdant nelegalius darbuotojus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Anonimas Anonimas rašo:

    Būtų malonu,jei atidžiau ir intensyviau būtų tikrinami patys darbdaviai.Nesenai sulaukiau pasiūlymo dirbti…už 700Lt.sudėtingą ir kvalifikuotą darbą.Derėtų atsižvelgti į tai,kad darbdavių iš užsakovų lupami įkainiai jau gerokai ugtelėję ir tikrai nėra tokie maži,kaip verkšlenama viešojoje erdvėje.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...