2010 Gruodžio 20

Rinkimai

“Rinkimai Baltarusijoje – nedemokratiški”

veidas.lt

Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis pirmadienį pareiškė, jog Lietuva pritaria tarptautinių stebėtojų vertinimui, kad sekmadienį įvykę Baltarusijos prezidento rinkimai buvo nedemokratiški.

Ministras taip pat pranešė, kad Baltarusijoje po rinkimų buvo sulaikyta viena Lietuvos pilietė, o provokacijos Minske prieš išvaikant demonstrantus, kaip įtariama, buvo surežisuotos.

“Lietuva palaiko Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) išsakytą poziciją, kad rinkimai iš esmės vertinti kaip nedemokratiški”, – pirmadienį žurnalistams sakė A.Ažubalis.

Nors pasirengimo rinkimams metu, anot jo, buvo pastebima pagerėjimo ženklų, tačiau situaciją “labiausiai pablogino rinkimų balsų skaičiavimo procedūros, kurios daugelyje vietų buvo neskaidrios”. Tą, pasak ministro, pokalbio telefonu metu jam patvirtino ESBO pirmininko specialusis atstovas rinkimams Kimo Kiljunenas.

“Stebėtojai negalėjo prieiti, negalėjo matyti. Techninių procesus rinkimų komisija administravo gerai ir skaidriai, tačiau jai trūko nešališkumo. Čia mes matome neadekvatų santykį. Baltarusijoje rinkimų komisijos narių buvo paskirta 70 tūkst. Opozicija oficialiai galėjo deleguoti tik 210 stebėtojų, kas yra juokingas skaičius”, – vardijo A.Ažubalis.

Pasak jo, pirminį rinkimų vertinimą sugadino ir “brutalus” Baltarusijos jėgos struktūrų elgesys sekmadienio vakarą su Minsko centre susirinkusiais demonstrantais.

“Aš tik galiu pacituoti tą patį K.Kiljuneną, kuris aiškiai pasakė, kad tai, ką jis matė, jo nuomone, buvo surežisuota. Turiu minty tam tikrus provokacinius veiksmus iš minios, kada buvo daužomi stiklai. (…) Jie laukė, kol bus pradėti daužyti stiklai, kai stiklai buvo pradėti daužyti, jie išbėgo”, – kalbėjo A.Ažubalis.

Pasak jo, Lietuva prisijungė prie ES, kuri reikalauja atskleisti, kur yra septyni sulaikyti opozicijos kandidatai į prezidentus.

“15 val. įvyko ES ambasadorių susirinkimas Minske, buvo įteikta nota Baltarusijos užsienio reikalų ministerijai su prašymu paaiškinti ir informuoti, kur yra sulaikyti septyni kandidatai”, – sakė A.Ažubalis.

Ministras taip pat pranešė, kad Baltarusijoje yra sulaikyta viena Lietuvos pilietė.

“Diplomatai pasikvietę Baltarusijos ambasadorių Lietuvoje paprašė paaiškinti, kodėl buvo sulaikyta Lietuvos pilietė. Sakė, kad aiškinsis. Mes parodėme, kad nemotyvuotas elgesys pareigūnų kitoje valstybėje, aš manau, yra netoleruotinas”, – teigė ministras.

Baltarusijos jėgos struktūros panaudojo jėgą išvaikyti protesto akciją, kuri surengta po sekmadienį vykusių prezidento rinkimų. Oficialiais duomenimis, prezidentu perrinktas Aleksandras Lukašenka gavo beveik 80 proc. balsų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...