2010 Gruodžio 30

Rinkimai Baltarusijoje

Kaltinimai Baltarusijos opozicijai

veidas.lt

Baltarusijos pareigūnai ketvirtadienį pateiks kaltinimus dėl riaušių kurstymo penktam opozicijos lyderiui, kuris neseniai vykusiuose prezidento rinkimuose buvo šalies vadovo Aleksandro Lukašenkos varžovas.

Rinkimus pralaimėjusiam kandidatui Aleksejui Michalevičiui kaltinimai tikriausiai bus pateikti ketvirtadienį, jo advokatas Olegas Agejevas sakė naujienų agentūrai AFP. Keturių kitų kandidatų teisininkai trečiadienį sakė, kad kaltinimai jiems jau pateikti.

“Kaltinimai dėl masinių neramumų organizavimo buvo paskelbti Vladimirui Nekliajevui”, – nurodė jo advokatė Tamara Fidorenko.

V.Nekliajevas dar prieš masinę protesto demonstraciją, vykusią po ginčijamų rinkimų, buvo smarkiai sumuštas ir išvežtas į ligoninę.

Tokie patys kaltinimai buvo pateikti kandidatams Andrejui Sanikovui, Nikolajui Statkevičiui ir Vitalijui Rymaševskiui, jų advokatai sakė AFP.

Visi penki suimti kandidatai laikomi kalėjime, kurį kontroliuoja Baltarusijos valstybės saugumo tarnyba KGB. Taip pat pradėtas tyrimas dėl kitų dviejų kandidatų – Grigorijaus Kostusevo ir Dmitrijaus Uso – veiklos; jiems uždrausta išvykti iš šalies.

Vyriausybės vykdomame ikiteisminiame tyrime iš viso 26 asmenys įtariami “masinių neramumų” organizavimu Minske gruodžio 19 dieną, kai dešimtys tūkstančių žmonių susirinko vienoje centrinėje aikštėje, protestuodami prieš A.Lukašenkos perrinkimą.

Be septynių buvusių kandidatų, į įtariamųjų sąrašą taip pat įtraukti jų rinkimų kampanijų vadovai, patikėtiniai ir kiti opozicijos aktyvistai.

Jeigu opozicijos atstovų kaltė būtų įrodyta, jiems gresia iki 15 metų laisvės atėmimo.

Nors ir sužeistas, V.Nekliajevas praeitą savaitę buvo paimtas iš ligoninės KGB pareigūnų.

Tuo tarpu trečiadienį jam buvo smarkiai pakilęs kraujospūdis, sakė jo advokatė. “Jeigu ne kameros draugai, jis būtų miręs”, – nurodė teisininkė.

A.Sanikovas ir V.Rymaševskis taip pat nukentėjo, kai buvo sulaikomi.

Milicija Minske išvaikė dešimtis tūkstančių demonstrantų, protestavusių prieš rinkimų rezultatus, taip pat sulaikė daugiau nei 600 žmonių.

Oficialūs rinkimų rezultatai rodo, kad A.Lukašenka laimėjo triuškinama persvara, surinkęs beveik 80 proc. balsų.

Rusijos premjeras Vladimiras Putinas trečiadienį išsakė palaikymą A.Lukašenkos perrinkimui ketvirtai kadencijai, nors jį kritikavo Europos Sąjungos (ES) šalių vyriausybės.

“Nesekiau šių rinkimų, tačiau sprendžiant iš balsavusiųjų skaičiaus, atrodo aišku, kad Baltarusijos žmonių pasirinkimas turėtų būti gerbiamas”, – V.Putino pasisakymą citavo naujienų agentūra “Interfax”.

Tuo tarpu kelios Vakarų šalys pareiškė, kad šie rinkimai buvo suklastoti, taip pat pasmerkė susidorojimą su opozicijos aktyvistais.

Netgi Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas kaimyninės Baltarusijos lyderį pasveikino su pergale tik po savaitės.

Trečiadienio vakarą buvo paleisti apie 300 žmonių, kurių daugumai baigėsi skirtas dešimties dienų arešto terminas.

Kaip praneša Rusijos URM, Baltarusijos tarnybos taip pat paleido vienuolika suimtų Rusijos piliečių. Rusija antradienį buvo iškvietusi Baltarusijos ambasadorių dėl šių asmenų sulaikymo.

A.Lukašenka, Vašingtono anksčiau pramintas paskutiniu Europos diktatoriumi, po rinkimų pažadėjo imtis griežtų priemonių prieš opozicijos protestų organizatorius, perspėdamas, kad jie “užkabino ne tą žmogų”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...