2010 Rugsėjo 27

Nuotekos

Prokurorai sieks nutraukti dumblo kompostavimą Vilniuje

veidas.lt

Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras pasirašė ieškinį Vilniaus miesto 1-ajam apylinkės teismui, kuriuo prašoma įpareigoti bendroves “Vilniaus vandenys” ir “Biastra Plius” nutraukti nusausinto dumblo kompostavimo veiklą sostinės nuotekų valyklos teritorijoje.

Taip prokuratūra reagavo į Vilniaus miesto Lazdynų mikrorajono ir Gerosios Vilties bendruomenių pareiškimus. Lazdynų gyventojai yra ne kartą reiškę nepasitenkinimą minėtų bendrovių veikla, nes dėl jos žmonėms tenka kęsti nemalonius kvapus, sklindančiais iš Titnago gatvėje esančių nuotekų valymo įrenginių.

Kompostavimo darbus pagal sutartį su “Vilniaus vandenimis” vykdo bendrovė “Biastra Plius”.

“Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidime, kurį Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas išdavė bendrovei “Biastra Plius”, nėra numatyta galimybė į aplinką išmesti jokių teršalų. Vilniaus visuomenės sveikatos centro užsakymu atlikus oro taršos tyrimus nustatyta, kad amoniako koncentracija gerokai, iki pustrečio karto, viršija Lietuvos higienos normas ir kitais teisės aktais nustatytas leistinas ribas”, – rašoma Vilniaus apygardos prokuratūros pranešime.

Pasak pranešimo, atlikti tyrimai rodo, kad cheminė oro tarša vyksta beveik kasdien, tik, priklausomai nuo vėjo krypties, būna stipresnė ar silpnesnė. Tai, anot prokurorų, leidžia tvirtinti, jog tokia veikla pažeidžiami gyventojų interesai bei konstitucinė teisė į sveiką ir saugią aplinką.

“Atlikus tyrimą dėl galbūt pažeisto viešojo intereso Vilniaus apygardos prokuratūra konstatuoja, jog valstybės institucijos, turinčios teisę bei prievolę rūpintis aplinkos būkle ir žmonių sveikata, nesiima visų priemonių, kad nuolatinė aplinkos, esančios greta Vilniaus nuotekų valyklos teritorijos, oro tarša būtų nutraukta ir taikomos konkrečios prevencijos priemonės”, – teigia prokuratūra.

Anot teisėsaugininkų, bendrovės “Vilniaus vandenys” ir “Biastra Plius” taip pat neprisiima įstatymuose nustatytos pareigos užtikrinti, kad taršos lygis nebūtų viršijamas.

Pasak medikų, kartojantis kontaktui su didelės koncentracijos amoniaku, išsivysto lėtinis bronchitas, faringolaringitas, kitos plaučių bei kvėpavimo takų ligos. Cheminės medžiagos merkaptanai, kurių buvo aptikta Lazdynų ir aplinkiniuose rajonuose, dirgina akis, odą ir gleivines, net esant nedidelei šių chemikalų koncentracijai gali sukelti pykinimą ir galvos skausmus. Tiek amoniakas, tiek merkaptanai sukelia genų mutacijas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...