2011 Sausio 05

Užsienis

Respublikonų partija perima Atstovų Rūmų kontrolę ir sieks mesti iššūkį Obamai

veidas.lt

Respublikonų partija trečiadienį perima Atstovų Rūmų kontrolę, neslėpdama ryžto kišti pagalius į ratus prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai) ir žadėdama visuomenei mažesnės valdžios bei mažesnių išlaidų erą.

Demokratų lyderė Nancy Pelosi (Nensi Pelozi) per pirmąjį Kongreso posėdį, kuris prasidės 19 val. Lietuvos laiku, perduos Atstovų Rūmų pirmininko plaktuką respublikonui Johnui Boehneriui (Džonui Beineriui), ketinančiam skubiai surengti balsavimą dėl prezidento sveikatos apsaugos sistemos reformos atšaukimo.

Tai buvo vienas iš Respublikonų partijos pažadų prieš lapkritį vykusius kadencijos vidurio rinkimus, po kurių ji susigrąžino Kongreso žemųjų rūmų kontrolę.

Atstovų Rūmuose respublikonai turėtų įtikinama persvara laimėti balsavimą, tačiau Senatą vis dar kontroliuoja demokratai, todėl čia B.Obamos politinių oponentų iniciatyva dėl sveikatos apsaugos sistemos reformos atšaukimo nesulauks būtino palaikymo.

Nauji veiksmai dėl sveikatos reformos atšaukimo – būsimas atitinkamos iniciatyvos priėmimas žemuosiuose Kongreso rūmuose ir jos “numarinimas” Senate – puikiai iliustruoja aklavietę, kurioje dėl susipriešinusios valdžios bus įstatymų leidybos procesas per dvejus paskutinius B.Obamos kadencijos metus.

Vis dėlto B.Obama pareiškė, kad tokiu metu, kai šalies ekonomikos atsigavimas vangus, o nedarbo lygis siekia beveik 10 proc., jis viliasi, jog Kongreso sesijos metu respublikonai sušvelnins savo griežtas ideologines pozicijas.

“Esu beveik tikras, kad jie suvoks, jog mūsų darbas yra vadovauti ir užtikrinti, kad suteikiame darbo vietas Amerikos žmonėms ir kuriame konkurencingą XXI amžiaus ekonomiką”, – sakė prezidentas antradienį, sugrįžęs iš Havajų, kur dvi savaites atostogavo.

Pasak B.Obamos, abi pusės gali pasiremti paskutiniu ankstesnio Kongreso posėdžiu praėjusių metų pabaigoje, kai buvo pasiektas kompromisas, atvėręs kelią nedidinti pajamų mokesčių,

pratęsti bedarbio pašalpų mokėjimą ir sumažinti socialinio draudimo mokestį.

Galbūt tai tik sutapimas, bet visuomenės pritarimas B.Obamos darbui prezidento poste išaugo iki 50 proc., rodo naujausia autoritetingos viešosios nuomonės tyrimo agentūros “Gallup” apklausa.

Beveik visą pastarąjį pusmetį apklausose palankiai prezidento veiklą vertino apie 45 proc. respondentų. Pastarąjį kartą 50 proc. žymą jis buvo pasiekęs pernai baigiantis pavasariui.

Daug politikų įsitikinę, kad amerikiečiai nori didesnio partijų sutarimo.

Tuo tarpu N.Pelosi, rengdamasi užleisti Atstovų Rūmų pirmininko postą J.Boehneriui, toliau kurstė partinę priešpriešą.

Demokratė, kuri prieš ketverius metus tapo pirmąja moterimi, išrinkta žemųjų Kongreso rūmų pirmininke, pareiškė, kad jos partija norės dirbti su respublikonais, kai jie pasiūlys “pozityvius sprendimus”.

Tačiau tuo pat suskubo pavadinti respublikonus veidmainiais už jų iniciatyvą atšaukti sveikatos apsaugos sistemos reformą.

Kongreso biudžeto valdybos vertinimu, sveikatos apsaugos sistemos reforma leis per ateinantį dešimtmetį kiek sumažinti didžiulį federalinio biudžeto deficitą. Toks rezultatas atitinka respublikonų raginimus mažinti išlaidas. Atšaukus reformą deficitas padidėtų, įspėjo N.Pelosi.

Pasak jos, Atstovų Rūmų demokratai sutelks dėmesį į naujų darbo vietų kūrimą, ekonomikos skatinimą ir federalinio biudžeto deficito mažinimą. Praėjusiais biudžetiniais metais, kurie baigėsi rugsėjį, deficitas pasiekė 1,3 trilijono JAV dolerių – tuo laikotarpiu ir Kongresą, ir Baltuosius rūmus kontroliavo demokratai.

Atstovų Rūmų respublikonai taip pat pažadėjo narstyti po kaulelį prezidento programas bei jo politinę veiklą ir tokiu būdu užbaigti pastarųjų dvejų metų praktiką, kai komitetų pirmininkų postus užėmę demokratai buvo iš esmės atrišę B.Obamos administracijai rankas.

Respublikonai tvirtina, kad kviesis svarbiausius administracijos pareigūnus į Kongresą pasiaiškinti, kaip jie leidžia valstybės pinigus. Draugišką komitetų pirmininkų demokratų toną pakeis griežti respublikonų reikalavimai atsakyti į tokius klausimus: Koks šios programos tikslas? Ar tai geriausias būdas panaudoti mokesčių mokėtojų pinigus?

Pagrindinis respublikonų tyrėjas Darrellas Issa (Darelas Isa) jau pareiškė nekantraująs pradėti apklausas.

D.Issa, užimsiantis didelę įtaką turinčio Atstovų Rūmų Priežiūros ir valdymo reformų komiteto pirmininko postą, ypač aršiai kritikavo B.Obamos ekonomikos skatinimo paketą, kurį vadina lėšų švaistymu.

Konservatyvus respublikonų sparnas, kuriam priklauso nemažai naujai išrinktų Kongreso narių, remiamų ultrakonservatyvaus Arbatėlės judėjimo, pageidauja, kad išlaidos būtų apkarpytos tuojau pat.

Pirmuoju išbandymu taps balsavimas dėl įstatymo projekto, numatančio didžiulius asignavimus, kurie būtini siekiant užtikrinti vyriausybės darbą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...