2015 Gruodžio 15

Paksogeitas

R.Paksas vėl “už borto”: politikų ir ekspertų reakcija

veidas.lt

Rolandas Paksas / BFL / A.Ufarto nuotr.

Seimas nepriėmė Konstitucijos pataisos, kuri būtų atvėrusi galimybę nušalintam iš prezidento posto Rolandui Paksui kandidatuoti Seimo ir prezidento rinkimuose. Kaip įvertino šį sprendimą politikai ir politikos ekspertai?

Pats R.PAKSAS (BNS): “Apmaudu, kad politikai, kurie visą laiką kalbėjo, kad žmonėms reikia palikti spręsti, ar politikas gali kažką daryti, ar negali, pakeičia savo nuomonę ir pakeičia savo sprendimą. Apmaudu, kad tokie žmonės yra politikoje. O jeigu griežčiau pasakius, mano supratimu, tai yra spjūvis demokratijai.“

“Tvarkos ir teisingumo” seniūnas PETRAS GRAŽULIS: “Šiandien ta išdavystė Darbo partijos man yra sunki. Visa „dūšia“ taip įsitikinau ir gyniau, nes mačiau, kad jūsų byloje yra politikavimas. Ta pati apkalta jums kaip ir Paksui, tiesos nebuvo, viena politika. Jūs šiandien išdavėte, jūs šiandien išdavėte skaudžiai, (…) ar jūs turite nors lašelį sąžinės?”

Premjeras ALGIRDAS BUTKEVIČIUS: „Manau, kad Lietuva kitais metais tikriausiai jau privalės mokėti baudas, nes tokio sprendimo demokratinėse šalyse negalima priimti visam laikui – neleisti dalyvauti politikoje, rinkimuose, nes mes esame demokratinė teisinė valstybė, ir tokie apribojimai tokioms valstybėms netinka.“

Darbo partijos pirmininkas ir buvęs R.Pakso bendražygis VALENTINAS MAZŪRONIS: “Manyčiau, kad šitas klausimas turėtų būti išspręstas. Turėtų būti atiduota rinkėjams spręsti, ar politikai tinka į vienas, kitas pozicijas, ar ne.”

Seimo pirmininkė LORETA GRAUŽINIENĖ: „Gruodžio 8 dieną pradedama procedūra prieš Lietuvą, taigi, procesas prasideda. Mes kartais užsižaidžiame savo vidinėse simpatijose-antipatijose, bet pamirštame mūsų pagrindinį klausimą – teisinį.“

Konservatorius ARVYDAS ANUAŠAUSKAS: “Šiandien vėl buvo bandoma nesėkmingai pakeisti konstituciją, kad praėjus 10 metų priesaiką šiurkščiai pažeidęs politikas vėl galėtų būti renkamas į tas pačias pareigas. Tai visiškai nuvertintų priesaikos institutą. Pagal tokią logiką ir bet koks pareigūnas, karys turėtų sugrįžti į pareigas po tam tikro laiko, net jei grubiai pažeidė savo priesaiką (išdavė, paėmė kyšį, nebuvo lojalus savo valstybei ir pan.). Gerai, kad taip nėra ir tikiuosi nebus.”

Politologė AINĖ RAMONAITĖ (BNS): “Ir taip nebuvo labai didelių prielaidų tos partijos (“Tvarkos ir teisingumo” – red. past.) sėkmei, o dabar V.Mazuronio perėjimas kitur ir neleidimas kandidatuoti R. Paksui gali iki galo pribaigti tą partiją.”

Politologas ALGIS KRUPAVIČIUS (delfi.lt)„Trumpalaikėje perspektyvoje galima matyti tam tikrų dividendų. Kitas dalykas, vis vien reikės Lietuvoje rasti sprendimą, nes yra Strasbūro teismo sprendimas dėl neproporcingos bausmės. Matyt, visais atvejais klausimas liks politikos darbotvarkėje. Sakyčiau, šiuo požiūriu R. Paksui toks Seimo balsavimas yra naudingas.“


 

Konstitucijos pataisa inicijuota, nes Europos Žmogaus Teisių Teismas yra konstatavęs, jog draudimas R.Paksui iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose yra neproporcingas. Už minėta Konstitucijos pataisą balsavo 83 parlamentarai, prieš – 11, susilaikė – 13. Tam, kad pataisa būtų priimta, už ją privalėjo balsuoti ne mažiau kaip du trečdaliai visų Seimo narių, tai yra ne mažiau kaip 94 parlamentarai.

R.Paksas negali dalyvauti prezidento ir Seimo rinkimuose nuo 2004 metų, kai per apkaltą buvo pašalintas iš prezidento pareigų.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...