2011 Gruodžio 22

Saviugdos mokytojai sukuria rojaus žemėje iliuziją

veidas.lt

Vis daugiau ne tik ambicijų stokojančių žmonių, bet ir sėkmingai dirbančių verslininkų laimingo gyvenimo receptų ieško dvasinio tobulėjimo klubuose ar saviugdos mokyklose.

Tačiau medikai įspėja, kad daugelyje jų dalijami patarimai žlugdo asmenybę, nes sukuria iliuziją, kad problemos pačios išsisprendžia.

Jau ne vienus metus įvairūs mokytojai Lietuvoje sutraukia pilnas sales norinčiųjų išmokti spręsti tarpusavio santykių ir darbo problemas, suvaldyti stresą, nukreipti mintis tinkama linkme, pajusti gyvenimo pilnatvę, atrasti tikruosius savo tikslus. Mat siūlomi receptai, iliustruojami šimtais sėkmės istorijų, atrodo labai aiškūs – tereikia apsivalyti nuo neigiamų patirčių ar skausmo, pamilti save, ir tada jau pati širdis bei aukštesnės jėgos pakuždės visus atsakymus. Taip savaime išsispręs įsisenėjusios verslo bėdos, pasitaisys pašliję santykiai šeimoje, taps aišku, kad jau laikas imtis naujos veiklos.
Sąmoningo gyvenimo mokytojai tikina, kad dėl nieko nereikia sukti galvos ir panikuoti, nes viskas bus išspręsta pačiu geriausiu būdu, jeigu tik visos žmogaus jėgos ir mintys bus nukreiptos į atgailą, baimių atsikratymą, meilę pasauliui. Svarbiausia – išjungti proto balsą, nesivadovauti jokiais logiškais argumentais, nes juos diktuoja netinkami įpročiai ir nuo vaikystės kaupta neigiama patirtis.
Tuo įtikėjusieji atsiduria iliuzijų pasaulyje, nes perkelia asmeninę atsakomybę aukštesnėms jėgoms. Be to, siekdami mokytojų iškelto nerealaus tikslo dažnai apleidžia karjerą ar veiklą, kuriai skyrė visą gyvenimą, visai atsisako plėtoto verslo, aukštų pareigų.
Štai Robertas Karvauskas šešiolika metų vadovavo savo įmonei, užsiimančiai pastatų šiltinimu. Tačiau pernai nusprendė direktoriaus kėdę užleisti pavaduotojui, o pats visiškai pasinėrė į dvasinio tobulėjimo paieškas, be to, įgyta patirtimi pradėjo dalytis su kitais. „Nuolat jaučiau įtampą versle, didžiulį nerimą ir baimę dėl ateities. Ši įtampa persikėlė ir į šeimą. Labiausiai slėgė, kad nežinojau, kaip problemas spręsti. Bendraudamas su žmonėmis mačiau, kad jiems sekasi, jie gali šypsotis, o man viskas griūva“, – priežastis, kodėl nusprendė ieškoti atsakymų, atskleidžia R.Karvauskas.
Vyras pradėjo gilintis į saviugdą, išbandė daug savęs tobulinimo technikų, nuolat lankė įvairius seminarus, skaitė knygas. „Ši mano ego kova su savimi tęsėsi dešimt metų. Atrodė, kad išmokau valdyti emocijas, tapau pasitikintis savimi ir laimingas. Pradėjau naują verslą, santykiai šeimoje buvo puikūs, viskas ėjo sklandžiai, bet tik iki pirmo sunkaus įvykio. Tada vidiniai konfliktai vėl pradėjo neduoti ramybės“, – pasakoja R.Karvauskas.
Pernai išbandęs specialias kvėpavimo ir meditacijos praktikas, jis pagaliau pajuto tikrąją dvasinę palaimą. „Pasirodo, nebereikia kovoti su pasauliu. Tik atradęs dieviškumą supratau, kad yra aukštesnės jėgos, kurios viską sutvarko. Dabar tiesiog paleidžiu ketinimą ir žinau, kad mano pasaulis tai sutvarkys pačiu tinkamiausiu būdu. Jis dar nė karto manęs neapvylė. Tad visiškai išnyko nerimas dėl ateities ir įtampa“, – tvirtina pastatų šiltinimo ekspertas.

Gebėjimas atverti čakras – šizofrenijos požymis

Asociacijos „Intelektinio kapitalo ugdymas“ mokymų vadovas Aivaras Pranarauskas sako, kad pokyčius žmogus dažniausiai pajunta po penkerių ar net daugiau metų intensyvių seminarų lankymo, kvėpavimo, meditacijos praktikų, savianalizės pratimų. Jo nuomone, ieškantysis atsakymų turi išbandyti daug įvairių technikų, išklausyti seminarų įvairiomis temomis, kad jo gyvenime įvyktų lūžis.
Beje, kad seminarų lankytojai gautų kuo daugiau žinių, jų organizatoriai į pagalbą pasitelkia ne tik šokio terapijos, meditacijos ar kvėpavimo pratimų ekspertus, bet ir psichologus, filosofus, viešosios vadybos specialistus. Tad tokia saviugda ir dvasinis tobulėjimas gerokai paplonina piniginę. Pavyzdžiui, keturių valandų seminaras kainuoja 100–200 Lt, dešimties užsiėmimų kursas – apie 2000 Lt, įvairios praktikos, atliekamos savaitgaliais sodybose, – 400–900 Lt, o klubo, kai nariai renkasi kiekvieną savaitę, mėnesio mokestis svyruoja nuo 50 iki 100 Lt.
A.Pranarauskas teigia, kad jau kelerius metus norinčių tobulėti žmonių srautas yra stabilus. Pavyzdžiui, į dešimties seminarų kursą susirenka po 500 klausytojų, o kartą per metus organizuojamos paskaitos, ypač užsienio lektorių, sutraukia net iki tūkstančio žmonių.
Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktoriaus Valentino Mačiulio vertinimu, nemaža dalis visuomenės tiki įvairiais savamoksliais mokytojais, plūsta į apsišaukėlių iš Rytų ar Rusijos paskaitas, nes žmogus iš prigimties yra pasiduodantis įtaigai ir patiklus. „Net 8 proc. žmonių labai lengva užhipnotizuoti ir nukreipti bet kokia linkme. Kai atsiranda stiprus lyderis, mokantis valdyti ir įtikinti, žmogus nevaldomai eina paskui jį, vesdamasis dar ir draugus, nors tas vedlys pateikia tik žodžių kratinį ir aiškina nelogiškus dalykus“, – dėsto psichiatras.
Pasak jo, sąmoningumo mokantys vedliai iš to tik užsidirba, kiti, patys įtikėję, kad patyrė nušvitimą, tiesiog primityviai mąsto ir yra neišsilavinę. O trečioji grupė, ypač jaučiančių įvairias bangas, signalus iš kosmoso, gebančių atverti čakras, anot V.Mačiulio, yra psichiniai ligoniai, kuriems dažniausiai pasireiškia psichinio automatizmo sindromas – vienas iš šizofrenijos požymių.

Skatina pasyvumą ir žlugdo asmenybę

Vis dėlto net tarp išsilavinusių žmonių sparčiai plinta sielų valymas, tikėjimas spinduliavimu iš visatos ir pan. „Kai trūksta politikos ir visuomeninio gyvenimo lyderių, be to, jei žmogus nemato gyvenimo prasmės, jo viduje prasideda sumaištis. Tada sunku atskirti rimtus, mokslu pagrįstus dalykus nuo ligonių paistalų. Mūsų visuomenėje plinta ne mokslinė nuomonė, bet tikėjimas stebukladariais ir prietarais. Bendroji kultūra krinta į viduramžių lygį“, – neabejoja V.Mačiulis.
Lietuvos vyskupų konferencijos generalinio sekretoriaus pavaduotojas kunigas Ričardas Doveika mano, kad patenkinę kūniškus poreikius ir profesines ambicijas žmonės ieško dvasinių dalykų. „Galima atmesti krikščionybę, tačiau nuo savęs žmogus negali pabėgti – vis tiek reikia dėmesio vidiniam pasauliui. O kai yra visokių pranašų, mokyklų ar seminarų, siūlančių pasirūpinti žmogaus dvasingumu, dalijančių lengvus receptus, visada bus ir paklausa“, – tvirtina R.Doveika.
Vilniaus universiteto Bendrosios psichologijos katedros vedėjas Gintautas Valickas pastebi, kad saviugda dažniau susidomi žmonės, kurie neturi stabilių vertybių, patiria nesaugumo jausmą ir jaučiasi vieniši. Susižavėję stipriu lyderiu, jie patiki, kad problemos gali labai lengvai išsispręsti.
O verslininkai, kuriems netrūksta pasitikėjimo ir kurie žino, ko nori iš gyvenimo, pasak psichoterapeuto ir psichoanalitiko Raimundo Milašiūno, įvairių mokytojų įtakai pasiduoda todėl, kad yra pervargę, jų protas perkrautas, – taip ieškoma būdų atsipalaiduoti. Tačiau įtikėję, kad išsivalius sielą užplūs dvasinė pilnatvė, o širdis ir intuicija išspręs visas problemas, jie tik persikelia į iliuzijų pasaulį.
„Idėja, kad užteks remtis vien tik protu – graži. Psichoterapijoje taip pat mokoma įsiklausyti į širdį, tačiau turi būti išlaikyta pusiausvyra. Mat kitaip žmogus pasiduoda saviapgaulei, nusimeta atsakomybę už savo veiksmus. Tai receptai, žadantys lengvą ateitį, tačiau jie skatina pasyvumą ir asmenybė netobulėja“, – dėsto R.Milašiūnas.
Jam antrina R.Doveika: „Saviugdos mokyklos, žadančios rojų žemėje, pateisina asmeninės atsakomybės vengimą, sukuria iliuziją, kad galima gyventi lyg pasakoje. Tuo tikėdamas žmogus eina ne tobulėjimo, o degradacijos keliu. Mat naikina savo asmeniškumą – veidą, sielą. Juk tik pasimokius iš klaidų, išgyvenus kančią galima eiti toliau.“

Žala sveikatai

Įvairūs saviugdos kursai gali įkvėpti pasitikėjimo savo jėgomis, atsikratyti baimių, tačiau efektas dažniausiai būna trumpalaikis. O neretai atsikvošėjus savivertė būna dar labiau smukusi. „Ypač tą patiria jautrūs žmonės. Be to, jiems kyla ir didžiausias pavojus, kad pradėję ieškoti dvasinio tobulėjimo kelio nustums į antrą ar net trečią planą iki tol buvusius svarbius dalykus – darbą, profesinius siekius. Tai pavojinga, nes suformuluotas tikslas – pasiekti nušvitimą, pamilti visą pasaulį ir visiems atleisti yra nerealus. Tad vėliau užplūs tik dar didesnis nusivylimas savimi ir aplinkiniais“, – aiškina G.Valickas.
Beje, įvairios meditacijų, kvėpavimo praktikos gali ne tik padaryti žalos asmenybei, bet pakenkti ir sveikatai. Pavyzdžiui, jokiais moksliniais įrodymais nepagrįsti kvėpavimo pratimai, kurių moko savamoksliai. „Greitai dešimt kartų įkvėpus ir iškvėpus gali pasireikšti hiperventiliacijos sindromas – apsvaigti galva, žmogus gali net nualpti. Nors gydytojai taip pat taiko kvėpavimo pratimus, pavyzdžiui, astmai gydyti, tačiau kai nėra mokslinio pagrindo – tai jau mistika“, – įsitikinęs V.Mačiulis.
Visų tradicinių religijų atstovai ir psichologai moko dvasiškai tobulėti, kelti tikslus bei jų siekti, taip pat atlaidumo, atjautos, tačiau kai nukrypstama į kraštutinumus – naudojami metodai prasilenkia su sveiku protu, įtikima kosmoso jėgomis, o emocijomis pasikliaujama labiau nei logiškais argumentais, saviugda tampa asmenybės degradacija.

Psichoanalitikas R.Milašiūnas sako, kad verslininkai, pasidavę įvairių mokytojų įtakai ir įtikėję, jog išsivalius sielą širdis ir intuicija išspręs problemas, tik persikelia į iliuzijų pasaulį.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (23)

  1. Sigitas Sigitas rašo:

    Zinote,mielieji staripsnio leidejai-jus tiesiog pjaunat gryba-vienareiksmemis isvadomis,mors elementarus moksliniai tyrimai siomis temomis.rodo visiskai priesinga rezultata.galima sutikti tik su tuo kad apsisaukeliu tikrai yra-ir ju bus:D Mokslas -jau pakankamai yra pazenges zmogaus samones busenu tyrime-todel mielieji leidejai-jum,pravartu butu,pasidometi siomis temomis giliau…kur kas giliau-nes daugelis manau jau suabejoj jusu profesionalumu:DDD prarasite daug skaitytoju:D

  2. Emigrantas Emigrantas rašo:

    Totalus briedas… :( Pasityciojimas ish savo skaitytoju :( Negi manot, kad interneto laikais zmones VIS DAR tokie riboti, kad klausytu sevytusiu nushiureliu, kurie PATYS NIEKO nepasieke…ir vapa “tiesas”, kurias ishmoko ish kitu neishmaneliu :( Geda. Sakyciau net GEDOS VEIDAS! Tfu!

  3. sajmon sajmon rašo:

    va sitas rasinelis tai tikrai yra subjektyvi autoriaus itaiga, kuri žlugdo asmenybę pratesia autoriaus susikurta iliuzija, kad jis yra pasaulio virsininkas.

  4. Raimondas Raimondas rašo:

    Nabagai neišdrįso pasidomėti nei moksliniais tyrimais, nei turėjo realių patirčių bei praktikos šiose srityse. Šališkas, neišmanelio ir neišmaneliams užsakomasis straipsnis… Šizofrenikai davsiškai dvasinių keliu einančius vadina pagal savo ribotą supratimą. Suprantama, šių biorobotų programoje nenumatytas dvasingumas ar dvasinis tobulėjimas, pas juos gi tik keletas programų, tokiu kaip, kad dauginimosi, maitinimosi,visatos dėsniams prieštaraujančių įgeidžių siekimas ir tų įgeidžių bei teritorijos gynimas…. Nulis o ne straipsnis, visiškai nesuprantu jo tikslo, jei buvo norima perspėti apie šarlatanus, kas labai abejotina, tai buvo galima ir kitaip tai padaryti, tiesiog pasitelkus pagalbon realius meistrus, mokytojus ir mokinius…

  5. arūnas arūnas rašo:

    norėčiau autoriaus komentaro ką turėjo galvoje sakydamas “saviugda dažniau susidomi žmonės, kurie neturi stabilių vertybių” kas,jo manymu,yra stabilios vertybės.ačiū

  6. Dovilė Dovilė rašo:

    Sakyčiau labai ribotas požiūris ir neprofesionalumas atsiskleidžia tokiose išvadose, kategoriškumas prie gero neprivedė, kaip jau ir matom iš kitų nuomonių. Prisidedu prie tų, kurie sako, jog daug kas iš to, kas čia rašoma yra visiškai šališka

  7. guns guns rašo:

    Taip, psichoterpeutas, dvasininkas, psichologas pjauna grybą ir neišsimokslinę. Štai visokie ajurvedos akademijos vladivastoke profesoriai, lektoriai sensėjai kalbą tiesą ir remiasi tyrimais ir mokslu- Opus magnum.

  8. Vienintelis Vienintelis rašo:

    Žmonės, jūs pasitelkite SAVO protą, ne kitų kalbas. Tai kad paminimas mokslas, tyrimai, kurie tik parodo patį objekto arba reiškinio paviršių – dar nieko neįrodo, o tik parodo dar vieną galimybę iš tūkstančių. Be to, Robertas suplaka mokslą su šventųjų raštų tiesomis ir visą tai pritaiko savo teorijos pagrindimui, tačiau tai ne įrodymas ir ne postulatas. Mokslas atlieka tyrimus, o mokytojas atlieka tik prielaidas po tų tyrimų išvadų. Viskas vyksta tik teoriniame lygmenyje, priimant tai kaip tiesą, tačiau ar visos teorijos pasaulyje pasiteisino, juk butent to jis pats klausia.

  9. Virgis Virgis rašo:

    Grybai “atsibuskit iš letargo miego”. Man gėda kad dar yra tokių straipsnių ir apmaudu dėl jūsų tamsumo. Atjauta jums Su meile ir pagarba

  10. Tiesa Tiesa rašo:

    Ziniasklaida turi nuolatos laikyti visuomene specialioje komos busenoje-tada visuomene dar gyva ,bet nieko nesupranta ir nieko negalvoja.Ji soka,dainuoja, zaidzia ,kepa,keliauja, mylisi ir nesidomi beveik niekuo,isskyrus pinigus.

  11. geras straipsnis geras straipsnis rašo:

    naudingas, būtinas straipsnis, džiaugiuos, kad buvo pastebėta, iškelta problema. ačiū

  12. ? ? rašo:

    kodel gi tie musu garbus psichiatrai taip stengiasi ignoruoti saviugdos mokytoju duodama nauda ir pagalba zmonems? o gi todel, mielieji, kad jie bijo prarasti savo pajamu saltini – musu depresuota, stresuota, ligota visuomene tai ju duona.Kas gi pirks Prozac-us jei vis daugiau zmoniu lankys dvasiniu mokytoju seminarus, kas gi mokes simtus litu psihologui uz seansus… Stai ir “dygsta” tokie straipsniai spaudoje

  13. Dovile Dovile rašo:

    Pasirodo, dar būna tokių straipsnių kaip šis. Kažkuo kvepia tarybiniais laikais…Na, nepakilo pasitikėjimas psichoterapeutu ar dvasininku, greičiau atvirkščiai – po šitokių pasisakymų dar kritiškiau žvelgsiu į jūsų nuomonę.
    Laikai keičiasi, žmonės keičiasi – jiems neužtenka jūsų, mieli psichoterapeutai, vadovėliuose iškaltos sausos tiesos bei labai abejotinų, kartu su chemijos pramone grūdžiamų vaistų. Keičiasi ir mokslas, ar teko girdėti, kad mokslas pripažysta, jog mintis – tai realybė.
    Natūralu, kad žmonės ieško tikrų vertybių, ir jie mato, kad, dažnai, daugelis institucijų,pvz. bažnyčia, mokykla, ligoninė ir pan., yra sustabarėjusios, jos keičiasi lėtai, nenoriai, ir visada- tik spaudžiamos iš apačios.Ir šioms institucijoms visada nepatinka išsišokėliai, drąsūs žmonės, mąstantys kitaip nei parašyta vadovėlyje. Juos sudegins ant laužo (viduramžiais), apšauks šizofrenikais (šiais laikais) ar dar ką sugalvos – nes jie labai nepatogūs. Visoms institucijoms labiausiai patinka nemąstantys, nuolankūs vergai.
    Reiktų straipsnių, kuriuose būtų praanalizuojami saugikliai, kad žmonės nepakliūtų pas visokius šarlatanus, kurių tikrai yra. Bet yra ir puikių dvasinių vadovų, išmintį atradusių per ilgus praktinius ieškojimus, ir nereikia jų nuvertinti. Labai dažnai tokių žmonių mintys praėjus keliolikai ar keliasdešimt metų jau pateikiamos vadovėliuose kaip tiesa. Bet vėl bus kažkas naujo ir vėl bus minia tai smerkiančių…

  14. Jota Jota rašo:

    Visai neblogas straipsnis. O visokiais guru ir supermokytojais, kurių dabar priveisė New Age ideologija, net bijočiau pasitikėti. Visą asmenybės tobulėjimą, visą pagalbą duoda tik vienas Viešpats – Kristus. Yra Bažnyčia, sakramentai, šv. Mišios – tik tinkamai naudokitės jais, pasitikėkite Dievu, – nereiks jokių apsišaukėlių mokytojų.

  15. Rasa Rasa rašo:

    Viduramziu mentalitetas. Be abejones. Gyvenkim tamsoje ir baimeje. Kaip priprate. Tai labai tikra ir niekada neturesite nusivilti niekuom. Garantuota sekme. Jokios rizikos.

  16. Kristina Kristina rašo:

    Koks kvailas straipsnis. Kone kiekvienas sakinys nieko vertas. Norejosi pakomentuoti labiausiai erzinancius, bet nebemaciau prasmes, per daug tokiu vietu. Vertetu daugiau jums pasidometi saviugda, dvasiniai mokytojais ir pagaliau elementariausia zmogaus motyvacija. Niekur neteko matyti kad motyvacija kenkia sveikatai. Atleiskit uz issireiskima, bet cia visiskas niekalas. Tik suerzina tokios internetines siuksles.

  17. Mokslininkas Mokslininkas rašo:

    Apgailėtinas straipsnis, aiškiai nupirktas, siekiant toliau bukinti žmones. Nesakykite to, ko nežinote. Jūs “išsilavinę” žmonės, su visa pagarba Jums – pasiskaitykite mokslinius straipsnius ir video mokslininkų, atlikusių mokslinius tyrimus, kurie daug labiau išsilavinę nei JŪS. Jie nestovi vietoje ir ieško atsakymų į klausimus, kurie seniausiai buvo užglaistyti tų, kurie nori valdyti kitus ir uždirbti iš kitų kvailumo. Straipsnio autorius yra vienas iš pavyzdžių, kaip galima parsiduoti. Gaila man Jūsų. Yra pilna mokslinių idėjų (ir tyrimų), teigiančių, kad materialus pasaulis nėra viskas. Tie, kurie nori pirkti tokius straipsnius kaip šis – tai puikiai žino. Jeigu žmonės žinotų, kas yra DNR, kaip ji veikia, kas yra atomas, kas yra vidinės elektrosrovės organizme, kaip veikia žmogaus mintis, ketinimas, veiksmas, kaip veikia garsas ir spalvos, kas yra sąmonė ir visata – dauguma šio pasaulio žmonių prabustų naujam gyvenimui, naujam sąmoningumui.

  18. Rasa Rasa rašo:

    Straipsnis skirtas nemastanciai aviu bandai.

  19. Lina Lina rašo:

    Prieš keletą dienų dalyvavau Roberto seminaruose. Nuostabus, labai labai toli dvasinio tobulėjimo keliu pažengęs žmogus. Atrodo,turi žinių, daug esi skaičiusi, bet jis taip sugeba viską sudėlioti į savo vietas… Ir išties supranti, kad tik ramybėje, harmonijoje slypi laimė. Ačiū!

  20. Nerijus Nerijus rašo:

    Straipsnyje kunigas Doveika sako tiesą, nors daugelis ir atmetė Krikščionybę, tačiau Dievo žmogui įdėtas dvasingumo-dieviškumo pradas likęs, todėl žmogus ir tenkina dvasinį alkį pas visokius guru ir koučerius:) Grįžkime prie Krikščionybės, joje visos neiškreiptos tiesos išdėstytos jau prieš 2000 metų, ir nereikės ieškoti kitur.

  21. as as rašo:

    MOKSLAS seniausiai irode MEDITACIJOS nauda zmogui,ka cia kliedit?????

  22. KS KS rašo:

    Gal ir galima gynčyti dar abejoti, tačiau taip kategoriškai neigti tai jau juokinga. Ką šie mokslininkai kažin pasakytu apie šamanizmo apeigas pavyzdžiui kurios priklausomybes net heroino panaikina per tris seansus kai tuo tarpu medicina tai daro ilgai ir nelabai sėkmingai. Gal ir nereikėtu tikėti viskuo ir kaip visada reikia turėti savo galvą, tačiau meditaijos, rytų išmintis, tai daug senesni metodai, kurie gal ir nepaaiškinami mūsų mokslo bet veikia. Ir jei nepaaiškinami tai ar negali tai būt mokslo nepakankamas akiplotis? Aš suprantu kad sistemai visiškai nenaudinga kad žmogus būtu laimingas, domėtūsi savimi ir aplinka. Juk sistemai reikia našumo rezultatų, o tam neurotikas pats tinkamiausias įrankis. Dirbt dirbt dirbt. Kiekvienam savo, tačiau aš gal geriau neužkariausiu pasaulio, bet išmoksiu gyvent santarvėj su savimi, aplinka, galėsiu sukurti laimingą šeimą, užauginti emociškai sveikus vaikus. O ką dabar garbina sistema su visais tokiais atsilupusiais psihologais, daktarais ir kitais cinikais? Stresą, darbą, neurozes, pastovų alkio jausmą, nepilnavertiškumą ir kai jau žmogus nebepaveža siūlo visą tai paskandinti alkoholyje arba antidepresantuose? Na jūs kaip norite, bet ne ačiū.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...