2011 Sausio 07

Užsienis

JAV perskaitė visą Konstituciją

veidas.lt

Visa JAV konstitucija ketvirtadienį pirmą kartą buvo perskaityta Atstovų Rūmuose, kur Respublikonų partija susigrąžino daugumą, žadėdama rinkėjams apriboti valdžios galias, apibrėžtas pagrindiniame šalies įstatyme.

Respublikonų organizuotame konstitucijos skaityme, kuris truko maždaug pusantros valandos, dalyvavo apie 135 įstatymų leidėjai iš abiejų partijų.

Šis ceremonija buvo akivaizdus nusilenkimas prie respublikonų sėkmės rinkimuose nemažai prisidėjusiam ultrakonservatyviam Arbatėlės judėjimui, kuris tvirtina, kad valdžia per daug kišasi į žmonių gyvenimą.

Surengti konstitucijos skaitymo ceremoniją pasiūlė Atstovų Rūmų narys respublikonas Bobas Goodlatte’as (Bobas Gudletas), kuris sakė: “Pernai vyko didžiuliai debatai apie federalinės valdžios ekspansiją, ir daug mano apygardos rinkėjų sakė, kad Kongresas peržengė įgaliojimus, kuriuos jam suteikė Konstitucija”.

Jis taip pat išreiškė viltį, kad ši ceremonija “paskatins daugiau amerikiečių perskaityti konstituciją”.

Skaitymą trumpam pertraukė viena lankytojų galerijoje buvusi “gimimininkų” judėjimo, kuris melagingai tvirtina, kad prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) gimė ne Jungtinėse Valstijose ir todėl neteisėtai užima postą, narė.

Kai demokratas Frankas Pallone’as (Frenkas Palounas) skaitė pagrindinio įstatymo II straipsnio 1-ąjį skyrių, kuriame rašoma, kad “prezidentu negali tapti asmuo, kuris nėra gimęs Jungtinių Valstijų piliečiu arba nėra juo buvęs priimant šią konstituciją”, moteris sušuko: “Išskyrus Obamą, išskyrus Obamą. Jėzau padėk!”.

Pirmininkavęs Atstovų Rūmų narys respublikonas Mike’as Simpsonas (Maikas Simpsonas) taukštelėjo pirmininko plaktuku ir įspėjo, kad tokie protrūkiai pažeidžia žemųjų Kongreso rūmų taisykles. Moterį greitai išvedė Kapitolijaus policija.

Vadinamieji gimimininkai tvirtina, kad B.Obama negali įrodyti, jog gimė Jungtinėse Valstijose. Daug skeptikų sako, esą prezidentas iš tiesų gimė Kenijoje, kuri yra jo tėvo gimtinė.

B.Obamos rinkimų štabas 2008 metais išplatino jo gimimo liudijimo kopiją. Oficialiame dokumente, kuris buvo išduotas Havajuose, nurodyta B.Obamos gimimo data,

miestas, kuriame jis gimė, taip pat tėvų pavardės ir rasė.

Ceremoniją pradėjo naujasis Atstovų Rūmų pirmininkas Johnas Boehneris (Džonas Beineris). Tuomet respublikonų ir demokratų įstatymų leidėjai pakaitomis skaitė neilgus konstitucijos, kuri nustatė JAV valdžios sandarą nuo 1789 metų, straipsnius.

Atstovų Rūmuose daugumą turintys respublikonai skaitė su misionierišku užsidegimu, tarsi per pilietiškumo pamoką mokykloje. Jiems talkino demokratai, tačiau jie tai darė su kur kas mažesniu entuziazmu.

Prieš ceremonijos pradžią demokratai išsakė abejonių dėl respublikonų sprendimo neskaityti tų 1787 metais priimtos konstitucijos straipsnių, kurie vėliau buvo taisyti, pavyzdžiui I straipsnio 2-ojo skyriaus nuostatos.

Joje sakoma, kad valstijoms vietos Kongrese ir mokesčiai paskirstomi proporcingai jose gyvenančių žmonių skaičiui, prie laisvų asmenų skaičiaus “pridedant tris penktadalius visų kitų asmenų”, kaip konstitucijos kūrėjai įvardijo vergus.

“Tai pasekmė to, kas mes esame”, – sakė Atstovų Rūmų narys demokratas Jesse Jacksonas (Džesis Džeksonas) jaunesnysis, garsaus pilietinių teisių aktyvisto Jesse Jacksono sūnus, turėdamas galvoje minėtą nuostatą apie vergus ir sprendimą jos neskaityti.

Ceremonijos iniciatorius B.Goodlatte’as pažymėjo, kad demokrato iš Džordžijos valstijos Johno Lewiso (Džono Liujiso), kuris yra vienas aktyviausių judėjimo už pilietines teises dalyvių, buvo paprašyta perskaityti XIII pataisą, panaikinusią vergiją.

J.Boehneris pradėjo ceremoniją konstitucijos preambulės žodžiais “Mes, Jungtinių Valstijų Tauta”. Tuomet demokratė Nancy Pelosi (Nensi Pelousi), kurią jis pakeitė Atstovų Rūmų pirmininko poste, atmintinai pasakė I straipsnio pirmąjį skirsnį apie įstatymų leidžiamosios valdžios įgaliojimus.

Po jos įstatymų leidėjai perskaitė reikšmingas pagrindinio įstatymo nuostatas, apibrėžiančias trijų valdžios šakų teises ir pareigas, o po jų – kiek nuobodesnius skirsnius apie fortų ir dokų priežiūrą bei draudimą oficialias pareigas užimantiems asmenims priimti dovanas iš kokio nors karaliaus, princo ar užsienio valstybės.

Pirmąją ceremonijos valandą respublikonų sparne Atstovų Rūmų posėdžių salėje visos vietos buvo užimtos, o demokratų pusėje laisvų vietų buvo kur kas daugiau. Vėliau ėmė tuštėti ir respublikonų vietos.

Visa Jungtinių Amerikos Valstijų Konstitucija Atstovų Rūmuose buvo perskaityta pirmą kartą istorijoje.

Atstovų Rūmų kontrolę perėmę respublikai nustatė naują tvarką, kad kiekviename įstatymo projekte turi būti paminėtas konstitucijos skirsnis, pagrindžiantis jo egzistavimą.

+370 5 2058525

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...