2011 Kovo 01

Rusija

Režimo pasikeitimas Rusijoje neįmanomas

veidas.lt

Režimo pasikeitimas Rusijoje per revoliuciją pagal įvykių arabų pasaulio šalyse pavyzdį neįmanomas, tikina susirūpinę tuo, kas vyksta, vadovai gyventojų, kurių trečdalis pranašauja Egipto scenarijaus pasikartojimą.

Kruvinas režimų keliose Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų šalyse žlugimas sukėlė diskusiją apie šių įvykių įtaką panašiems autoritariniams režimams kitose pasaulio dalyse.

Nepriklausomas J.Levados sociologijos centras paskelbė vasarį apklausos rezultatus, pagal kuriuos daugiau kaip trečdalis piliečių mano, kad Egipto revoliucija gali pasikartoti Rusijoje.

Parlamento aukštųjų rūmų pirmininkas ir Dūmoje atstovaujamos lojalios Kremliui partijos “Teisingoji Rusija” lyderis Sergejus Mironovas į šį trečdalį neįeina. Pirmadienį jis pavadino analogijas su Egiptu, Libija ir kitomis arabų šalimis “pritemptomis už ausų”.

“Jos neatsakingos ir provokuojamos… Nėra jokio pagrindo sakyti, kad dabartinėje Rusijoje bręsta kažkokia revoliucinė situacija”, – sakė žemųjų rūmų pirmininkas, kurio pareiškimas išspausdintas jo tinklalapyje.

Jo skaičiavimais, turistų pamėgtuose Egipte ir Tunise lankėsi milijonai Rusijos gyventojų.

“Taigi nėra poreikio įtikinėti ką nors, kiek skiriasi mūsų šalys ir pagal gyvenimo būdą, ir pagal politines tradicijas, ir pagal visuomenės veikimo ypatumus”, – sakė S.Mironovas.

Jis pripažino, kad Rusijoje “yra labai daug opių socialinių ir ekonominių problemų, yra didžiulis turtinis susisluoksniavimas”, bet yra įsitikinęs, kad šiuos sunkumus galima įveikti esant dabartiniam politiniam režimui.

Opozicija sako, kad Rusijos “valdžios vertikalės” pagrindą sudaro žaliavų rentos monopolinis pardalijimas, savivalė ir korupcija, manipuliavimas rinkimais ir teismu, žiniasklaidos cenzūra – požymiai, kurie pasireiškė subyrėjusiose arabų diktatūrose ir išliekantys posovietinėje erdvėje.

Prezidentas Dmitrijus Medvedevas sausį pavadino daug metų valdžiusio lyderio Tunise nuvertimą “svarbia pamoka bet kuriai valdžiai”, paragindamas kolegas “nemiegoti ant laurų, sėdint patogiuose krėsluose”.

“Kai valdžia nespėja su visuomenės raida, neatsako į liaudies lūkesčius, viskas baigiasi labai liūdnai, prasideda dezorganizacija ir sumaištis”, – sakė jis Pasaulio ekonomikos forume Davose.

Tačiau artėjant revoliucijos bangai D.Medvedevas pataisė paaiškinimą, apkaltindamas režimų pasikeitimu destruktyvias jėgas, rezgančias planus ir prieš Rusijos vadovybę.

“Reikia žiūrėti tiesai į akis. Tokį scenarijų jos anksčiau rengė ir mums, o dabar jos juo labiau mėgins jį įgyvendinti”, – sakė prezidentas pasitarime su jėgos struktūrų vadovais Vladikaukaze, pažadėdamas, kad “šiam scenarijui bus užkirstas kelias”.

RINKIMAI IR AUKOS

Jo įtakingesnis partneris valdžios tandeme Vladimiras Putinas, kurio sugrįžimo į Kremlių per 2012 metų rinkimus laukia daug kas, sakė, jog susirūpinęs dėl įvykių arabų pasaulyje, nes tai gali atsiliepti nestabiliam, daugiausia musulmoniškam Šiaurės Kaukazui.

V.Putinas, pasirinkęs demokratijos apribojimą kaip kovos su terorizmu receptą, nepakeitė savo požiūrio ir vėl nurodė europiečiams ir tėvynainiams laisvo valios pareiškimo pavojus.

“Aš atsimenu, kaip visiškai neseniai mūsų partneriai aktyviai ragino surengti laisvus demokratinius rinkimus Palestinos autonomijoje. Puiku, šaunuoliai. Na, ir juos laimėjo “Hamas”. Jis tučtuojau buvo paskelbtas teroristine organizacija ir pradėta su juo kovoti”, – sakė premjeras Briuselyje praėjusį ketvirtadienį.

“Aš atsimenu, kai pas mus 1999 metais vyko rinkimai, demokratiniai rinkimai, vienoje Šiaurės Kaukazo respublikų. Rinkimai vyko pagal etninį principą ir juos laimėjo ta šalis, kurioje buvo daugiau balsų. Ir tą pačią naktį – aš noriu pabrėžti: tą pačią naktį – žmonės griebėsi šautuvų ir prasidėjo šaudymas, krito pirmosios aukos”, – papasakojo V.Putinas.

Šiais metais šalyje vyks eiliniai parlamento rinkimai, kuriems artėjant apklausos rodo, kad mažėja V.Putino valdžios partijos “Vieningoji Rusija” populiarumas.

Vakarai nepripažino sąžiningais ir laisvais nė vienų rinkimų Rusijos Federacijoje nuo to laiko, kai į valdžią atėjo V.Putinas.

Tačiau stebėtojų ir opozicijos nuolat fiksuojamos balsų skaičiavimo machinacijos, dėl kurių kyla maištai kitose šalyse, neskėlė masinio Rusijos rinkėjų nepasitenkinimo, nors dėl kainų augimo ir nedarbo jie murma.

J.Levados centro duomenimis, dauguma Rusijos gyventojų ilgisi valstybinio planavimo ekonomikoje ir sovietinės skirstomosios sistemos.

+370 5 2058525

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...