2011 Kovo 01

Užsienis

Rusija švenčia Gorbačiovo 80-metį

veidas.lt

2011.03.01 20:08 |Kategorija:  Užsienio naujienos

Federacijos Taryba nevienareikšmiškai vertina pirmojo ir vienintelio SSRS prezidento Michailo Gorbačiovo veiklą. Kovo 2-ąją politikui sukanka 80 metų.

Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkas Sergejus Mironovas paragino kol kas nedaryti galutinių išvadų dėl pertvarkos rezultatų.

“Reikia palikti šį nedėkingą užsiėmimą istorikams. Tuo labiau neskubėčiau kaltinti nuo politikos pasitraukusį Michailą Gorbačiovą, ir ne todėl, kad jis švenčia jubiliejų, o todėl, kad suprantu, kokia didžiulė atsakomybė tenka valdžioje esančiam asmeniui ir kokį didžiulį stresą jis patiria, pasitraukdamas iš valdžios. Tuo labiau taip, kaip atsitiko su Gorbačiovu. Daugelis palūžta, tačiau Michailas Sergejevičius viską atlaikė”, – agentūrai “Interfax” sakė S.Mironovas.

Jis papasakojo, kad pertvarkos metais dirbo geologu Mongolijoje. “Kai vyko pirmasis liaudies deputatų suvažiavimas, iš Mongolijos atsiunčiau telegramą, kurioje pritariau demokratinėms permainos šalyje. Tuomet mane užsipuolė daugelis. Ir greičiausiai būtų išmetę iš savo partijos ne tik mane, bet ir patį Gorbačiovą”, – sakė Federacijos Tarybos pirmininkas ir pridūrė, kad pertvarkos priešininkai iki šiol gailisi, kad tada to nepadarė.

“Tačiau ir Gorbačiovo planams nebuvo lemta išsipildyti. Gorbačiovo epocha baigėsi žlugimu. Matyt, kiekvienas šalies pilietis, kuriam daugiau nei 40 metų, skirtingai vertina tą lūžio laikotarpį. Čia galima vardinti ir džiaugsmingus įvykius, ir skaudžius nuostolius”, – įsitikinęs S.Mironovas.

Federacijos Tarybos deputatas, buvęs Michailo Gorbačiovo laikų Ministrų Tarybos pirmininkas Nikolajus Ryžkovas pagrindine istorine ir politine M.Gorbačiovo klaida laiko SSRS žlugimą.

“SSRS žlugimas, įvykęs dėl Gorbačiovo kaltės, buvo tragedija milijonams žmonių. Nežinau, ar Gorbačiovas tai suprato, ar suvokia šiandien savo atsakomybę už Sovietų Sąjungos žlugimą – tai buvo jo neįgudusių, nelogiškų ir nenuoseklių veiksmų rezultatas. Į istoriją jis įeis kaip griovėjas, o ne kūrėjas. Ir SSRS sugriovimo jam niekada neatleis tie žmonės, kurie išgyveno šią tragediją”, – sakė N.Ryžkovas.

Antroji klaida, pasak jo, buvo ta, kad M.Gorbačiovas paleido SSRS KP. “Juk jis išaugo iš komunistų partijos, jos dėka tapo politikos veikėju. Greitai kildamas partinės karjeros laiptais tapo generaliniu sekretoriumi. Nepaisant trūkumų, komunistų partiją reikėjo išsaugoti, ją reikėjo reformuoti, tačiau M.Gorbačiovas geriau nusprendė 1991 metais komunistų partiją paleisti”, – sakė agentūros pašnekovas.

Pasak J.Ryžkovo, tuo laikotarpiu, kai jis dirbo kartu su M.Gorbačiovu, šis iš pradžių palaikęs jo ekonomines reformas, kurias darė būdamas premjeru. “Tačiau vėliau perėjo į Jelcino pusę. Gorbačiovas mokėjo gerai prisitaikyti. Jis palaikė 500 dienų reformą, nors jam sakiau, kad tai bus tragedija mūsų šaliai, ir kad šalis nepasirengusi tokioms kardinalioms ir greitoms Jelcino-Gaidaro reformoms”, – sakė N.Ryžkovas.

N.Ryžkovas prisiminė, kad 1985 metais generaliniu sekretoriumi tapęs M.Gorbačiovas turėjo didžiulį liaudies palaikymą. “Iki Gorbačiovo per pustrečių metų vienas po kito mirė trys generaliniai sekretoriai – Brežnevas, Andropovas, Černenka, ir staiga pasirodo Gorbačiovas, pakankamai jaunas politikas, kuris kalba be popierėlio ir drąsiai bendrauja su žmonėmis. Tačiau dešimtojo dešimtmečio pradžioje šio didžiulio palaikymo nebeliko, jo autoritetas labai sumenko”, – pasakojo N.Ryžkovas.

Jį stebina tai, kad savo 80-metį M.Gorbačiovas minės ne Rusijoje, o Londone. “Nesuprantu, juk Gorbačiovas rusas, ir reikėtų jubiliejų minėti čia, su savo liaudimi, o ne užsienyje, ir tai dar kartą daug pasako, koks yra Gorbačiovo charakteris”, – įsitikinęs N.Ryžkovas.

Pasak politiko, nesunkiai galima paaiškinti, kodėl M.Gorbačiovas labiau mylimas Vakaruose, nei Rusijoje. “Daug dešimtmečių Vakarai ir, ypač JAV, svajojo apie Sovietų Sąjungos žlugimą, ir štai atėjo Gorbačiovas ir tą padarė per šiek tiek daugiau nei penkerius metus. Gorbačiovas vykdė tą politiką, kuri tarnavo ne Sovietų Sąjungos ar Rusijos žmonių, o JAV ir Vakarų šalių interesams. Todėl jis ten yra mylimas ir palaikomas, tačiau dabartinių Gorbačiovo pasisakymų vienu ar kitu dabartinės Rusijos politikos klausimu negalima vertinti rimtai. Jie rimtai vertinami tik Vakaruose, nes ten realios Rusijos padėties niekas nesupranta, neišmano mūsų tikrovės visų niuansų”, – pažymėjo N.Ryžkovas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...