2011 Birželio 30

Seimas priėmė rezoliuciją užsieniečiams pirkti žemę

veidas.lt

"Veido" archuvas
Užsieniečiams dar trejus metus – iki 2014 metų balandžio pabaigos – negalima Lietuvoje pirkti žemės. Tai numato Seimo rezoliucija, kurią skubos tvarka ketvirtadienį priėmė Parlamentas.

Už ją balsavo 86 Seimo nariai, prieš – 9, o susilaikė 12 parlamentarų.

Rezoliucijoje, kuri nėra privalomas teisės aktas, parlamentas patvirtino, jog pereinamasis laikotarpis yra pratęstas iki 2014 metų balandžio 30 dienos, ir iki šio laikotarpio pabaigos sandoriai dėl žemės ūkio paskirties ir miškų ūkio paskirties žemės įsigijimo su užsienio subjektais negali būti sudaromi.

Rezoliucija priimta, reaguojant į šiomis dienomis pasirodžiusius pranešimus, kad nepakeitus konstitucinio įstatymo, su Europos Komisija suderėta nuostata dėl pereinamojo laikotarpio pratęsimo realiai negali būti įgyvendinta.

Liberalcentristas Algis Čaplikas tvirtino, kad draudimas Lietuvoje žemę įsigyti žmonėms jau padėjo “kažkam susikrauti visai neblogą kapitalą”: “Žmonėms buvo sukelta baimė, kad jie negali parduoti, valstybė tai draudžia, bet atsirasdavo tarpininkai, kurie išaiškindavo, kaip tai galima padaryti ir padėdavo žmogui”.

Jis pasiūlė registre pasidomėti, kiek juridinių asmenų valdo žemę, kas jų steigėjai, ar jie Lietuvos piliečiai. “Tada suprastume, kad dėl ne visai mūsų protingo draudimo savaime iš rankų į rankas perėjo. Per tuos draudimus jau pagimdėm, mano manymu, ne vieną ir ne dvi oligarchines grupes, kurios ko gero siejamos su ne Lietuvos piliečiais”, – kalbėjo parlamentaras.

Kaimo reikalų komiteto narys Jonas Stanevičius  rezoliuciją pavadino niekine ir skirta nebent “tik garbaus amžius močiutėms nuraminti, kurios per radiją išgirs, kad Seimas dirba, stengiasi ir žemės nepardavinės”.

“Nes tik garbaus amžiaus močiutės turbūt nežino, kad juridiniai asmenys jau laisvai perka žemę – atvažiuoja Hansas, pamilsta lietuvaitę, perima jos vardu nusipirktą žemę”, – sakė parlamentaras. Jis pasiūlė priimti pataisas, draudžiančias kooperatyvams, bendrovėms, kuriose nuosavybės turi ne Lietuvos piliečiai, negalėtų pirkti žemės ir miškų Lietuvoje.

Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis tvirtino, kad rezoliucija sukels teisinį neaiškumą ir prognozavo, kad ketinamas sudaryti žemės pirkimo sandoris bus pasmerktas atsidurti teisme ir Lietuvai teks bylinėtis su teistai įsigijusiu žemę savininku. “Kas kompensuos nuostolius tada?”

Konservatorius Stasys Šedbaras aiškino, kad rudenį Seimas bus priverstas priimti pataisas dėl žemės pardavimo užsieniečiams.

Valstietė Rima Baškienė pasiūlė surengti referendumą, kad šalies gyventojai išreikštų savo nuomonę.

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius neseniai pareiškė, kad nepakeitus konstitucinio įstatymo užsieniečiams teisiškai nėra apribojimų Lietuvoje įsigyti žemės ūkio paskirties žemę. Su tokiu požiūriu nesutinka Žemės ūkio ministerija, mananti, kad konstitucinio įstatymo keisti nereikia.

Europos Komisija šių metų balandį leido Lietuvai trejiems metams pratęsti draudimą užsieniečiams parduoti žemę. Laikotarpis pratęstas, nes panaikinus apribojimus esą kiltų grėsmė, kad galėtų sutrikti žemės rinka.

Stodama į Europos Sąjungą Lietuva buvo išsiderėjusi septynerių metų pereinamąjį laikotarpį dėl žemės pardavimo užsieniečiams – jis baigėsi šių metų balandžio 30 dieną.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...