2010 Spalio 19

Ingrida Šimonytė

Šešėlio mažinimas – visų institucijų atsakomybė

veidas.lt

Šešėlinės ekonomikos mažinimas, dėl ko kitais metais į biudžetą planuojama surinkti apie 0,5-1 mlrd. litų, – visų institucijų atsakomybė, sako finansų ministrė Ingrida Šimonytė.

“Neturiu trumpo sąrašėlio priemonių, kaip tas 1 mlrd. litų bus surinktas iš šešėlio. Jeigu tai būtų tik Finansų ministerijos rūpestis, tos pajamos būtų jau surinktos. Tikiuosi, kad legalią veiklą paskatins įvairių institucijų individualūs sprendimai mažinti administracinę reguliavimo naštą”, – antradienį Seime pristatydama 2011 metų valstybės biudžeto projektą, kalbėjo I.Šimonytė.

Ji paragino visus, įskaitant ir Seimą, diegti nepakantumo šešėliui aplinką: “Nuslėpęs mokesčius dėl egoistinių sumetimų, apvagia bendrapiliečius, todėl jokiu būdu nevadintini apdairiais, gudriais ar išradingais”.

Ministrė opoziciją paragino “nekasti sau duobės” teigiant, kad biudžeto lėšos išdalijamos valdininkams išlaikyti, net jeigu tai prideda populiarumo.

“Asignavimų valdytojus ir kitas institucijas raginu atsakingai išleisti kiekvieną litą, kad blogais pavyzdžiais nebūtų demotyvuoti tie, kurie supranta, kad mokesčius mokėti būtina, tačiau nusivilia sužinoję apie kiekvieną kėdę, kuriai išleista daugiau negu būtina”, – kalbėjo I.Šimonytė.

Ji pabrėžė, kad ne paskutinį vaidmenį kovoje su šešėlinės ekonomikos padariniais turėtų vaidinti ir teisėsaugos institucijos, ypač tos, kurios kovoja su korupcija: “Pilietis, mokantis mokesčius, neturi susidurti su dilema, kodėl taip daro”.

Šalies ūkis kitais metais, pasak ministrės, realiai augs beveik 3 proc., o vidutinė metinė infliacija sieks 1,8 proc., o ją lems darbo užmokesčio augimo tendencijos ir globalūs žaliavų kainų pokyčiai.

“Nepaisant numatomo ekonomikos atsigavimo, nedarbo lygis kitais metais liks gana aukštas ir sudarys daugiau nei 16 proc., tačiau numatomas beveik 2 proc. darbo užmokesčio augimas”, – sakė I. Šimonytė.

Pasak jos, kitų metų valstybės, “Sodros” ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetai – “labai svarbi stotelė”, siekiant sumažinti viešųjų finansų deficitą iki 3 proc. BVP 2012 metais.

Kitais iš Europos Sąjungos ir kitų tarptautinių institucijų Lietuva gaus 7 mlrd. litų finansinės paramos. Dar 1 mlrd. litų bus šiais metais nepanaudotos lėšos.

Iki 2011 metų pabaigos siūloma taikyti lengvatinį PVM šilumai, knygoms, taip pat kompensuojamiems vaistams ir medicinos priemonėms.

Dėl įsipareigojimų ES pigesnės cigaretės nuo kitų metų pradžios gali brangti apie 10 centų, o dyzelinas – 12 centų.

Vyriausybė planuoja, kad atsigaunant šalies ekonomikai, kitais metais valstybės biudžetas gaus kur kas daugiau pajamų iš pridėtinės vertės bei gyventojų pajamų mokesčių. Tikimasi ir pajamų mokesčio surinkimo augimo, tuo tarpu pajamos iš akcizų 2011 metais turėtų augti kukliau.

Nacionalinio biudžeto pajamos kartu su europinėmis lėšomis bus apie 27 mlrd. litų, iš jų 7 mlrd. litų – ES parama ir 20 mlrd. litų – iš mokesčių bei vadinamųjų specialiųjų programų. Nacionalinio biudžeto asignavimai bus 29 mlrd. litų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. Velnio advokatas Velnio advokatas rašo:

    Andrius Kubilius negalėjau tik vieno suprasti, negi jis ruošiasi užsiimti savižudybe ir atimti iš tų, kas maitina partijas. Juk kol yra „maitinančių“, bus ir laukiančių, kad kas „pamaitintų“, negi jis nutarė nutraukti šį uždarą ratą. Bet pasirodo tai blefas, ne veltui prezidentė kovą su kontrabanda, korupcija ir šešėline ekonomika pavadino popierine. Pasirodo pasienio postuose apsilankęs Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma, norėjo įsitikinti, kaip bus vykdoma kova su kontrabanda ir įsitikino, kad pasieniečiai negauna dokumentų įforminimui reikalingo rašymo popieriaus, pinigų žibintams, įvairiems įrankiams, kurie būtini ieškant automobiliuose kontrabandinių prekių slėptuvių, kompensacijų už asmeninio transporto naudojimą, jie yra priversti dirbti pasenusiais kompiuteriais, aptiko neveikiančias svarbias kontrolės sistemas, paaiškėjo, kad yra sugedęs ne tik krovininių automobilių tikrinimo rentgeno aparatas, bet ir keleivių bagažo tikrinimo aparatas, taip pat – automobilių numerių identifikavimo sistema. Bet jis padarė ir grandiozinę išvadą – J.Razmos manymu, pasienio pareigūnai turėtų būti skatinami garantuota premija, siejama su jų veiksmų dėka išaiškintos kontrabandos ir už tai sumokėtos baudos dydžiu. Tik klausimas, iš kur tam VSAT ir MD atras tam pinigų, jei net darbo užmokesčio fondas sumažintas, jei pareigūnai per metus priversti eiti po 10 dienų atostogų per metus, o tai silpnina valstybės sienos kontrolę ir paranku tik valdžią maitinantiems kontrabandininkams. Tai tokia ta kova su kontrabanda, korupcija ir šešėlinė ekonomika, aš ja pavadinčiau kitaip, tai kova su pačiu vėju. Kol mūsų al caponės maitins mūsų išrinktuosius ir tam nebus panaudota giljotina, kad nukirsti šios slibiniškos sistemos galvą, tol niekas nesikeis.

  2. Velnio advokatas Velnio advokatas rašo:

    Andrius Kubilius „Manome, jog galima ir būtina papildomų pajamų ieškoti tokiose iki šiol gal dar neįveiktose džiunglėse kaip kontrabanda ir šešėlinė ekonomika. Iš čia tikimės gauti milijardą litų“ negalėjau tik vieno suprasti, negi jis ruošiasi užsiimti savižudybe ir atimti iš tų, kas maitina partijas. Juk kol yra „maitinančių“, bus ir laukiančių, kad kas „pamaitintų“, negi jis nutarė nutraukti šį uždarą ratą. Bet pasirodo tai blefas, ne veltui prezidentė kovą su kontrabanda, korupcija ir šešėline ekonomika pavadino popierine. Pasirodo pasienio postuose apsilankęs Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma, norėjo įsitikinti, kaip bus vykdoma kova su kontrabanda ir įsitikino, kad pasieniečiai negauna dokumentų įforminimui reikalingo rašymo popieriaus, pinigų žibintams, įvairiems įrankiams, kurie būtini ieškant automobiliuose kontrabandinių prekių slėptuvių, kompensacijų už asmeninio transporto naudojimą, jie yra priversti dirbti pasenusiais kompiuteriais, aptiko neveikiančias svarbias kontrolės sistemas, paaiškėjo, kad yra sugedęs ne tik krovininių automobilių tikrinimo rentgeno aparatas, bet ir keleivių bagažo tikrinimo aparatas, taip pat – automobilių numerių identifikavimo sistema. Bet jis padarė ir grandiozinę išvadą – J.Razmos manymu, pasienio pareigūnai turėtų būti skatinami garantuota premija, siejama su jų veiksmų dėka išaiškintos kontrabandos ir už tai sumokėtos baudos dydžiu. Tik klausimas, iš kur tam VSAT ir MD atras tam pinigų, jei net darbo užmokesčio fondas sumažintas, jei pareigūnai per metus priversti eiti po 10 dienų atostogų per metus, o tai silpnina valstybės sienos kontrolę ir paranku tik valdžią maitinantiems kontrabandininkams. Tai tokia ta kova su kontrabanda, korupcija ir šešėlinė ekonomika, aš ja pavadinčiau kitaip, tai kova su pačiu vėju. Kol mūsų al caponės maitins mūsų išrinktuosius ir tam nebus panaudota giljotina, kad nukirsti šios slibiniškos sistemos galvą, tol niekas nesikeis.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...