2010 Balandžio 08

Terorizmas

Savižudžiai sprogdintojai laukia eilėse

veidas.lt

"Veido" archyvas

Po sprogimų Maskvos metro stotyse specialiosios tarnybos prakalbo apie būrį eilėje laukiančių gerai parengtų savižudžių sprogdintojų.

Niekuo iš kitų neišsiskiriantį rytą savižudės sprogdintojos nusileidžia į vieno didžiausių Europos miestų metro stotį. Rytą, kai tūkstančiai žmonių skuba ir grūdasi į vagonus, nenorėdami pavėluoti į darbą. Kai tėvai su mažais vaikais metro važiuoja į darželius ir mokyklas.

Tada jos susisprogdina. Tą akimirką vienų gyvenimas akimirksniu baigiasi, kitų – visiems laikams pasikeičia. 39 aukos, šimtai sužeistųjų, tūkstančiai prislėgtų sielvarto ir baimės. Skausmas, aimanos ir klyksmai, gelbėtojų automobiliai, medikų brigados – taip lygiai prieš savaitę prasidėjo rytas Maskvoje.

Per tą savaitę apie teroristų išpuolį pasakyta ir prirašyta daug. Daug pažadėta: Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pažadėjo sunaikinti teroristų tinklą. Specialiosios tarnybos – atskleisti visus šio išpuolio organizatorius. Čėčėnijos prezidentas Ramzanas Kadyrovas prisiekė išnuodyti visus teroristus kaip žiurkes.

Tačiau baimės ir netikrumo per savaitę tik padaugėjo. Vis garsiau kalbama, kad praėjusio pirmadienio išpuolis – niekur garsiai nepaskelbto teroristų karo pradžia. Kad sprogdinimų bus vis daugiau, o nematomas priešas kels vis didesnę baimę ir paniką.

Tokiomis nuotaikomis gyvena ne tik paprasti rusai, prancūzai ar lietuviai. Lygiai tą patį jau kalba ir vieši asmenys.

Nežinoma grupuotė

Rusijos tyrėjai perspėja, kad netrukus gresia daugiau teroristų išpuolių, o maždaug 20 parengtų (kiek žinoma, “mokslus” išėjusių Turkijoje) savižudžių sprogdintojų laukia savo eilės.

Federalinė tyrimų tarnyba (FTB) savo ruožtu aiškina, kad dvi Maskvos metro susisprogdinusios moterys gali būti dar didesnės, galbūt 30 teroristų apimančios grupės narės. Esą juos visus rengia čečėnų kovotojai – taip yra sakęs toks Saidas Buriatskis. O juo FTB tiki, mat jis buvo įtakingas islamistas ir ideologas, įdėjęs džihadą skelbiantį videoįrašą į interneto svetainę “Youtube”, o kovo pradžioje nužudytas specialiųjų pajėgų. Neatmetama galimybė, kad sprogdinimai Maskvos metro gali būti susiję su jo nužudymu. “Kerštas”, – įsitikinęs Rusijos laikraštis “Kommersant”.

Tačiau kas iš tiesų kaltas, greičiausiai taip ir nepaaiškės. Kaip ir visais kitais atvejais, kai Rusija nukentėdavo nuo teroristų išpuolių.

Galima net išvesti kelių žodžių formulę, kas apie sprogdinimus metro stotyse bus kalbama po kelerių metų: “Rusija apkaltino čečėnų kovotojus, o šie įžvelgia paties Kremliaus pirštą”. Mat lygiai tą patį galima pasakyti ir apie kone visus teroristų išpuolius, kurių Rusijoje nuo 1995-ųjų buvo 26.

Blogiausia ne tai, kad Rusija ilgai nesvarstydama apkaltina čečėnus, o ekspertai tam net sugalvojo specialų terminą – “čečėnizavimas”. Blogiausia, kad niekada nepaaiškėja visa tiesa, o kaltininkai nebūna nubausti, kad ir kas jie būtų.
Žmogaus teisių instituto Maskvoje analitikė Tania Lokšina neabejoja, kad Rusijoje kovojama nebent su pasekmėmis, bet tikrai ne su priežastimis: “Tai, kad D.Medvedevas susidoros su konkrečiu teroristų tinklu, nereiškia, jog liausis pačios Rusijos smurtas Čečėnijoje, Ingušijoje ar Dagestane. O būtent nuo to reikėtų pradėti, siekiant užkirsti kelią ateities teroristų išpuoliams”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...