2010 Rugpjūčio 30

Remigijus Žemaitaitis

Seimo narys siūlo mažinti parlamentarų skaičių

veidas.lt

Rinkėjai kartais reiškia nepasitenkinimą, kad Seimo narių skaičius per didelis ir neadekvatus jų priimamų įstatymų tobulumui. Savo ruožtu kandidatai prieš kiekvienus Seimo rinkimus vis užsimena apie galimybę keisti Seimo rinkimų sistemą ir mažinti parlamentarų skaičių.

„Pradėjau gvildenti pagrindines Seimo rinkimų sistemos problemas. Manau, ją pakeitus, išsispręstų tiek dalis finansinių problemų, tiek problemos, susijusios su deramu tautos atstovavimo bei tikrosios rinkėjų valios išreiškimu“, – sakė Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, pirmadienį užregistravęs naują Seimo rinkimų įstatymo pakeitimo projektą.

Parlamentaro pateiktame projekte numatoma, jog jau ateinantys Seimo rinkimai bus organizuojami nebe vienmandatėse ir daugiamandatėje rinkimų apygardose, o tik keturiolikoje rinkimų apygardų, kuriose iš viso bus išrinkta 103 Seimo nariai. Rinkėjai balsuos už jų pasirinktus kandidatus, kuriuos galės rinktis tiek iš partijų pateiktų kandidatų sąrašų, tiek iš save iškėlusių kandidatų.

„Ši naujoji rinkimų sistema turėtų sutaupyti net 40–50 mln. valstybės biudžeto lėšų. Pirmiausia, sumažinus rinkiminių apygardų skaičių, reikės mažiau lėšų rinkimų organizavimui. Na ir, žinoma, bus nemažai sutaupyta atsisakius 38 Seimo narių ir atitinkamai jų padėjėjų“, – komentavo R. Žemaitaitis.

Paklaustas Seimo narys, kaip jam atrodo, ar pateiktas projektas bus teigiamai priimtas jo kolegų, R. Žemaitaitis atsakė: „Dar prieš rinkimus į šios kadencijos Seimą viena iš partijų savo rinkiminėje kampanijoje akcentavo, jog sieks, kad Seimo narių skaičius būtų sumažintas. Kol kas jokių pokyčių neįvyko, tad nežinia, ar tokie pažadai nebuvo vien tik populistiniai. Tikiuosi, jog Seimo nariai remsis sveiku protu, nors galima tikėtis, jog atsiras nemažai prieštaraujančių naujajai rinkimų sistemai, o tuo pačiu ir savo darbo vietos panaikinimui“.

Kaip teigia parlamentaras, naujoji Seimo rinkimų sistema turėtų sugriauti politinius žaidimus tarp didžiųjų partijų: „Šiuo metu vyraujantį santykį tarp Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) galima pavadinti „Siamo dvynių“ principu. Ypatingai tai matyti rajonuose, kuomet TS-LKD ir LSDP savo veiksmais parodo palankumą viena kitos partijai. Tai matyti ir Seime, kai reikiamu klausimu vienos ar kitos partijos atstovai išeina iš posėdžių salės ir kaip tik trūksta 2 ar 3 balsų, kad būtų priimtas (ar reikiamu atveju atvirkščiai – nepriimtas) sprendimas. Esant naujai rinkimų sistemai dirbtų tik žmonės ir juodieji partiniai žaidimai įgytų mažesnę reikšmę.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Aurimas Aurimas rašo:

    O aš sakyčiau, kad reikia atvirkščiai – išleisti įstatymą, kad tebūtų tik dvi pagrindinės partijos (demokratai ir konservatoriai kokie) ir į vieną partiją 50 žmonių būtų išrinkta. Tokiu atveju – vyriausybėje nebūtų krizių, o žmonės žinotų kokie tos partijos veikimo principai.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...