2010 Lapkričio 12

Vilnius Mama Jazz

Psichologas su vibrafonu, filosofas su saksofonu

veidas.lt

"Veido" archyvas

Perspektyviausia festivalio žvaigžde vadinamas pianistas G.Claytonas

Artėja festivalis “Vilnius Mama Jazz”, kviesiantis į savų ir užsienio muzikantų koncertus Rusų dramos teatre bei klube “Tamsta”.

Džiazas vadinamas intelektualų muzika. Todėl nereikėtų stebėtis, kad ne vienas šiandien garsus muzikantas stalčiuje slepia anaiptol ne su muzika susijusį universiteto diplomą.

Štai į Vilnių atvykstantis amerikietis Dave’as Samuelsas, grojantis retais džiazo scenoje intrumentais – vibrafonu bei elektronine marimba, kažkada buvo psichologas. Kartu su juo į sceną išeinantis rusų saksofonininkas Nikolajus Panovas – elektroninių skaičiavimo mašinų inžinierius, bet tai nesutrukdė jam dėstyti garsiojoje Gnesinų muzikos mokykloje. O prancūzų saksofonininkas Sylvainas Cathala – filosofas.

“Jei pasakysiu, kad filosofija mane įkvėpė imtis muzikos, tai nebus melas. Tiesiog kurti muziką man pasirodė prasmingiau, nei tapti filosofijos dėstytoju”, – šypteli dažnai šia tema klausinėjamas prancūzas.

Vunderkindų paradas

Šių metų festivalį pradėsiantys Vytautas Labutis ir Eugenijus Kanevičius pagalbon pasitelkė du gerokai už save jaunesnius muzikantus iš Austrijos, su kuriais prieš mėnesį pirmą kartą kartu grojo Zalcburgo klube “Jazzit”.

Dvidešimtmetis pianistas Elias Stemesederis trylikos metų subūrė pirmąją savo džiazo grupę, būdamas penkiolikos jau studijavo muziką privačiame kompozitoriaus Antono Brucknerio vardu pavadintame universitete Lince, o nuo aštuoniolikos važinėja po tarptautinius džiazo festivalius. Neseniai jaunasis vunderkindas pradėjo dar vienas studijas Berlyno menų universitete. Metais jaunesnis to paties universiteto studentas Maxas Santneris groja būgnais. Nors abu festivalio svečiai dar tokio amžiaus, kad ne visose šalyse įleidžiami į džiazo klubus, jie nebevadinami šio žanro naujokais.

Iš Lietuvos į Angliją prieš keletą metų persikėlęs gyventi būgnininkas Marijus Aleksa muzikos mokėsi ne tik Vilniuje, bet ir Vokietijoje, Norvegijoje. Londone jis greitai įsiliejo į margatautį didmiesčio džiazo muzikantų būrį. Šįkart į Vilnių M.Aleksa sugrįš su kvintetu, kuriame, be jo, groja iš Kanados, Vokietijos, Filipinų ir Anglijos kilę muzikantai.

Trisdešimt trejų metų juodaodis pianistas Robertas Glasperis iš Niujorko vadovauja dviem grupėms: akustiniam trio, su kuriuo viešės festivalyje, bei hiphopo “Experiment”. Be to, pianistas dažnai pasirodo scenoje kartu su garsiais reperiais ir talkina jiems įrašant savo kūrinius. R.Glasperis nuo mažens lankėsi džiazo koncertuose, nes į juos berniuką vesdavosi motina – džiazo ir bliuzo vokalistė. Pianinu Robertas pradėjo groti bažnyčiose, o baigęs muzikos mokyklą groja trimitininkų Terence’o Blanchardo ir Roy Hargrove’o, bosininko Christiano McBride’o ir kitų džiazo žvaigždžių grupėse.

Olandijoje gimęs 26-erių metų pianistas Geraldas Claytonas dar vaikystėje persikėlė į JAV, ir tai visai nenuostabu: mat jo tėvas – “Grammy” apdovanojimo laimėtojas Johnas Claytonas, grojantis kontrabosu, o dėdė – garsus džiazo pūtikas Jeffas Claytonas. Būdamas šešerių, Geraldas pradėjo klasikinio fortepijono studijas, tačiau užaugęs Pietų Kalifornijos universitete mokėsi džiazo – tobulinosi, prižiūrimas Billy Childso, Kenny Barrono ir kitų garsių pianistų. Sulaukęs aštuoniolikos G.Claytonas jau buvo apdovanotas Shelley Manne vardo premija, o būdamas 22-ejų tapo prestižinio Theloniouso Monko instituto pianistų konkurso laureatu. “Vilnius Mama Jazz” šiai ryškiai kylančiai scenos žvaigždei patikėjo festivalio uždarymo koncertą.

Lietuvių pasirodymai

Solinę programą festivalyje pristatys garsus lietuvių pianistas Artūras Anusauskas. Maestro, neseniai išleidęs kompaktinę plokštelę “Draugams”, dabar šią muziką gyvai atliks savo rečitalio klausytojams.

Jauna lietuvių grupė “Jing`a`Ling” – tai solistės Vytautės Pupšytės ir keturių džiazo muzikantų derinys. Nu-jazz estetikai prijaučiantys atlikėjai pateiks pluoštą rimtos, ambicingos ir tuo pačiu metu užkrečiamai žvalios kūrybos, griebiančios ir už ausies, ir už galvos, ir už širdies.

O pati didžiausia festivalio “vietinė” mįslė – saksofonininko Jano Maksimovičiaus suburtas kvartetas, kol kas dabartine sudėtimi nematytas didžiosiose scenose ir ketinantis nustebinti nauju projektu.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...