2011 Vasario 24

Sveikata

Siekdami išsisukti nuo pajamas apkarpančio nedarbingumo, ligoniai popieriuose tampa slaugytojais

veidas.lt

Baimė prarasti kelis šimtus litų per savaitę susirgusius darbuotojus verčia griebtis įvairių gudrybių – jie stengiasi išsisukti nuo pajamas nurėžiančio laikinojo nedarbingumo, todėl iš ligonių staiga tampa slaugytojais.

Už ligonio slaugymą “Sodra” moka nuo pirmosios dienos ir palankesnėmis sąlygomis nei mokama ligos pašalpa esant laikinajam nedarbingumui, ketvirtadienį rašo dienraštis “Lietuvos rytas”.

Pagal galiojančią tvarką, už dvi pirmąsias nedarbingumo dienas ligos pašalpą moka darbdavys. Pašalpa sudaro 80-100 proc. vidutinio darbo užmokesčio.

Gaunantiems pajamų pagal autorines sutartis ligos pašalpa už pirmąsias dvi laikinojo nedarbingumo dienas apskritai nemokama.

“Sodra” ligos pašalpą pradeda mokėti tiktai nuo trečiosios dienos ir moka iki septintosios nedarbingumo dienos.

Ši pašalpa sudaro 40 proc. vadinamojo kompensuojamojo uždarbio.

Kompensuojamasis uždarbis – tai mėnesio pajamos, iš kurių skaičiuojami mokesčiai “Sodrai”. Šios pajamos dar yra vadinamos draudžiamosiomis.

Jei žmogus per savaitę nepasveiksta, nuo aštuntosios nedarbingumo dienos jam mokama ligos pašalpa, sudaranti 80 proc. kompensuojamojo uždarbio.

Tuo tarpu slaugos pašalpą “Sodra” moka nuo pirmosios laikinojo nedarbingumo dienos. Ji sudaro 85 proc. kompensuojamojo uždarbio.

Pavyzdžiui, už sergančio vaiko slaugymą, jei jam dar nėra 14 metų, pašalpa mokama iki 14 dienų. Slaugant vyresnius vaikus ar šeimos narius pašalpa mokama 7 kalendorines dienas.

Jei žmogus, neatskaičiavus mokesčių, per mėnesį gauna 3 tūkst. litų algos, apytiksliais apskaičiavimais, ligos pašalpos per savaitę susidarytų apie 280-450 litų, slaugos pašalpos – apie 580 litų.

Mokant pašalpas išskaičiuojama 6 proc. sveikatos draudimo įmoka ir 15 proc. gyventojų pajamų mokestis. Be to, pašalpa mokama tik už darbo dienas.

Lyginant 2007-ųjų “Sodros” duomenis su 2010-ųjų rodikliais, per trejus metus laikinojo nedarbingumo atvejų sumažėjo vos ne perpus.

2007-aisiais ligos pašalpa buvo mokėta maždaug 773 tūkst. žmonių, pernai ją gavo apie 401 tūkst. Spėjama, kad baimindamiesi netekti darbo žmonės į jį eidavo net ir sirgdami.

Tuo tarpu slaugos pašalpų gavėjų mažėjo ketvirtadaliu: nuo 88 tūkst. 2007-aisiais iki 61 tūkst. 2010-aisiais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...