2010 Gruodžio 14

Spaudos aktualija

Ribos vartojimo paskolų palūkanas

veidas.lt

Kitų metų viduryje Lietuva gali tapti vienintele Europos Sąjungos (ES) valstybe, ribojančia vartojimo paskolų palūkanas ir mokesčius.

“Lietuvos rytas” rašo, kad Teisingumo ministerija jau rengia tokį siūlymą Seimo svarstomam Vartojimo kreditų įstatymo projektui, kurio, tikimasi, Seimas imsis dar šį mėnesį.

Jeigu paaiškėtų, kad išduotos vartojamosios paskolos kaina nėra sąžininga, kredito gavėjas gali ją užginčyti ir sumažinti.

„Lietuvos rytas“ rašo:

„Jeigu paaiškėtų, kad išduotos vartojamosios paskolos kaina nėra sąžininga, kredito gavėjas gali ją užginčyti ir sumažinti. Taip rengiamą siūlymą apibūdino teisingumo viceministras Tomas Vaitkevičius.

„Palūkanas riboja dešimt ES šalių. Lietuvoje rengiame visos paskolos kainos ribas: ne tik palūkanas, bet ir įvairius mokesčius”, – sakė T.Vaitkevičius.

Už nesąžiningas palūkanas būtų numatytos ir baudos.

Nors ryžto nužymėti paskolų kainas jau pakanka, dar neaišku, kaip bus nustatoma jų riba.

Dėl to tarpusavyje nesutaria komerciniai bankai, paprastai teikiantys didesnio dydžio kreditus ilgesniam laikotarpiui, bei mažesnes paskolas siūlančios greitųjų kreditų bendrovės.

Pastarosios iš esmės sutiko, kad kredito kaina negalėtų būti daugiau nei pusantro karto didesnė, nei tuo metu vidutinė rinkoje. Tačiau tokia riba būtų skaičiuojama paskiriems paskolų segmentams. Pavyzdžiui, vienokia galiotų trumpalaikėms, kitokia – ilgalaikėms vartojamosioms paskoloms.

Kol kas nėra aišku nei kas atrinktų kreditų segmentus, nei kokie jie galėtų būti.

Vidutines kainas nustatyti būtų nesunku, nes naujasis įstatymas įpareigotų registruoti visus vartojamuosius kreditus.

Savo ruožtu komerciniai bankai siūlo, kad skaičiuojant didžiausias leistinas palūkanas būtų vadovaujamasi Lietuvos banko skelbiamu vartojamųjų paskolų vidurkiu. Šiuo metu jis yra apie 15 procentų.

Tačiau greitųjų kreditų bendrovės tikina, kad tokia riba priverstų užsidaryti visas panašias įmones. Mat greitųjų paskolų metinės palūkanos paprastai gerokai viršija 100 procentų.

„Moment Credit” generalinis direktorius Viktoras Milkevičius svarsto, kad daugumos kreditų kainų naujovė nepakeistų.

„Ribojimas labiau skirtas norintiems pelnytis iš rizikingu klientu laikomo žmogaus, kuriam labai reikia pinigų”, – sakė V.Milkevičius.

Didesnes nei leistina palūkanas bendrovė galėtų pateisinti tuo, kad kreditui suteikti turėjo neįprastai daug išlaidų.

„Pavyzdžiui, jei sutartis pasirašyta atvykus pas klientą į namus”, – svarstė T.Vaitkevičius.“

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...