2011 Gegužės 14

“Scorpions” atsisveikinimo uraganas siaubs ir Vilnių

veidas.lt

"Veido" archyvas

Daugiau nei 45 metus gyvavusi grupė “Scorpions” nusprendė baigti muzikinę karjerą ir išsiruošė į energingą atsisveikinimo turą

Daugybę kartų Lietuvoje viešėjusi grupė “Scorpions” nepamirš lietuvių gerbėjų aplankyti ir paskutinį kartą. Gegužės 30 d. Vilniaus “Siemens” arenoje “skorpionai” surengs atsisveikinimo koncertą.

2010-ųjų sausį pasklidusi žinia, kad garsiausia pasaulyje vokiečių roko grupė baigia savo karjerą, gerbėjams buvo labai netikėta. Tiesa, gana netikėta ji buvo ir patiems muzikantams. Grupės “Scorpions” nariai atskleidžia, kad baigti muzikinę karjerą jie nusprendė įrašinėdami savo naujausią albumą “Sting Of The Tail”.

“Tik baigę albumą supratome, koks jis geras. Tai tarsi himnas visoms geriausioms 8–9-ojo dešimtmečio mūsų dainoms. Daug dirbdami prie šio albumo mes iš pradžių to nesupratome”, – tvirtina grupę “Scorpions” 1965 m. įkūręs gitaristas Rudolfas Schenkeris. Nors kai pirmą kartą kažkuris iš grupės narių pasiūlė, kad šis vykęs albumas galėtų būti paskutinis, kiti pamanė, jog tai pokštas.

“Tada mes pradėjome kalbėtis ir pastebėjome, kad šis albumas tikrai skamba išskirtinai ir atspindi “Scorpions” esmę. Pamanėme, kad vėl būtų galima vykti į turą ir surengti 8-ojo dešimtmečio stiliaus roko šou – tokį didelį šou, kokiais mes garsėjame nuo devintojo dešimtmečio. Kuo daugiau apie tai galvojome, tuo labiau sutarėme, kad tai būtų teisingas sprendimas. Šaunios, gyvai grojančios grupės vardą mes užsitarnavome dėl energingo veiksmo scenoje. Kai veiksmo vis mažės, tai reikš, kad geluonies nebeliko. O “skorpionai” be geluonies yra niekas. Mes žinome, kad dabar esame pajėgūs surengti šimtaprocentinį “Scorpions” koncertą. Padarysime viską, kad šis paskutinis pasaulinis turas taptų didžiuliu rokenrolo vakarėliu. Aš pažadu, kad sudrebinsime pasaulį kaip uraganas, ir tai bus didžiulis pasaulinis vakarėlis su mūsų draugais”, – nenuvilti gerbėjų žada gitaristas R.Schenkeris.

Kol kas ir nenuvylė – pernai išsiruošusi į pasaulinį atsisveikinimo turą, grupė atsisveikindama dovanoja energingus roko koncertus, o gerbėjai pasitinka muzikantus traukdami mintinai išmoktas dainas. Koncertuose grupė savo gerbėjams atlieka ir naujų dainų, ir nepamiršamų hitų, tokių kaip “Still Loving You”, “Holiday”, “Rock You Like A Hurricane”, “Big City Nights”, “Winds of Change” bei kitų.

“Scorpions” mėgausis gerbėjų meile ir dėmesiu įvairiuose žemynuose. “Per šį turą mes pasirengę koncertuoti visame pasaulyje. Taip nuostabu pamatyti žmones, kurie iki tol niekada nėra matę rokenrolo grupės, koncertuojančios gyvai, – taip buvo, kai grojome Rusijos rytuose. Mes mėgavomės grodami Rusijos publikai, mums taip pat patinka groti Amerikos ar Pietų Amerikos gerbėjams. Nuostabu matyti skirtingo mentaliteto klausytojus ir fantastiška pajusti, kad roko muzika iš tikrųjų nutiesia tiltus tarp kartų, tarp žemynų ir tarp religijų”, – sakė R.Schenkeris.

Planuojama, kad šis pasaulinis turas baigsis 2012 ar 2013 metais.

Beje, atsisveikindami “skorpionai” savo gerbėjams dovanoja ne tik naują albumą ir koncertinį turą, bet ir R.Schenkerio išleistą knygą “Rock Your Life”, kurioje jis pasakoja apie savo išsipildžiusią svajoję tapti roko žvaigžde ir sukurti garsiausią vokiečių roko grupę pasaulyje, taip pat aprašo linksmų nutikimų iš grupės “Scorpions” istorijos.

“Savo knyga noriu įkvėpti žmones pažiūrėti į gyvenimą kaip į kelionę ir nesekti tėvų ar mokytojų patarimais. Aišku, turi kažko išmokti, bet supratimas, kaip naudotis tomis žiniomis, ateina iš vidaus – turi žinoti, kas esi, kur esi ir kur nori eiti. Manau, kad geras pavyzdys yra “Scorpions”. Mes viską iš pat pradžių darėme ne taip, kaip kiti: būdami kilę iš Vokietijos, sukūrėme roko grupę, nors visi muzikos žurnalistai ir ekspertai tuomet sakė, kad amerikiečių ir anglų rokas dešimt kartų geresnis. Buvo sunku, bet tapome draugais, todėl į viską žiūrėjome kaip į iššūkį ir kartu kaip į nuotykį – ir mus lydėjo sėkmė. Šia knyga siekiama ne paaiškinti, kaip tapti roko žvaigžde, o parodyti ilgą 45 metų karjerą. Tokią karjerą gali padaryti turėdamas viziją, talentą, motyvaciją. Ir visai nesvarbu, kur esi gimęs”, – knygą apibūdina grupės įkūrėjas.

Eksperimentai nepasiteisino

Prieš daugiau nei 45 metus įsikūrusi grupė po truputį, bet užtikrintai skynėsi kelią pasaulinės šlovės link. 1969-aisiais, praėjus ketveriems metams po grupės įkūrimo, prie jos prisijungė vokalistas Klausas Meine.

O 1984 m. išleidę albumą “Love at First Sting”, “skorpionai” galutinai užsitikrino roko superžvaigždžių statusą. Albumas, kurį labiausiai išgarsino daina “Rock You Like a Hurricane”, užkilo į geriausių albumų sąrašų viršūnes ir praėjus vos keliems mėnesiams po išleidimo JAV dukart tapo platininis.

Tačiau ne visas “Scorpions” karjeros kelias buvo vien rožėmis klotas. R.Schenkeris pamena, kad gana sunkūs laikai buvo šimtmečių sandūra, kai alternatyvioji muzika apvertė muzikos sceną aukštyn kojom. 1999–2001 m. “Scorpions” nariai ėmė nemažai eksperimentuoti, kurdami tokius albumus, kaip pop- ir technomuzikos elementų turintį “Eye II Eye”, “Moment Of Glory” su simfoniniu orkestru ir akustinėmis gitaromis praturtintą “Acoustica”. Vis dėlto ne visi eksperimentai patiko gerbėjams – ypač aštrios kritikos sulaukė albumas “Eye II Eye”.

R.Schenkeris mano, kad gerbėjai tikėdavosi tokių “skorpionų”, kokie jie visada buvo. “Kai mes pakeisdavome savo formulę, visi šaukdavo – grąžinkite mums senąją formulę. Tai priežastis, kodėl mes iš tikrųjų buvome labai susitelkę į naująjį albumą “Sting In The Tail”, – kad galėtume gerbėjams pateikti tikrąją “Scorpions” formulę. Šaunūs gitaristai, puikus vokalistas ir melodijos. Kurdami šį albumą stengėmės pasiūlyti žmonėms grynus “skorpionus”. Mes pradėjome ir dabar vėl grįžome prie tikrosios grupės “Scorpions”. Manau, tai svarbu paskutiniam albumui ir paskutiniam turui”, – įsitikinęs gitaristas.

45 metai scenoje – didžiulis laikotarpis, per kurį keitėsi ne tik grupė, bet ir pati muzikos industrija. Vokalistas K.Meine pamena, kad karjerą jie pradėjo leisdami vinilinius įrašus, o baigia skaitmeninėje eroje. “Didžiausias pokytis, kad jaunuoliai šiandien parsisiunčia muzikos iš interneto. Kai mes pradėjome muzikinę karjerą, aš, kaip gerbėjas, negalėdavau sulaukti, kol pasirodys naujas mano mėgstamos grupės albumas: aš jį nusipirksiu, parsinešiu namo ir klausysiuosi nuo pradžių iki galo. Dabar tai smarkiai pasikeitė. Vienas dalykas, kuris nepasikeitė, – jaunuolių troškimas nueiti į koncertą ir stebėti gyvą grupės pasirodymą. Tai paaiškina, kodėl mes koncertuose matome naują “Scorpions” gerbėjų kartą: jie žino, kad mes grupė, kuri koncertuoja gyvai”, – džiaugiasi K.Meine.

Išleido 17 albumų

Grupė “Scorpions” studijoje įrašė 17 albumų. K.Meine pasakoja, kad visi skirtingais dešimtmečiais išleisti albumai susiję su nuostabiais prisiminimais ir pasakoja grupės istoriją.

“Albumas “Tokyo Tapes” iš 8-ojo dešimtmečio mena pirmą kartą, kai mes koncertavome Japonijoje. “Blackout” albumo įrašinėjimas man primena, kaip praradau balsą, bet, laimei, jis sugrįžo (tiesa, vokalistui prireikė operacijos). Pirmą kartą vykome į turą Amerikoje kaip garsenybės, kai pristatinėjome albumą “No One Like You”. Albumas “Love at First Sting” su singlu “Rock You Like A Hurrican” sulaukė didelės sėkmės JAV, o “Still Loving You” baladė buvo nepaprastai populiari Europoje ir Azijoje. “Crazy World” albume buvo daina “Wind Of Change” ir mes ją atlikome pirmą kartą grodami Sovietų Sąjungoje”, – prisiminimais dalijasi K.Meine.

Iš tiesų, šių rokerių diskografijoje – dešimtys žaibiškai išpopuliarėjusių ir visus pakerėjusių baladžių ar energingų roko kūrinių. Kartą paklaustas, kokie yra grupės “Scorpions” sėkmės ingredientai, R.Schenkeris išskyrė tris: “Draugystė, talentas ir meilė.”

Būtent draugystė leido “skorpionams” išlikti kartu daugiau nei 40 metų. “Nuo tada, kai 7-ajame dešimtmetyje pradėjome leisti savo pirmuosius įrašus, nariai keitėsi, bet mes visada ieškojome žmonių, kuriems jautėme šiltus jausmus. Jei išvyksti į kelionę ir groji mėnesių mėnesiais, nori būti su mėgstamais žmonėmis. Aišku, grupėje norisi turėti puikius muzikantus, bet lygiai taip pat svarbu, kad jie būtų ir šaunūs vaikinai. Draugystės filosofija iš tiesų pasiteisino, nes per 40 karjeros metų ne visuomet esi aukštumoje. Kartais turi nusileisti žemyn, o tuomet ir pamatai, ar šalia tavęs – patikimi žmonės”, – aiškina K.Meine.

Po metų ar dvejų, kai baigsis pasaulinis turas, grupės muzikantai tikriausiai panirs į solinę kūrybą. Paklaustas, ką veiks po “Scorpions” atsisveikinimo gastrolių, K.Meine tvirtino matąs daugybę veiklos galimybių: “Kai pranešėme apie atsisveikinimo turą, vis išlįsdavo tas bjaurus žodis “pensija”. Tokio žodžio savo žodyne nevartojame. Aš esu muzikantas ir visuomet toks būsiu. Dabar norime atsisveikinti padovanodami stiprų albumą ir gerą koncertinį turą. Aišku, mūsų gerbėjai liūdi, bet tuo pačiu metu tai yra galimybė paminėti išskirtinę karjerą grupės, kuri pradėjo groti Vokietijoje ir išplatino savo muziką visame pasaulyje. O po šio turo – žiūrėsime. Per 40 metų aš niekada nesu išleidęs solinio įrašo. Taigi yra daugybė dalykų, kuriuos galima padaryti”, – dėsto K.Meine.

O kaip ši grupė, pardavusi per 90 mln. albumų kopijų visame pasaulyje ir surengusi daugiau nei 2 tūkst. koncertų, norėtų būti prisimenama? “Rock You Like a Hurricane” (“Sudrebins kaip uraganas”)”, – net nesusimąstydamas savo dainos pavadinimu atsako R.Schenkeris.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...