2011 Vasario 11

Užsienis

Rusai ir japonai tarsis dėl Kurilų

veidas.lt

Japonijos užsienio reikalų ministras Seiji Maehara (Seidžis Maehara) penktadienį pradeda savo vizitą Maskvoje, tarp šalių smarkiai paaštrėjus įtampai dėl ginčijamų Kurilų salų.

Japonijos URM vadovas per derybas su Rusijos diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu apsvarstys Kurilų klausimą, taip pat Rusijos ir Japonijos ekonominio bendradarbiavimo perspektyvas.

Trečiadienį Rusijos URM pareiškė, kad nedraugiški Japonijos vadovybės teiginiai apie Rusiją rimtai sugadino dialogo dėl taikos sutarties atmosferą, ir paragino Tokiją iš principo pakeisti požiūrį į Rusiją.

Kalbėdamas spaudos konferencijoje Maskvoje Rusijos URM oficialusis atstovas Aleksandras Lukaševičius sakė, kad per būsimas Rusijos ir Japonijos užsienio reikalų ministrų derybas Maskvoje “reikiamas dėmesys bus skiriamas taikos sutarčiai, dėl kurios dialogo atmosferą sugadino žinomi įvykiai, susiję su “šiaurinių teritorijų” diena ir tais Japonijos vadovybės teiginiais, labai nedraugiškais Rusijai”.

“Mes tikimės, kad kolegos Japonijoje iš principo pakeis požiūrį į Rusiją”, – pabrėžė A.Lukaševičius.

“Mūsų nuomone, dabar labai laikas sugrąžinti mūsų santykius į normalią vagą ir pamėginti ištaisyti juos būtinomis abiejų šalių pastangomis”, – sakė RF URM atstovas.

Kaip jau pranešta, per šią savaitę Japonijoje paminėtą vadinamųjų Šiaurinių teritorijų dieną dešiniųjų nacionalistai priešais Rusijos ambasadą Tokijuje išniekino Rusijos vėliavą, o šalies premjeras Naoto Kanas (Naotas Kanas) pavadino “neatleistinu įžeidimu” Rusijos vadovo Dmitrijaus Medvedevo kelionę į Kurilus.

D.Medvedevas pernai lapkritį pirmasis iš Rusijos vadovų aplankė ginčijamas salas. Po jo Kuriluose apsilankė virtinė aukštų Rusijos pareigūnų.

Japonijos užsienio reikalų ministerija ne kartą pareiškė protestą prieš Rusijos oficialių asmenų keliones į Kurilus.

Savo vizito į Maskvą išvakarėse S.Maehara taip pat įspėjo, kad Tokijas neketina peržiūrėti savo pozicijos dėl Kurilų. Ministras pareiškė žurnalistams, kad, “tarptautinės teisės požiūriu, šiaurinės teritorijos (taip Japonijoje vadinami Pietų Kurilai) – tai Japonijos dalis”.

“Nepriklausomai nuo to, kiek Rusijos pareigūnų aplankys šias teritorijas, kad ir kas ten nuvažiuotų, kad ir kaip būtų didinama ar mažinama ten kariuomenė, juridinis vertinimas nesikeis. Mūsų valia nuo viso to nesudrebės”, – pabrėžė S.Maehara.

Drauge interviu laikraščiui “Izvestija”, išspausdintame ketvirtadienį, Japonijos URM vadovas pabrėžė, kad teritorinę problemą dėl Kurilų salų galima išspręsti vedant ramias derybas ir laikantis savitarpio pasitikėjimo.

“Dėl teritorinės problemos kartais kyla emocingas abiejų šalių piliečių susipriešinimas. Bet emocijomis problemos negalima išspręsti. Būtina vesti derybas ramioje aplinkoje, ieškoti abiem šalims priimtino sprendimo varianto. Sprendimas įmanomas”, – sakė S.Maehara.

“Reikia pasitikėti Japonijos ministro pirmininko Naoto Kano ir Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo lyderyste, taip pat tikėti abiejų tautų išmintimi ir protu. Ir dėti visas pastangas, kad problema būtų išspręsta remiantis tarpusavio pasitikėjimu”, – sakė ministras.

Drauge jis apgailestavo, kad klausimas, jam priklauso keturios Kurilų salos, tebėra neišspręsta problema.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...