2014 Liepos 19

Prozininkė D.Kalinauskaitė: “Novelei savo vertę tenka nuolat įrodinėti”

veidas.lt


Kas šiandien yra novelė? Leidybos “neformatas”, knygynuose dažnokai peršamas apgaulingoje esė ar novelių romano pakuotėje. Taip pat – literatūrinis siuvinėjimas kryželiu, kurį ne kiekvienas renkasi: ir akių gaila, ir sąnaudos neatsiperka, ir skirta dažniausiai tik namudiniam vartojimui.
Neseniai pasirodžiusi lietuvių novelės antologija “Debesis ant žolės” savo puslapiuose subūrė dešimt lietuvių prozininkų, 1994–2014 m. apdovanotų Antano Vaičiulaičio premija. Šios premijos sumanytojai – nuoseklus lietuvių novelistikos tyrinėtojas Albertas Zalatorius (1932–1999) ir rašytojo A.Vaičiulaičio (1906–1992) našlė Joana Vaičiulaitienė (1920–2003). Po jos mirties premiją apsisprendė remti trys Vaičiulaičių dukterys: Danutė Nourse, Joana Buivys ir Aldona DeBold.
Visos trys šį birželį Vilniuje įteikė jau dešimtąją (kas antrus metus skiriamą) savo tėvelio vardo premiją, kuri šįkart komisijos sprendimu atiteko Paryžiuje gyvenančiam prozininkui Valdui Papieviui. Ankstesnėmis džiaugėsi rašytojai Romualdas Granauskas, Juozas Aputis, Rimantas Šavelis, Renata Šerelytė, Petras Dirgėla, Danutė Kalinauskaitė, Bitė Vilimaitė, Vidas Morkūnas ir Laura Sintija Černiauskaitė.
Kuo alsuoja lietuvių novelistika šiandien? To “Veidas” teiraujasi vienos iš A.Vaičiulaičio premijos laureačių ir antologijos “Debesis ant žolės” sudarytojos prozininkės D.Kalinauskaitės.

VEIDAS: Pirmasis knygos įspūdis: pastarųjų dešimtmečių lietuvių novelėse tiek daug mirties… Kone visuose kūrinėliuose – šermenys, kapinės, mirties patalai ar staigios, bet logiškos pabaigos akimirkos. Kuo galėtumėte tai paaiškinti? Ar vien patirtys ties būties slenksčiu dar geba jaudinti persisotinusius nūdienos skaitytojus? Ar tas slenkstis novelistui – tiesiog patogus taškas, leidžiantis tarsi mediumui jungti ir lyginti kelis gyvenimus? O gal taip mirtis, kuri, anot R.Granausko, nuo pirmos gimimo akimirkos apie mus vaikšto, bet kurią vyraujanti dirbtinių malonumų ideologija visaip stengiasi užtušuoti, stengiasi išsaugoti savo tiesos teritoriją bent literatūroje?

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 282014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-28-2014-m

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...