2017 Gegužės 30

Rudens meilė pavasariui: Žemaitė ir Emmanuelis Macronas

veidas.lt

Adolfas SIROTKA

„Etaloninis“ lietuviškos meilės vaizdinys labiau siejamas, pavyzdžiui, su Vinco Mykolaičio-Putino romanu „Altorių šešėlyje“, o ne su Žemaitės meilės laiškais 30 metų jaunesniam vyrui. Nedidelė bėda – feministės padarys savo darbą ir kada nors Žemaitės jausmų istorija bus dar geriau išdarinėta nei dabar.

Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono sutuoktinės brandus amžius traukia žioplių dėmesį, kursto apkalbas. O praprusęs lietuvis iškart prisimena Juliją Žymantienę-Žemaitę.

Pakeliui į mokyklinius vadovėlius įstrigusi rašytojos meilė – tai, ką kinai vadina rudens potraukiu pavasariui. Tai vyresnės meilė jaunesniam.

Donata (pavardė redakcijai nežinoma) tinklaraštyje „Vakar buvau teatre“ rašo apie Žemaitės pjesę: „… „Trys mylimos“ siužetas yra paprastas kaip dvi kapeikėlės: samdinys vilioja tris moteris vienu metu – našlę šeimininkę ir dvi jos dukteris. Aišku, nė vienos nemyli, o pasipinigavęs iš jų planuoja su tikrąja mylimąja Barbele pabėgt toli, toli. Žemaitės kūrinyje galima įžvelgti autobiografinių motyvų – ji pati, būdama šešiasdešimties metų, įsimylėjo trisdešimčia metų jaunesnį vyrą, kuris… vedė jos dukterį! Negana to, prieš tai piršosi josios dukteriai, taigi, Žemaitės anūkei. Santa barbara, ne kitaip.“ (https://vakarteatre.wordpress.com/)

Ne scenoje, o gyvenime Žemaitės mylimasis Konstantinas Petrauskas vedė rašytojos dukterį Juzefą, su kuria susipažino nešiodamas jai motinos laiškus. Prieš tai rėžė sparną apie Juzefos dukterį, Žemaitės anūkę. Galiausiai pati Žemaitė patarė Juzefai ištekėti už Konstantino. Detalės – Aldonos Ruseckaitės knygoje „Žemaitės paslaptis“.

„Trijų mylimųjų“ jaunikis Kozeris – ne toks jau neturtėlis ir ne samdytas berniukas kaip kitas pjesės personažas Liudvikas. Bet kartais nutinka, kad vyras nusamdomas. Apie ispanės kunigaikštienės Albos sutuoktinį, kuris buvo už ją jaunesnis 24 metais, po kunigaikštienės mirties 2014 m. rašyta: savo „žaisliniam berniukui“ ji nepaliko nieko. Bet nepaliko todėl, kad jis nebuvo samdinys. Alfonso Diezas, prieš susituokdamas su kunigaikštiene 2011 m., atsisakė bet kokių teisių į jos palikimą, mat tuokėsi iš meilės. O šešiems velionės vaikams iš pirmosios santuokos buvo padalyta didesnė dalis jos 2,2 mlrd. dolerių vertės turto. Be viso kito, ir 50 tūkst. meno kūrinių kolekcija, 18 tūkst. knygų bei rankraščių biblioteka, kurioje pirmasis „Don Kichoto“ leidimas ir Kristupo Kolumbo laiškai.

Maria del Rosario Cayetana Fitz-James Stuart y de Silva, 18-oji kunigaikštienė Alba, gimė 1926 m. Ispanijos grandų šeimoje. Pirmąkart ji ištekėjo 1947 m. už labai kilmingo ispano. Teigiama, kad vestuvės, į kurias suvažiavo pulkai Europos aristokratų, kainavo apie 8 mln. dolerių. Tapusi našle, kunigaikštienė 
 1978 m. ištekėjo antrąkart už aštuoneriais metais jaunesnio teologijos profesoriaus, buvusio kunigo
jėzuito. Po vyro mirties 2001-aisiais ji dešimtmetį našlavo ir vėl ištekėjo už A.Diezo, nors vaikai kunigaikštukai ir Ispanijos karalius nepritarė vedyboms su buvusiu valstybės tarnautoju, viešųjų ryšių bendrovės savininku. Dar 2008-aisiais sušnekę apie vedybas, įsimylėjėliai savo pasiekė po trejų metų. Jaunamartei tada buvo 85-eri, jaunikiui – 61-i.

Dvidešimt trisdešimt metų už jaunikį vyresnė nuotaka – ne rekordas. 2003-iaisiais pasimirė 101 metų sulaukusi Leni Riefenstahl. Prie jos budėjo keturiais dešimtmečiais jaunesnis Horstas Kettneris, susituokęs su ja tais pat metais. Jie buvo kartu nuo 1968-ųjų – tada Horstui buvo dvidešimt. L.Riefenstahl, Adolfo Hitlerio labai vertinta režisierė, įėjo į istoriją dviem filmais, kurie dabar laikomi kino šedevrais. Tai 1935 m. sukurtas „Valios triumfas“ apie nacių partijos suvažiavimą bei Berlyno olimpiadai skirtas filmas „Olimpija“ (1936 m.). 1944 m. L.Riefenstahl buvo ištekėjusi už bendraamžio vermachto majoro Peterio Jacobo, tačiau po trejų metų pora išsiskyrė. Metai prieš L.Riefenstahl mirtį juodu su H.Kettneriu, jos ilgamečiu operatoriumi, dar nardė su akvalangais ir filmavo po vandeniu.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas” arba pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-21-2017-m

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...