2011 Balandžio 05

Paauglystė

Šešiolikmeti, sveikas atvykęs į atsakomybės šalį

veidas.lt

"Veido" archyvas

Šiuolaikiniai vaikai, ypač paaugliai dažniausiai yra gerai susipažinę su savo teisėmis, žino, kur kreiptis pagalbos, jei jo teisės yra pažeidžiamos. Tai yra šaunu ir pagirtina. Tačiau taip jau sutvarkytas gyvenimas, kad teisių be pareigų nebūna.

Nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia

Nemaža dalis keturiolikmečių, šešiolikmečių ir net aštuoniolikmečių nesusimąsto, kad už tam tikrų taisyklių nesilaikymą gali kilti atsakomybė, kartais net administracinė ar baudžiamoji. Ne tėvams, globėjams, mokytojams, o pačiam šešiolikmečiui, pavieniais atvejais net keturiolikmečiui.

Dažnas jaunuolis nežino, kada nepavyks išvengti atsakomybės ir kas laukia už teisės normų pažeidimus. Tenka išgirsti – “Aš tik mokinys, aš už nieką neatsakau, tėvai mokės baudą…” Deja, tai netiesa.

Visi vaikai nuo 16 metų gali būti traukiami administracinėn atsakomybėn, o baudžiamojon atsakomybėn už labai sunkius nusikaltimus gali būti traukiami net nuo 14 metų. Dažnas dvyliktokas ar net vienoliktokas jau yra pilnametis, todėl gali sudarinėti įvairias civilines sutartis (pvz., pirkimo ir pardavimo, dovanojimo, paskolos), todėl taip pat turėtų suvokti apie pasekmes (pvz., už sutarties nevykdymą ar netinkamą vykdymą gali būti paduodamas į teismą, jam gali būti taikomos baudos ir kt.).

Net tais atvejais, kai išties atsakomybė tenka tėvams, turi suprast kad už padarytą nusikaltimą, nusižengimą, netinkamą elgesį, nors bauda paskiriama tėvams, faktiškai tai bauda visai šeimai ir, žinoma, jam pačiam (turės atsisakyti pramogų ar pirkinių, kuriuos galėjo įsigyti, jei nereiktų mokėti baudos ar atlyginti nuostolių), todėl jis turi jausti atsakomybę už savo elgesį.

Sulaukus šešiolikos – administracinė atsakomybė

Klaidingai yra manoma, kad tik pilnametystės sulaukusiam asmeniui galima taikyti administracinę atsakomybę. Administracinė atsakomybė yra taikoma ir nepilnamečiams, t.y. asmenims nuo šešiolikos iki aštuoniolikos metų, padariusiems administracinius teisės pažeidimus, taikomos bendros administracinės atsakomybės nuostatos. Dažnai jaunimas nelabai skaito kodeksų ir kitų įstatymų, todėl gali būti, kad vien dėl šios priežasties nesupranta, už kokių taisyklių (įstatymai būtent ir sudaryti iš privalomo ar galimo elgesio taisyklių, draudimų) pažeidimus gali kilti atsakomybė. Tenka priminti, kad Konstitucija nurodo, jog įstatymų nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia. O pasekmės labai skaudžios! Čia pateikiami keli konkretūs pavyzdžiai, kurie padės suprasti teisinės atsakomybės už savo veiksmus prasmę.

Saulius (vardai ir situacijos šiame straipsnyje išgalvoti) vyksta namo iš draugų pobūvio ir važiuodamas viešuoju transportu visa gerkle traukė Justino Bieberio dainą “Baby”. Pačiam Sauliui (teisine prasme – pažeidėjui) jo veiksmai neatrodo keliantys pavojų, tačiau teisine prasme bus kvalifikuojami kaip viešosios rimties trikdymas. Įstatymas už tokį pažeidimą numato ganėtinai griežtą nuobaudą – jei Sauliui nuo keturiolikos iki šešiolikos metų, – tėvams arba globėjams (rūpintojams) gali būti skirtas įspėjimas arba bauda iki 300 litų. Tačiau jei Sauliui jau yra sukakę 16 metų, jis gali būti baudžiamas iki 150 litų bauda. Jeigu jis taip jau yra pasielgęs per pastaruosius metus, gresia bauda nuo 150 iki 500 litų. Bauda nuo 18 metų gali būti dvigubai didesnės.

Jeigu gatvėje užgauliojami praeiviai ar, tarkim, moksleiviai keikiasi, rodo nepadorius gestus ar įžeidinėja aplinkinius, faktiškai jie padaro administracinį teisės pažeidimą – nedidelį chuliganizmą. Jei vaikams nuo 14 iki 16 metų amžiaus, už tai baudžiami tėvai arba globėjai (rūpintojai) pinigine bauda nuo 50 iki 100 litų, o jeigu tokį pažeidimą padarytų jaunuoliai nuo 16 metų iki 18 metų – atsakytų patys ir jiems gali būti paskirta bauda iki 150 litų. Tą patį pažeidimą padariusiam aštuoniolikmečiui – jau dvigubai didesnė bauda (nuo 100 iki 300 Lt), galbūt net ir administracinis areštas.

Šešiolikmečių kompanija vaikščiojo miške. Tomas, pagriebęs nemenką pagalį, ėmė daužyti skruzdėlyną. Vaikino poelgis buvo kvalifikuotas kaip administracinės teisės pažeidimas ir skirta 40 litų bauda. Be to, kurį laiką Tomas bus laikomas baustu už administracinės teisės pažeidimą, o tokia patirtis irgi nepuošia jaunuolio biografijos.

Ieva ėmė puikuotis prieš bendraamžes savo naujaisiais drabužiais. Sptyniolikmetės Kotryna ir Paula sugalvojo pamokyti draugę. Pagriebusios Ievos šuniuką, užlipo ant namo stogo, apjuosė gyvūną diržu ir ėmė leisti nuo stogo. Šuniukas inkštė iš baimės, Ieva šaukė iš baimės ir gailesčio, tačiau draugės šuniuką atidavė tik tuomet, kai nusprendė, kad jau gana pamokė draugę. Žiaurus elgesys su gyvūnais, taip pat jų kankinimas, yra ne tik moralės normų nepaisymas, bet ir akivaizdus administarcinės teisės pažeidimas. Kotryna ir Paula nubaustos po 100 litų.

Sulaukęs šešiolikos metų kiekvienas asmuo atsako pats už padarytus pažeidimus. Sukakus 16 metų už neturėjimą asmens tapatybės kortelės arba paso traukiamas atsakomybėn už gyvenimą be asmens tapatybės dokumentų.

Baudas teks mokėti tėvams

Negalima teigti, kad nepilnamečių iki šešiolikos metų padaryti neleistini veiksmai neužtraukia jokios atsakomybės. Kaip jau minėta, už tam tikras nepilnamečių nuo keturiolikos iki šešiolikos metų padarytas veikas administracinėn atsakomybėn traukiami tėvai arba globėjai (rūpintojai).

Administracinė atsakomybė taikoma ir tuo atveju, jeigu paauglys nuo keturiolikos iki šešiolikos metų neblaivus pasirodytų viešoje vietoje.

Svarbu paminėti, kad administracinė atsakomybė tėvams ar globėjams bus taikoma ir tuo atveju, jei nepilnametis nuo 14 iki 16 metų važiuos viešuoju transportu be bilieto.

Nepilnamečių nuo keturiolikos iki šešiolikos metų padarytas nedidelis chuliganizmas arba chuliganizmas, tyčinis suaugusiųjų garbės ir orumo žeminimas taip pat užtraukia administracinę atsakomybę tėvams arba globėjams.

Už administracinį teisės pažeidimą nepilnamečiui gali būti skiriamos visos nuobaudos, išskyrus administracinį areštą. Tuo atveju, jeigu per numatytą laiką paskirtoji bauda nesumokama, bauda gali būti pakeista į nemokamus viešuosius darbus. Nors teisės aktuose nėra numatyta administracinė atsakomybė nepilnamečiams iki 14 metų, tačiau net ir vaiko iki 14 metų padarytas pažeidimas sukelia teisines pasekmes. Kadangi už nepilnamečius vaikus yra atsakingi tėvai, todėl vaikų padaryti pažeidimai sukelia jiems atsakomybę, nes tokiu atveju gali būti traktuojama, kad tėvai nepanaudojo arba netinkamai naudojo tėvų valdžią ir už tai bus traukiami administracinėn atsakomybėn.

Kai gresia nebe baudos…

Už pavojingesnes nusikalstamas veikas šešiolikmečiui, o už pačius sunkiausius ir pavojingiausius jau nuo 14 metų, kyla baudžiamoji atsakomybė.

Šešiolikmečiai Justas ir Kostas, supykę ant chemijos mokytojos už parašytus ketvertus, nusprendė nubausti mokytoją ir visą mokyklą. Jie paėmė prie mokyklos iškeltą valstybinę vėliavą, ją perplėšė ir išmetė į balą. Manydami, kad pasielgė kietai, labai klydo. Jie pažeidė moralės normas, pažemino valstybės simbolį – vėliavą. Jie bus traukiami baudžiamojon atsakomybėn. Reiktų nepamiršti, kad viešai nuplėšęs, sudraskęs, sulaužęs, sunaikinęs, subjaurojęs ar kitaip išniekinęs  Lietuvos valstybės vėliavą ar herbą, arba viešai pasityčioję iš Lietuvos valstybės himno, asmuo gali būti baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu.

Keturiolikmečiai paaugliai, norėdami atkeršyti savo klasės draugui Tomui už tai, kad šis pasakė mokytojai sudaužiusio monitorių klasės draugo pavardę, pasekė, kai jis iš darželio vedėsi sesutę, ėmė iš jo tyčiotis, pravardžiuoti, stumdyti. Nusprendę, kad per mažai nubaudė, stipriai pastūmė sesutę į krūmus. Mergaitė krito, o šaka sužeidė akį. Jai sutrikdyta rega. Žinoma, paaugliai nesitikėjo tokių pasekmių. Vienas neapgalvotas veiksmas nulėmė daugelio ateitį, mergaitė turės regos problemų visam gyvenimui, o vaikinų laukia griežta bausmė.

Per valstybinės šventės minėjimą mokyklos direktorė sakė iškilmingą kalbą. Šešiolikmetė Simona ėmė garsiai replikuoti, o paprašyta nurimti ėmė necenzūriniais žodžiais plūsti mokyklos vadovę, užgaulioti. Teisine prasme tai kvalifikuojama kaip įžeidimas, už kurį kyla baudžiamoji atsakomybė. Įstatymas už tokį pažeidimą numato griežtą bausmę (bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba net laisvės atėmimu).

Baudžiamąjį nusižengimą padaro ir gali būti traukiami baudžiamojon atsakomybėn ir tie šešioliktąjį gimtadienį atšventę paaugliai, kurie, ketindami paįvairinti savo šventę, melagingai praneš ar paskleidžia žinią apie visuomenei gresiantį pavojų arba nelaimę,ir net iškviečia specialiąsias tarnybas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. Kamilė Kamilė rašo:

    Aš esu kamilėsuklauiau 18 metų ir turiu vaikiną

  2. Kamilė Kamilė rašo:

    Ir aš turiu vaikiną


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...